Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie
REKLAMA
Z takim pytaniem zgłosił się do nas naczelnik wydziału administracyjnego gminy, ponieważ kierownik jednostki sprzeciwił się używaniu na pieczątce przy nazwisku tytułu „mgr inż.”, twierdząc, że nie jest on związany ze stanowiskiem wykonywanym w jednostce budżetowej. Czy słusznie? Zakres danych na pieczątce osób pracujących na większości stanowisk w samorządowych instytucjach, w tym referenta, zależy od rozwiązań przyjętych u danego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma powszechnie obowiązujących przepisów określających, jakie dane mogą czy też powinny się znajdować na pieczątkach imiennych zatrudnionych w jednostkach samorządowych. W takich przepisach są określone wzory pieczątek tylko na niektórych stanowiskach (w niektórych zawodach), np. egzaminatora zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. W innych przypadkach określenie treści pieczątek jest kompetencją pracodawcy.
Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego (SN) z 7 lutego 2007 r. (sygn. akt I PK 211/06). W sprawie, w której zapadł ten wyrok, strażnik miejski domagał się, aby pracodawca umożliwił mu posługiwanie się pieczęcią zawierającą jego nazwisko poprzedzone posiadanym tytułem zawodowym (mgr). Inni pracownicy tej Straży Miejskiej używali w korespondencji służbowej pieczątek zawierających tylko określenie „Straż Miejska” i ich numer służbowy. Tym samym ci, którzy posiadali wykształcenie wyższe, nie mieli pieczęci imiennych zawierających informację o ukończeniu studiów czy posiadaniu tytułu magistra. Strażnik zarzucił jednak pracodawcy, że zakazując mu używania pieczątki z informacją o posiadanym tytule zawodowym naruszył jego dobra osobiste.
Zobacz serwis: Pracownicy
REKLAMA
Sąd Najwyższy uznał, że uzyskany przez daną osobę tytuł zawodowy jest rodzajem dobra osobistego, które pozostaje pod ochroną prawa cywilnego (art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny), a także przewidzianą w innych przepisach (zwłaszcza w art. 111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Wskazał jednak, że nie każde zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego stanowi naruszenie praw osobistych i uruchamia ich ochronę. Przesłanką ochrony jest zagrożenie lub dokonanie naruszenia działaniem bezprawnym, którym jest każde działanie naruszające dobra osobiste, jeżeli nie zachodzi żadna ze szczególnych okoliczności usprawiedliwiających takie działanie. Do okoliczności wyłączających bezprawność naruszenia dóbr osobistych zalicza się m.in. działanie w ramach obowiązującego porządku prawnego, włączając w to zasady współżycia społecznego.
Podjęcie zatrudnienia pociąga za sobą konieczność poddania się pewnym rygorom. Mają one wprost podstawę w przepisach prawa ustawowego, ponadto są zawarte w regulaminach pracy, a także mogą wynikać z poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Przepisy określające status strażników gminnych (miejskich) nie przewidują wyposażenia ich w pieczątki urzędowe, nie określają tym samym ich treści. Wprowadzenie dla celów korespondencji służbowej przez pracodawcę pieczątek w treści, których nie zostaje uwidocznione nazwisko strażnika i zawierających jedynie określenie „Straż Miejska” i numer służbowy, nie narusza przepisów prawa. W przypadku strażnika, mającego ukończone studia wyższe i posiadającego tytuł zawodowy brak w treści pieczątki tego elementu nie stanowi bezprawnego naruszenia jego dóbr osobistych – stwierdził SN.
Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.
Podstawa prawna:
● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 2),
● Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 230, poz. 1370) ,
● Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2012 r. poz. 995).
Jarosław Żarowski
specjalista z zakresu spraw samorządowych i oświatowych
REKLAMA
REKLAMA