reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym pracownikowi samorządowemu w zależności od stażu pracy. Wypłaca się ją pracownikom samorządowym (art. 23 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych), którzy przepracowali łącznie:

• 20 lat pracy - w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

• 25 lat pracy - w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

• 30 lat pracy - w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,

• 35 lat pracy - w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

• 40 lat pracy - w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

• 45 lat pracy - w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Wyższe wynagrodzenie, większa nagroda

Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla pracownika jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty nagrody.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi oblicza się na podobnych zasadach, jakie obowiązują przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Przepisy rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania) odsyłają do rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe) i zasad naliczania ekwiwalentu za urlop. Wskazują dokładnie, które z tych przepisów należy stosować, obliczając wysokość nagrody jubileuszowej. Wynagrodzenie stanowiące podstawę nagrody jubileuszowej oblicza się zgodnie z § 14-17 rozporządzenia urlopowego (§ 12 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania).

Przy naliczaniu wysokości nagród jubileuszowych wynagrodzenie stanowiące ich podstawę oblicza się, uwzględniając takie składniki wynagrodzenia pracownika, jakie brane są pod uwagę przy naliczaniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tego pracownika.

Przy obliczaniu ekwiwalentu (czyli podstawy nagrody jubileuszowej) uwzględnia się składniki wynagrodzenia jak przy naliczaniu wynagrodzenia urlopowego (§14 rozporządzenia urlopowego).

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.06.2020

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama