Odprawy
REKLAMA
Uprawnienia do odpraw w takich przypadkach dla większości pracowników reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Mimo że wspomniana ustawa nazywana jest ustawą o zwolnieniach grupowych, na jej podstawie odprawy przysługują pracownikom zwalnianym nie tylko w ramach zwolnień grupowych, lecz także tzw. zwolnień indywidualnych.
REKLAMA
Zwolnienia są uznawane za grupowe, jeżeli u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników nastąpi rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, w okresie 30 dni z co najmniej:
● 10 pracownikami – gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników (ale co najmniej 20),
● 10% pracowników – jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników,
● 30 pracownikami – gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników.
Powyższe liczby obejmują pracowników, z którymi następuje rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli zwolnienie w tym trybie dotyczy co najmniej pięciu pracowników (art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.