REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSA o terminie uiszczenia wpisu od skargi

REKLAMA

REKLAMA

O zachowaniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi wnoszonej do sądu decyduje data przyjęcia polecenia przelewu przez bank, a nie moment wpływu opłaty na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego. Warunkiem uznania czynności za prawidłową jest jednak to, że przelew ten w dniu jego przyjęcia lub w terminie do uiszczenia opłaty miał pokrycie na rachunku zleceniodawcy.

 

 


STAN FAKTYCZNY

 

 

WSA odrzucił skargę jednego z Funduszy Emerytalnych na decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Sąd I instancji w oparciu o notatkę służbową uznał, że skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 221 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jako że nie został od niej uiszczony wpis sądowy.

Od postanowienia sądu I instancji pełnomocnik funduszu wniósł skargę kasacyjną do NSA. W skardze kasacyjnej strona skarżąca twierdziła, że czynności procesowej w postaci uiszczenia wpisu od skargi skutecznie dopełniła. Skarżący przedsiębiorca zarzucał, iż sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, że w razie uiszczenia opłaty sądowej na rachunek bankowy właściwego sądu przez uiszczenie (opłacenie) opłaty należy rozumieć uznanie rachunku bankowego sądu kwotą opłaty. Prawidłowa wykładnia tych przepisów prowadzi do wniosku, że w razie uiszczenia opłaty sądowej przelewem, momentem jej uiszczenia jest przyjęcie przez bank polecenia przelewu kwoty opłaty na rachunek sądu, o ile kwota ta ma pokrycie na rachunku zleceniodawcy.

Uzasadniając skargę kasacyjną pełnomocnik skarżącego tłumaczył, że termin do wniesienia skargi na decyzję KNUiFE wraz z uiszczeniem wpisu upływał w dniu 28 kwietnia 2006 r. Skarga została wniesiona 27 kwietnia 2006 r. W tym samym dniu kancelaria pełnomocnika skarżącego funduszu złożyła w oddziale banku polecenie przelewu ze swojego rachunku na rachunek WSA w Warszawie kwoty wpisu od skargi. Polecenie to zostało przez bank przyjęte do realizacji, a stan konta kancelarii pełnomocnika zapewniał pokrycie wykonania złożonego przelewu. Kwota wpisu nie została przez bank przekazana na rachunek sądu, który w konsekwencji skargę odrzucił.

Bank poinformował, że polecenie przelewu nie zostało terminowo zrealizowane, pomimo istnienia pokrycia na rachunku zleceniodawcy, z przyczyn zawinionych przez pracownika oddziału i po zauważeniu błędu przelew został natychmiast zrealizowany. Ponadto, zdaniem wnoszącego skargę kasacyjną, sąd pierwszej instancji niezasadnie założył, że dopóki uznanie na rachunek bankowy sądu nie nastąpi, pismo, od którego stosowna opłata winna być uiszczona, nie jest opłacone.

UZASADNIENIE

NSA uznał skargę za zasadną i uchylił zaskarżone postanowienie. Sąd zaznaczył na wstępie podjętego rozstrzygnięcia, iż procedura sądowoadministracyjna w sposób jednoznaczny i czytelny przewiduje dwa sposoby uiszczania opłaty sądowej, tj. bezpośrednio gotówką w kasie właściwego sądu administracyjnego bądź na rachunek bankowy właściwego sądu. Brak jest w ustawie procesowej przepisów rozstrzygających, jaki dzień należy uznać za dzień uiszczenia opłaty sądowej w przypadku obrotu bezgotówkowego. Sąd podzielił stanowisko skarżącego, że nie może on ponosić ujemnych skutków nienależytego wykonania zleconych zadań (w tym przypadku polecenia wykonania przelewu) przez podmioty pośredniczące, tj. pocztę lub bank.

NSA podkreślił również, że skarżący nie ma też obowiązku, a nawet nie może ingerować w działania tych podmiotów. W przypadku składania pisma do sądu za pośrednictwem innego podmiotu (np. Poczty Polskiej czy polskiego konsulatu) o zachowaniu terminu decyduje data wniesienia takiego pisma do podmiotu pośredniczącego, a nie moment wpływu takiego dokumentu do właściwego sądu. NSA wyjaśnił, że w przypadku uiszczania opłat sądowych przelewem, z braku stosownych przepisów pomocne okazuje się orzecznictwo tak SN, jak i NSA, które stoi na stanowisku, że o zachowaniu terminu decyduje data przyjęcia polecenia przelewu przez bank, pod warunkiem że przelew ten w dniu jego przyjęcia lub w terminie do uiszczenia opłaty miał pokrycie na rachunku zleceniodawcy.

NSA zaznaczył jednak, art. 221 ustawy procesowej jednoznacznie obliguje sąd administracyjny do odrzucenia pisma, jeżeli podlegało ono opłacie stałej, a wniesione zostało przez profesjonalnego pełnomocnika (tj. adwokata lub radcę prawnego). Sąd przyznał, że w omawianej sprawie WSA postąpił właściwie, tj. odrzucił skargę. Sąd stwierdził również, że w tej sytuacji właściwym sposobem wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwego orzeczenia sądu administracyjnego była skarga kasacyjna.


Postanowienie NSA z dnia 14 czerwca 2007 r.

SYGN. AKT II GSK 104/07

OPINIA

W orzeczeniu NSA przypomniał, jak istotne znaczenie, nie tyko z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, ale wszystkich osób inicjujących i prowadzących postępowania sądowe, mają kwestie formalne związane z uiszczeniem wpisu sądowego. Szczególną wagę powinny do tej kwestii przywiązywać podmioty reprezentowane w postępowaniu sądowoadministracyjnym przez adwokata lub radcę prawnego. Nieuiszczenie lub niezłożenie do akt sprawy dowodu uiszczenia opłaty sądowej (tak rachunku z kasy sądu, jak też polecenia przelewu bankowego) może w takich sytuacjach doprowadzić do znacznego wydłużenia postępowania sądowego (wymagane jest wówczas składanie dodatkowych środków procesowych) lub nawet w ekstremalnych przypadkach zamykać podmiotom zainteresowanym drogę sądową.

Z tego też powodu należy podkreślić, iż niesłychanie ważne z punktu widzenia szeroko rozumianej ostrożności procesowej jest dołączanie do akt sprawy potwierdzenia uiszczenia opłaty - także w postaci zlecenia przelewu bankowego.

Michał Kowalski

asystent sędziego NSA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA