Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie służbowe nie wymaga ogłaszania konkursu w urzędzie, do którego pracownik jest przenoszony.
REKLAMA
Uzasadnienie
REKLAMA
Zgodnie z art. 7a ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, pracownika samorządowego, o którym mowa w art. 2 pkt 4 (tj. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę), można, na jego wniosek lub za jego zgodą, przenieść do pracy u innego pracodawcy samorządowego albo na stanowisko urzędnicze w urzędzie państwowym, o którym mowa w art. 7 ust. 2 (tj. w urzędach administracji rządowej wskazanych w art. 2 ustawy z 24 sierpnia 2006 o służbie cywilnej), w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu pracodawcy samorządowego, który dotychczas zatrudniał pracownika i przemawia za tym szczególny interes służby cywilnej. Przeniesienia dokonuje pracodawca samorządowy albo dyrektor generalny urzędu, w którym pracownik samorządowy ma być zatrudniony, w porozumieniu z pracodawcą samorządowym dotychczas zatrudniającym pracownika.
Przepis ten ustala więc możliwość zmiany pracodawcy na zasadzie przeniesienia służbowego za porozumieniem pracodawców. Przeniesienie takie nie wymaga ogłaszania konkursu w urzędzie, do którego pracownik jest przenoszony.
Należy jednak uznać, że po dokonaniu przeniesienia stanowisko zajmowane dotychczas przez urzędnika przenoszonego staje się stanowiskiem wolnym w rozumieniu art. 3a ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Może więc zaistnieć konieczność zatrudnienia nowego urzędnika na stanowisku zwolnionym przez przeniesionego pracownika. W tym przypadku konieczne będzie ogłoszenie konkursu.
Michał Culepa
PODSTAWA PRAWNA:
• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.)
• Ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 170, poz. 1218 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA