reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Przychód musi być skonkretyzowany

Przychód musi być skonkretyzowany

Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna właśnie, a nie grupa takich osób, np. pracownicy, zleceniobiorcy itd. Dlatego aby wystąpiła możliwość opodatkowania przychodu, musi on zostać przypisany konkretnemu podatnikowi – pracownikowi. Jeśli nie ma możliwości przypisania przychodu, przychód nie wystąpi.

Zwracają na to uwagę sądy administracyjne. Jeden z nich stwierdził: W przypadku, gdy wartości świadczeń nieodpłatnych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę dojazdów do miejsca zatrudnienia z miejsca zamieszkania i z powrotem. W takiej bowiem sytuacji nie można stwierdzić, czy pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość. Przychód nie może bowiem zostać hipotetycznie przypisany podatnikowi, lecz ustalony zgodnie ze wskazaniami w treści art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 1–4 w związku z art. 12 ust. 1 i 3 [updof].

(Wyrok NSA z 11 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1724/10) 

Zobacz również: Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

W innym wyroku stwierdzono też, że jeśli pracodawca ponosi koszty związane z dojazdem pracowników do pracy, przy czym koszt ten nie jest zależny od liczby pracowników mogących skorzystać ze świadczenia, jak też nie jest możliwe ustalenie, którzy konkretnie pracownicy z tego dojazdu i w jakim zakresie skorzystali, to brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tego tytułu po stronie pracownika. Sąd uznał też, że w przypadku świadczeń w naturze, w postaci udostępnienia przewozu pracowników do miejsca pracy, muszą one być faktycznie otrzymane, a nie tylko postawione do dyspozycji (patrz: wyrok WSA w Warszawie z 20 stycznia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2967/11).

Organy podatkowe uważają, że pracodawcy czy inni płatnicy nie mogą zasłaniać się niemożnością ustalenia przychodu danemu pracownikowi. Jednak nie zawsze uda się ustalić taki przychód. Warto pamiętać o wspomnianym wyżej wyroku, w którym podkreślono zakaz ustalania pracownikowi hipotetycznego przychodu. 

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama