reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Praca w szkole prywatnej a prawo do urlopu dla poratowania zdrowia

Praca w szkole prywatnej a prawo do urlopu dla poratowania zdrowia

Czy okres pracy w szkole prywatnej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia? Odpowiadamy na pytanie użytkowniczki serwisu.

Pracuję w szkole nieprzerwanie od 8 lat. Obecnie jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony z mianowania i pracującym na pełnym etacie. W ciągu 8 lat pracowałam przez 2 lata w publicznej szkole średniej (rok na pełnym etacie i rok na 1/2 etatu), później 2 lata w prywatnej szkole (1/2 etatu na stanowisku nauczyciela a następnie na stanowisku wicedyrektora), ostatnie 4 lata na całym etacie w publicznej szkole. Moje obawy dotyczą zatrudnienia w szkole prywatnej (prawdopodobnie miała uprawnienia szkoły publicznej). Czy przysługuje mi prawo do urlopu dla poratowania zdrowia?

Nie. Jednym z warunków nabycia przez nauczyciela prawa do urlopu dla poratowania zdrowia jest przepracowanie co najmniej 7 lata w szkole (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Pojęcie „szkoła” występujące w tym przepisie należy interpretować zgodnie z art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem „szkoła” należy rozumieć przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a, a także odpowiednio ich zespoły.

Wymóg przepracowania 7 lat dotyczy więc jedynie pracy wykonywanej w:

1)    publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),

2)    zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2002 r. Nr 11, poz. 109, z późn. zm.);

3)    publicznych kolegiach pracowników służb społecznych;

4)    publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414,, z późn. zm.) (ale tu tylko w odniesieniu do  nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 137, poz. 1304).

Okres zatrudnienia w szkole prywatnej (niesamorządowej), nawet jeśli miała uprawnienia szkoły publicznej nie jest wliczany do okresu 7-letniej pracy w szkole, warunkującego nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 września 1998 r., w którym stwierdza, że nauczycielowi placówki niepublicznej nie przysługuje prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia (I PKN 303/98, OSNAPiUS 1999/19 poz. 609).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama