| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Przychód musi być skonkretyzowany

Przychód musi być skonkretyzowany

Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna właśnie, a nie grupa takich osób, np. pracownicy, zleceniobiorcy itd. Dlatego aby wystąpiła możliwość opodatkowania przychodu, musi on zostać przypisany konkretnemu podatnikowi – pracownikowi. Jeśli nie ma możliwości przypisania przychodu, przychód nie wystąpi.

Zwracają na to uwagę sądy administracyjne. Jeden z nich stwierdził: W przypadku, gdy wartości świadczeń nieodpłatnych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę dojazdów do miejsca zatrudnienia z miejsca zamieszkania i z powrotem. W takiej bowiem sytuacji nie można stwierdzić, czy pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość. Przychód nie może bowiem zostać hipotetycznie przypisany podatnikowi, lecz ustalony zgodnie ze wskazaniami w treści art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 1–4 w związku z art. 12 ust. 1 i 3 [updof].

(Wyrok NSA z 11 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1724/10) 

Zobacz również: Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

W innym wyroku stwierdzono też, że jeśli pracodawca ponosi koszty związane z dojazdem pracowników do pracy, przy czym koszt ten nie jest zależny od liczby pracowników mogących skorzystać ze świadczenia, jak też nie jest możliwe ustalenie, którzy konkretnie pracownicy z tego dojazdu i w jakim zakresie skorzystali, to brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tego tytułu po stronie pracownika. Sąd uznał też, że w przypadku świadczeń w naturze, w postaci udostępnienia przewozu pracowników do miejsca pracy, muszą one być faktycznie otrzymane, a nie tylko postawione do dyspozycji (patrz: wyrok WSA w Warszawie z 20 stycznia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2967/11).

Organy podatkowe uważają, że pracodawcy czy inni płatnicy nie mogą zasłaniać się niemożnością ustalenia przychodu danemu pracownikowi. Jednak nie zawsze uda się ustalić taki przychód. Warto pamiętać o wspomnianym wyżej wyroku, w którym podkreślono zakaz ustalania pracownikowi hipotetycznego przychodu. 

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »