| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Mobbing pracownika

Mobbing pracownika

Jakie przesłanki stanowią o mobbingu? Jakie czynności można uznać za mobbing ? Jakie działania przeciwdziałające mobbingowi powinien podejmować pracodawca? Czy można mobbingować pracownika wykonującego pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Na te i inne nurtujące pracowników i pracodawców pytania odpowiada poniższy artykuł.

Mobbing pracownika

Pojęcie mobbingu i regulacja prawa z nim związana określona w treści art. 943 kp dotyczy osób będących pracownikami w rozumieniu art. 2 kp. Tym samym nie dotyczy osób, których łączy z pracodawcą umowa cywilnoprawna np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło (oczywiście przy założeniu, że taka umowa nie będzie de facto umową o pracę). Czy to oznacza, że ta kategoria „pracowników” może być mobbingowana bez żadnych konsekwencji dla osoby mobbingującej – w tym zakresie należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Prawa tych osób chronione są przez przepisy kodeksu cywilnego, a mianowicie w zakresie ochrony dóbr osobistych – art. 23, art. 24 kc i art. 448 kc, art. 415 kc i art. 444 kc.

Częstokroć pojawia się pytanie czy mobbingującym może być tylko pracodawca czy też inna osoba. W tym zakresie zasadnym jest wskazanie, że może to być zarówno sam pracodawca, jak i inne osoby wykonujące pracę w ramach danego przedsiębiorstwa. Niewątpliwie jednak najczęściej mobbingującym będzie sam pracodawca czy bezpośredni przełożony pracownika. 

Zobacz również: Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Czy w takim przypadku jeśli to nie sam pracodawca jest mobbingującym, a jedynie jeden z wielu przełożonych pracowników w danym przedsiębiorstwie pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność. Mając na uwadze lokalizację przepisu dotyczącą mobbingu w rozdziale obowiązki pracodawcy oraz treść art. 943 § 1 kp, przyjmuje się, że odpowiedzialność pracodawcy ma charakter gwarancyjny, niezależnie od okoliczności czy można w danej sytuacji faktycznej przypisać mu winę czy też nie. Dlatego też brak wiedzy pracodawcy o istnieniu mobbingu nie zwalnia go od odpowiedzialności.

Przesłankami mobingu określonymi w art. art. 943 kp są:
1. Działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi;
2. Powyższe czynności polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika;
3. Działania nękania i zastraszenia pracownika mają na celu wywołanie zaniżonej oceny przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
4. Powstanie skutku w postaci wywołania rozstroju zdrowia ewentualnie w przypadku gdy pracownik wskutek mobbingu rozwiązuje umowę o pracę obowiązkowe wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przesłanek określonych w pkt 1-3 powyżej – art. 943 § 5 kp. Jednocześnie przedmiotowa przyczyna nie musi być przyczyną wyłączoną - Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 6 lutego 2006 r. I PK 147/2008.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »