Opłaty w sądzie administracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Opłatę taką można wnieść poprzez uiszczenie odpowiedniej kwoty w kasie właściwego sądu administracyjnego bądź też poprzez wpłacenie jej na konto sądu administracyjnego.
REKLAMA
Badanie pisma
W toku badania warunków formalnych danego pisma sąd bada prawidłowość wniesionej opłaty. W przypadku gdy pismo składa sama strona, sąd wzywa ją do jego opłacenia w prawidłowej wysokości. W sytuacji wniesienia pisma przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego) nieprawidłowe jego opłacenie bądź nieopłacenie pisma w ogóle powoduje pozostawienie go bez rozpoznania lub podlega ono odrzuceniu w przypadku, gdy pismo podlega opłacie stałej.
Rodzaje wpisów
Strona postępowania opłaca wpis stosunkowy lub stały. Wpis stosunkowy pobiera się w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W innych sprawach pobiera się wpis stały. Sąd z urzędu zwraca stronie:
• cały uiszczony wpis od:
- pisma odrzuconego lub cofniętego, jeżeli odrzucenie lub cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu skargi - organowi, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, a także odpisu środka odwoławczego albo skargi o wznowienie postępowania innym stronom,
- zażalenia na postanowienie w przedmiocie ukarania grzywną, jeżeli zażalenie zostało uwzględnione;
• połowę wpisu od pisma cofniętego przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana, z tym że posiedzenie mediacyjne nie wyłącza zwrotu.
Szczegółowe zasady ponoszenia wpisu określa rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 221, poz. 2193 ze zm.)
Zgodnie z przepisami strona obowiązana jest również do ponoszenia opłat kancelaryjnych za stwierdzenie prawomocności oraz wydanie odpisów, zaświadczeń, wyciągów i innych dokumentów na podstawie akt.
ŁUKASZ SOBIECH
lukasz.sobiech@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA