REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie

REKLAMA

Osoba zatrudniona na stanowisku starszego referenta w jednostce budżetowej gminy jest inżynierem magistrem maszyn papierniczych i poligrafii, ponadto ma ukończone studia podyplomowe „kontrola i audyt w jednostkach sektora finansów publicznych”. Czy może używać pieczątki o treści: starszy referent ds. świadczeń rodzinnych, mgr inż. nazwisko i imię?

Z takim pytaniem zgłosił się do nas naczelnik wydziału administracyjnego gminy, ponieważ kierownik jednostki sprzeciwił się używaniu na pieczątce przy nazwisku tytułu „mgr inż.”, twierdząc, że nie jest on związany ze stanowiskiem wykonywanym w jednostce budżetowej. Czy słusznie? Zakres danych na pieczątce osób pracujących na większości stanowisk w samorządowych instytucjach, w tym referenta, zależy od rozwiązań przyjętych u danego pracodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma powszechnie obowiązujących przepisów określających, jakie dane mogą czy też powinny się znajdować na pieczątkach imiennych zatrudnionych w jednostkach samorządowych. W takich przepisach są określone wzory pieczątek tylko na niektórych stanowiskach (w niektórych zawodach), np. egzaminatora zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. W innych przypadkach określenie treści pieczątek jest kompetencją pracodawcy.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego (SN) z 7 lutego 2007 r. (sygn. akt I PK 211/06). W sprawie, w której zapadł ten wyrok, strażnik miejski domagał się, aby pracodawca umożliwił mu posługiwanie się pieczęcią zawierającą jego nazwisko poprzedzone posiadanym tytułem zawodowym (mgr). Inni pracownicy tej Straży Miejskiej używali w korespondencji służbowej pieczątek zawierających tylko określenie „Straż Miejska” i ich numer służbowy. Tym samym ci, którzy posiadali wykształcenie wyższe, nie mieli pieczęci imiennych zawierających informację o ukończeniu studiów czy posiadaniu tytułu magistra. Strażnik zarzucił jednak pracodawcy, że zakazując mu używania pieczątki z informacją o posiadanym tytule zawodowym naruszył jego dobra osobiste.

Zobacz serwis: Pracownicy

REKLAMA

Sąd Najwyższy uznał, że uzyskany przez daną osobę tytuł zawodowy jest rodzajem dobra osobistego, które pozostaje pod ochroną prawa cywilnego (art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny), a także przewidzianą w innych przepisach (zwłaszcza w art. 111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Wskazał jednak, że nie każde zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego stanowi naruszenie praw osobistych i uruchamia ich ochronę. Przesłanką ochrony jest zagrożenie lub dokonanie naruszenia działaniem bezprawnym, którym jest każde działanie naruszające dobra osobiste, jeżeli nie zachodzi żadna ze szczególnych okoliczności usprawiedliwiających takie działanie. Do okoliczności wyłączających bezprawność naruszenia dóbr osobistych zalicza się m.in. działanie w ramach obowiązującego porządku prawnego, włączając w to zasady współżycia społecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie zatrudnienia pociąga za sobą konieczność poddania się pewnym rygorom. Mają one wprost podstawę w przepisach prawa ustawowego, ponadto są zawarte w regulaminach pracy, a także mogą wynikać z poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Przepisy określające status strażników gminnych (miejskich) nie przewidują wyposażenia ich w pieczątki urzędowe, nie określają tym samym ich treści. Wprowadzenie dla celów korespondencji służbowej przez pracodawcę pieczątek w treści, których nie zostaje uwidocznione nazwisko strażnika i zawierających jedynie określenie „Straż Miejska” i numer służbowy, nie narusza przepisów prawa. W przypadku strażnika, mającego ukończone studia wyższe i posiadającego tytuł zawodowy brak w treści pieczątki tego elementu nie stanowi bezprawnego naruszenia jego dóbr osobistych – stwierdził SN. 

Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.

Podstawa prawna:
● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 2),
● Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 230, poz. 1370) ,
● Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2012 r. poz. 995).

Jarosław Żarowski
specjalista z zakresu spraw samorządowych i oświatowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA