REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy skarga do sądu, a kiedy nadzwyczajne środki zaskarżenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AT

REKLAMA

Jakie korzyści dla strony postępowania wynikają z prawa skorzystania do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jakie z faktu skorzystania z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego?


Instytucja skargi do sądu administracyjnego tworzy znacznie silniejszą ochronę praw strony w postępowaniu administracyjnym niż tzw. nadzwyczajne środki zaskarżenia, tj. stwierdzenie nieważności decyzji i wznowienie postępowania uregulowane w k.p.a.

Działanie organu administracji poddane jest kontroli niezawisłego sądu, w aspekcie zgodności z prawem materialnym, jak również przepisami postępowania oraz regulacjami określającymi zakres kompetencji danego organu do wydania danej decyzji lub innego aktu. Istotne jest również, iż sąd administracyjny, który swoje rozstrzygnięcie, co do zasady, opiera na materiale dowodowym zgromadzonym w postępowaniu przed organem administracji, ma możliwość przeprowadzenia dowodu uzupełniającego z dokumentów nie tylko na wniosek strony, ale nawet z urzędu, co stanowi dodatkową gwarancję ochrony praw dla strony.

Ustawa wprowadza stosunkowo proste wymogi warunkujące dopuszczalność wniesienia skargi: (wyczerpanie środków zaskarżenia, które służyły skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, zachowanie przewidzianego ustawą terminu, spełnienie wymogów formalnych pisma w postępowaniu sądowym, wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia i innej czynności, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego. Suwerenną decyzją strony jest to, czy przy weryfikacji rozstrzygnięcia organu skorzysta z trybu administracyjnego, np. wznowienie postępowania, czy wniesie skargę do sądu.

Stronie decydującej się na skorzystanie z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w k.p.a. przysługuje znacznie węższy zakres ochrony niż w postępowaniu przed sądem administracyjnym.

Przedmiotem postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji nie jest merytoryczne rozpoznanie sprawy administracyjnej, ale dokonanie oceny, czy zachodzą enumeratywnie wymienione w ustawie przesłanki (np. czy wydana decyzja w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą, lub czy zachodzi przypadek tzw. rzeczy osądzonej, tj. jeżeli sprawa została uprzednio rozstrzygnięta inną decyzją ostateczną). Zidentyfikowanie przez organ prowadzący postępowanie wywołane na skutek wniesienia skargi o stwierdzenie nieważności decyzji wymienionych w ustawie okoliczności powoduje, że samo rozstrzygniecie organu, który wydał zaskarżoną decyzję, obarczone jest kwalifikowaną wadą prawną uzasadniającą wyeliminowanie danego aktu z porządku prawnego. Podobnie jest w przypadku wznowienia postępowania, które prowadzi do kontroli czy w postępowaniu przy wydawaniu orzeczenia, nie ujawniły się wady proceduralne, które mogły mieć wpływ na rozstrzygnięcie organu.

Strona niezadowolona z rozstrzygnięcia organu administracji po wyczerpaniu drogi administracyjnej powinna skorzystać z sądowej kontroli decyzji administracyjnej przez wniesienie skargi. Zakończenie postępowania przed sądem administracyjnym nie wyklucza możliwości wszczęcia trybu wznowienia postępowania administracyjnego, jeżeli pojawią się nowe okoliczności i dowody, które nie były znane sądowi przy wydawaniu orzeczenia. Natomiast upływ terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego uniemożliwia poddanie merytorycznej kontroli rozstrzygnięcie organu administracji.



MARCIN ŁOŚ

radca prawny w kancelarii Galicki Litwiński Chechlińska Łoś

AT

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA