REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobbing pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Makulec
Mobbing pracownika - jak go rozpoznać?
Mobbing pracownika - jak go rozpoznać?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie przesłanki stanowią o mobbingu? Jakie czynności można uznać za mobbing ? Jakie działania przeciwdziałające mobbingowi powinien podejmować pracodawca? Czy można mobbingować pracownika wykonującego pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Na te i inne nurtujące pracowników i pracodawców pytania odpowiada poniższy artykuł.

Mobbing pracownika

REKLAMA

Pojęcie mobbingu i regulacja prawa z nim związana określona w treści art. 943 kp dotyczy osób będących pracownikami w rozumieniu art. 2 kp. Tym samym nie dotyczy osób, których łączy z pracodawcą umowa cywilnoprawna np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło (oczywiście przy założeniu, że taka umowa nie będzie de facto umową o pracę). Czy to oznacza, że ta kategoria „pracowników” może być mobbingowana bez żadnych konsekwencji dla osoby mobbingującej – w tym zakresie należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Prawa tych osób chronione są przez przepisy kodeksu cywilnego, a mianowicie w zakresie ochrony dóbr osobistych – art. 23, art. 24 kc i art. 448 kc, art. 415 kc i art. 444 kc.

REKLAMA

Częstokroć pojawia się pytanie czy mobbingującym może być tylko pracodawca czy też inna osoba. W tym zakresie zasadnym jest wskazanie, że może to być zarówno sam pracodawca, jak i inne osoby wykonujące pracę w ramach danego przedsiębiorstwa. Niewątpliwie jednak najczęściej mobbingującym będzie sam pracodawca czy bezpośredni przełożony pracownika. 

Zobacz również: Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

REKLAMA

Czy w takim przypadku jeśli to nie sam pracodawca jest mobbingującym, a jedynie jeden z wielu przełożonych pracowników w danym przedsiębiorstwie pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność. Mając na uwadze lokalizację przepisu dotyczącą mobbingu w rozdziale obowiązki pracodawcy oraz treść art. 943 § 1 kp, przyjmuje się, że odpowiedzialność pracodawcy ma charakter gwarancyjny, niezależnie od okoliczności czy można w danej sytuacji faktycznej przypisać mu winę czy też nie. Dlatego też brak wiedzy pracodawcy o istnieniu mobbingu nie zwalnia go od odpowiedzialności.

Przesłankami mobingu określonymi w art. art. 943 kp są:
1. Działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi;
2. Powyższe czynności polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika;
3. Działania nękania i zastraszenia pracownika mają na celu wywołanie zaniżonej oceny przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
4. Powstanie skutku w postaci wywołania rozstroju zdrowia ewentualnie w przypadku gdy pracownik wskutek mobbingu rozwiązuje umowę o pracę obowiązkowe wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przesłanek określonych w pkt 1-3 powyżej – art. 943 § 5 kp. Jednocześnie przedmiotowa przyczyna nie musi być przyczyną wyłączoną - Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 6 lutego 2006 r. I PK 147/2008.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze ogólną treść art. 943 kp wiele użytych w tym przepisie zwrotów budzi wątpliwości interpretacyjne co znajduje odzwierciedlenie w bogatym orzecznictwie Sądu Najwyższego. Zasadnym jest wskazanie na najważniejsze występujące w praktyce okoliczności, które budzą wątpliwości interpretacyjne.

Mobbing może polegać nie tylko na działaniu, ale również na zaniechaniu po stronie pracodawcy.

Mając na uwadze użyty przez ustawodawcę zwrot „uporczywy i długotrwały” przyjmuje się, że nie będzie mobbingiem jednokrotne działanie osoby mobbingującej. Jednocześnie ustawodawca nie wskazuje ram czasowych w jakich mają występować działania osoby mobbigującej wobec osoby mobbingowanej. W tym zakresie zasadnym jest przedstawienie stanowiska (Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 17 stycznia 2007 r. I PK 176/2006) „Długotrwałość nękania lub zastraszania pracownika w rozumieniu art. 94[3] § 2 kp musi być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest zatem możliwe sztywne wskazanie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Z art. 94[3] § 2 i 3 kp, wynika jednak, że dla oceny długotrwałości istotny jest moment wystąpienia wskazanych w tych przepisach skutków nękania lub zastraszania pracownika oraz uporczywość i stopień nasilenia tego rodzaju działań.”. Jednocześnie w treści uzasadnienia powyższego orzeczenia Sądu Najwyższego znajdujemy m.in. stwierdzenie, że dla przyjęcia wystąpienia przesłanki długotrwałości należy wziąć pod uwagę fakt, że działania osoby mobingującej spowodowały rozstrój zdrowia pracownika.

Polecamy serwis: Pracownik

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 30 listopada 2013 r.).

2. Ustawa z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny ( Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 30 listopada 2013 r.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA