REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba zatrudniona na stanowisku starszego referenta w jednostce budżetowej gminy jest inżynierem magistrem maszyn papierniczych i poligrafii, ponadto ma ukończone studia podyplomowe „kontrola i audyt w jednostkach sektora finansów publicznych”. Czy może używać pieczątki o treści: starszy referent ds. świadczeń rodzinnych, mgr inż. nazwisko i imię?

Z takim pytaniem zgłosił się do nas naczelnik wydziału administracyjnego gminy, ponieważ kierownik jednostki sprzeciwił się używaniu na pieczątce przy nazwisku tytułu „mgr inż.”, twierdząc, że nie jest on związany ze stanowiskiem wykonywanym w jednostce budżetowej. Czy słusznie? Zakres danych na pieczątce osób pracujących na większości stanowisk w samorządowych instytucjach, w tym referenta, zależy od rozwiązań przyjętych u danego pracodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma powszechnie obowiązujących przepisów określających, jakie dane mogą czy też powinny się znajdować na pieczątkach imiennych zatrudnionych w jednostkach samorządowych. W takich przepisach są określone wzory pieczątek tylko na niektórych stanowiskach (w niektórych zawodach), np. egzaminatora zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. W innych przypadkach określenie treści pieczątek jest kompetencją pracodawcy.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego (SN) z 7 lutego 2007 r. (sygn. akt I PK 211/06). W sprawie, w której zapadł ten wyrok, strażnik miejski domagał się, aby pracodawca umożliwił mu posługiwanie się pieczęcią zawierającą jego nazwisko poprzedzone posiadanym tytułem zawodowym (mgr). Inni pracownicy tej Straży Miejskiej używali w korespondencji służbowej pieczątek zawierających tylko określenie „Straż Miejska” i ich numer służbowy. Tym samym ci, którzy posiadali wykształcenie wyższe, nie mieli pieczęci imiennych zawierających informację o ukończeniu studiów czy posiadaniu tytułu magistra. Strażnik zarzucił jednak pracodawcy, że zakazując mu używania pieczątki z informacją o posiadanym tytule zawodowym naruszył jego dobra osobiste.

Zobacz serwis: Pracownicy

REKLAMA

Sąd Najwyższy uznał, że uzyskany przez daną osobę tytuł zawodowy jest rodzajem dobra osobistego, które pozostaje pod ochroną prawa cywilnego (art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny), a także przewidzianą w innych przepisach (zwłaszcza w art. 111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Wskazał jednak, że nie każde zagrożenie lub naruszenie dobra osobistego stanowi naruszenie praw osobistych i uruchamia ich ochronę. Przesłanką ochrony jest zagrożenie lub dokonanie naruszenia działaniem bezprawnym, którym jest każde działanie naruszające dobra osobiste, jeżeli nie zachodzi żadna ze szczególnych okoliczności usprawiedliwiających takie działanie. Do okoliczności wyłączających bezprawność naruszenia dóbr osobistych zalicza się m.in. działanie w ramach obowiązującego porządku prawnego, włączając w to zasady współżycia społecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie zatrudnienia pociąga za sobą konieczność poddania się pewnym rygorom. Mają one wprost podstawę w przepisach prawa ustawowego, ponadto są zawarte w regulaminach pracy, a także mogą wynikać z poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Przepisy określające status strażników gminnych (miejskich) nie przewidują wyposażenia ich w pieczątki urzędowe, nie określają tym samym ich treści. Wprowadzenie dla celów korespondencji służbowej przez pracodawcę pieczątek w treści, których nie zostaje uwidocznione nazwisko strażnika i zawierających jedynie określenie „Straż Miejska” i numer służbowy, nie narusza przepisów prawa. W przypadku strażnika, mającego ukończone studia wyższe i posiadającego tytuł zawodowy brak w treści pieczątki tego elementu nie stanowi bezprawnego naruszenia jego dóbr osobistych – stwierdził SN. 

Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.

Podstawa prawna:
● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 2),
● Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 230, poz. 1370) ,
● Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2012 r. poz. 995).

Jarosław Żarowski
specjalista z zakresu spraw samorządowych i oświatowych

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA