Stanowisko urzędnicze - właściwa interpretacja
REKLAMA
Definicja „korpusu służby cywilnej” została dookreślona przez wskazanie w sposób enumeratywny katalogu instytucji, w których zatrudnieni pracownicy kwalifikują się pod jurysdykcję ustawy o służbie cywilnej. Ustawodawca w sposób zamknięty wskazał bowiem urzędy wchodzące w zakres korpusu służby cywilnej.
REKLAMA
Termin „stanowisko urzędnicze” nie posiada natomiast definicji legalnej. Brak ścisłego określenia tego pojęcia nie uniemożliwia jednak właściwego zinterpretowania przepisu, bowiem ustawa zawiera liczne postanowienia, które w zasadniczy sposób dookreślają jego znaczenie.
Wykaz stanowisk urzędniczych
Artykuł 99 ustawy o służbie cywilnej zawiera delegację ustawową, której adresatem jest Prezes Rady Ministrów w zakresie określenia w drodze rozporządzenia wykazu stanowisk urzędniczych z podziałem na grupy stanowisk.
REKLAMA
Dyspozycję wskazanego przepisu wypełnia rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 16 stycznia 2007 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.
Zgodnie z rozporządzeniem korpus służby cywilnej tworzą zatem pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych średniego szczebla zarządzania, koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych i wspomagających.
Stanowisko urzędnicze – kwalifikacje zawodowe
Rozporządzenie zawiera również precyzyjny wykaz stanowisk z kwalifikacjami zawodowymi pracowników wymaganymi do wykonywania pracy na tych stanowiskach, jak również mnożniki do ustalania wynagrodzenia zasadniczego.
Zobacz serwis: Pracownicy
W załącznikach do wskazanego rozporządzenia znajdują się także cztery tabele grup stanowisk urzędniczych, wykazów stanowisk w poszczególnych grupach oraz kwalifikacji zawodowych wymaganych do wykonywania pracy na stanowiskach urzędniczych w:
1) urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład rady ministrów, w urzędach centralnych organów administracji rządowej oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2) urzędach wojewódzkich;
3) urzędach podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej;
4) komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży.
Zobacz również: Forum
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.