REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym pracownikowi samorządowemu w zależności od stażu pracy. Wypłaca się ją pracownikom samorządowym (art. 23 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych), którzy przepracowali łącznie:

• 20 lat pracy - w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

• 25 lat pracy - w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 30 lat pracy - w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,

• 35 lat pracy - w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

• 40 lat pracy - w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

• 45 lat pracy - w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Autopromocja

Wyższe wynagrodzenie, większa nagroda

REKLAMA

Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla pracownika jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty nagrody.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi oblicza się na podobnych zasadach, jakie obowiązują przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Przepisy rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania) odsyłają do rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe) i zasad naliczania ekwiwalentu za urlop. Wskazują dokładnie, które z tych przepisów należy stosować, obliczając wysokość nagrody jubileuszowej. Wynagrodzenie stanowiące podstawę nagrody jubileuszowej oblicza się zgodnie z § 14-17 rozporządzenia urlopowego (§ 12 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania).

Przy naliczaniu wysokości nagród jubileuszowych wynagrodzenie stanowiące ich podstawę oblicza się, uwzględniając takie składniki wynagrodzenia pracownika, jakie brane są pod uwagę przy naliczaniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tego pracownika.

Przy obliczaniu ekwiwalentu (czyli podstawy nagrody jubileuszowej) uwzględnia się składniki wynagrodzenia jak przy naliczaniu wynagrodzenia urlopowego (§14 rozporządzenia urlopowego).

W celu ustalenia wysokości wynagrodzenia urlopowego pracownika (wysokości wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej) uwzględnia się wynagrodzenie przysługujące pracownikowi wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy. Wyjątek stanowią (§ 6 rozporządzenia urlopowego):

• jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

• wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

nagrody jubileuszowe,

• wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,

• dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

• wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

• nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne,

• odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,

• wynagrodzenia i odszkodowania przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy.

Składniki wynagrodzenia uwzględniane w jubileuszówce

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu (wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej) w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu oraz nagrody (§ 15 rozporządzenia urlopowego). Uwzględnia się również dodatkowe składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, np. comiesięczne premie regulaminowe. Zlicza się średnią premii z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odprawy. Jeśli wysokość takiej premii znacznie różni się w poszczególnych miesiącach, przy ustalaniu wysokości odprawy można uwzględniać premie w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy (§ 16 rozporządzenia urlopowego). Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (nagrody jubileuszowej), uwzględnia się przy średniej wysokości z tego okresu (§ 17 rozporządzenia urlopowego). Są to jedyne przepisy z rozporządzenia urlopowego stosowane przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop, które należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej. Nie ma żadnych podstaw do stosowania przy ustalaniu wysokości nagród jubileuszowych współczynnika ekwiwalentowego.

Jak obliczyć wysokość nagrody

Przy obliczaniu podstawy nagrody jubileuszowej nie korzysta się ze współczynnika ekwiwalentowego. Ustala się tylko wynagrodzenie, czyli podstawę nagrody, uwzględniając dopuszczalne składniki wynagrodzenia z poszczególnych okresów.

Przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu - nagrody jubileuszowej - uwzględnia się takie dodatkowe składniki wynagrodzenia, jak:

• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

• dodatek za staż pracy,

• dodatek za szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy,

• dodatek za języki obce,

• premie i nagrody periodyczne,

• dodatek funkcyjny.

Następnie oblicza się odpowiednią wielokrotność tak ustalonej podstawy nagrody. Tutaj decydujące znacznie będzie miał staż pracy pracownika samorządowego, im wyższy, tym wyższa będzie mu przysługiwała nagroda jubileuszowa.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne:

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593, ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1218)

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 431)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1591)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    REKLAMA

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

    Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

    REKLAMA

    MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

    Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

    Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

    REKLAMA