REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celem wykładni ma być wyjaśnienie wątpliwości

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd I instancji, uzasadniając postanowienie, nie może ograniczać się do rozpoznania tylko niektórych zarzutów zażalenia, doprowadzając do pominięcia istoty sprawy. Celem wykładni jest usunięcie wątpliwości dotyczących nie tylko treści wyroku, ale także sposobu jego wykonania, a przede wszystkim skutków, jakie ten wyrok ma wywołać, co umożliwi podjęcie przez organ podatkowy dalszych czynności.

Prezes samorządowego kolegium odwoławczego wystąpił do sądu administracyjnego o wykładnię wyroku. Organ podatkowy wnioskował o wyjaśnienia, w zakresie co do jego skutków. A to dlatego, że zaskarżona przez podatnika decyzja została uchylona w części, z jednoczesnym wskazaniem w uzasadnieniu na konieczność ponownego rozstrzygnięcia sprawy umorzenia odsetek od zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za okres od 1996 do 2000 roku.

REKLAMA

UZASADNIENIE

REKLAMA

Sąd I instancji odmówił uwzględnienia wniosku. Rację organowi podatkowemu przyznał dopiero Naczelny Sąd Administracyjny, który uwzględnił jego zażalenie. Jak podkreślił NSA, sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści. Konieczność dokonania wykładni wyroku zachodzi wówczas, gdy jego treść jest sformułowana w sposób niejasny, który może budzić wątpliwości co do samego rozstrzygnięcia, zakresu powagi rzeczy osądzonej, a także sposobu jego wykonania. Jak zauważył sąd, w niniejszej sprawie organ podatkowy miał wątpliwość co do skutków, jakie ten wyrok ma wywołać. W ocenie organu podatkowego realizacja wyroku sądu I instancji spowodowałaby sytuację, że w obrocie prawnym funkcjonowałyby dwie decyzje organu odwoławczego, przy czym decyzja nowa dotyczyłaby przypadku poprzednio rozstrzygniętego inną decyzją ostateczną.

NSA potwierdził, że sąd I instancji nie ustosunkował się do argumentów wniosku o dokonanie wykładni i nie wyjaśnił, dlaczego odmawia usunięcia wątpliwości, przy czym wątpliwości organu podatkowego nie dotyczyły ani przedmiotu rozstrzygnięcia, ani jego zakresu lub wskazań co do dalszego postępowania.

REKLAMA

SKO we wniosku o dokonanie wykładni nie występowało o to, aby sąd zastąpił organ administracji publicznej w zakresie, w jakim organ ten jest uprawniony i zobowiązany do ustalenia stanu faktycznego i prawnego sprawy oraz podjęcia prawidłowego rozstrzygnięcia. Intencją działania organu, w ocenie NSA, było usunięcie wątpliwości co do jego dalszego postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd I instancji, ponownie rozpoznając sprawę, powinien dokonać wnikliwej analizy wniosku i ocenić wskazane w nim przesłanki dokonania wykładni wyroku - podkreślił NSA. Ponadto uzasadniając postanowienie, nie może ograniczać się do rozpoznania tylko niektórych zarzutów zażalenia, doprowadzając do pominięcia istoty sprawy. Sąd I instancji powinien mieć na uwadze, że celem wykładni jest usunięcie wątpliwości dotyczących nie tylko treści wyroku, ale także sposobu jego wykonania, a przede wszystkim skutków, jakie ten wyrok ma wywołać, co umożliwi podjęcie przez organ podatkowy dalszych czynności.

Postanowienie NSA z 29 czerwca 2007 r., niepublikowane.

SYGN. AKT II FZ 294/07

Przygotowała Aleksandra Tarka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA