| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Sposób obliczania nagrody jubileuszowej

Sposób obliczania nagrody jubileuszowej

Pracownik obsługi samorządowej szkoły policealnej 25 października 2009 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Na jego wynagrodzenie składa się: pensja zasadnicza, dodatek stażowy, miesięczna premia regulaminowa w zmiennej wysokości oraz dodatek za pracę w nocy. Otrzymuje także dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz jednorazowe nagrody (raz w roku – np. za dodatkowe zadania).

Z jakiego okresu uwzględnić wynagrodzenie oraz jakie składniki wynagrodzenia będą stanowiły podstawę naliczenia nagrody jubileuszowej? Jaką zasadę naliczania podstawy nagrody jubileuszowej przyjąć – z 3 czy z 12 miesięcy? A może należy każdego pracownika rozpatrywać indywidualnie i wybierać korzystniejsze warunki?

Pracodawca nie ma dowolności w ustalaniu okresów, z których bierze pod uwagę składniki wynagrodzenia do obliczenia nagrody jubileuszowej. Okresy te wskazuje jednoznacznie (podobnie jak składniki wyłączone z podstawy nagrody) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach

Przepisy rozporządzenia urlopowego należy stosować za sprawą art. 38 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Przepis ten nakazuje obliczanie wynagrodzenia miesięcznego (będącego podstawą nagrody jubileuszowej) według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Trzeba jednak również pamiętać, że podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze – przysługujące w dniu wypłaty nagrody. Tak stanowi § 8 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Czytaj także: Koszty pracownicze przy "trzynastce"

W podstawie nagrody jubileuszowej należy uwzględnić:

• stałe składniki wynagrodzenia (tu: wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy) w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (§ 15 rozporządzenia urlopowego),

• zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (tu: premia, dodatek za pracę w nocy i wynagrodzenie za godziny nadliczbowe) w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w 3 miesiącach poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (§ 16 ust. 1 rozporządzenia urlopowego),

• składniki za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne) w średniej wysokości wypłaconej w ciągu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody (§ 17 ust. 1 rozporządzenia urlopowego).

Nie zostały tu wymienione nagrody. A to dlatego, żejednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie pomijamy przy ustalaniu podstawy nagrody jubileuszowej. Znalazły się one bowiem na liście wyłączeń – wskazanej w § 6 rozporządzenia urlopowego (pkt 1). Gdyby pracownik otrzymywał premie uznaniowe, należałoby je również wykluczyć z podstawy nagrody, gdyż nie mają charakteru roszczeniowego, czyli pracownik nie może domagać się ich przyznania (zob. np. wyrok SN z 20 lipca 2000 r., sygn. akt I PKN 17/00).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »