Celem wykładni ma być wyjaśnienie wątpliwości
REKLAMA
REKLAMA
Prezes samorządowego kolegium odwoławczego wystąpił do sądu administracyjnego o wykładnię wyroku. Organ podatkowy wnioskował o wyjaśnienia, w zakresie co do jego skutków. A to dlatego, że zaskarżona przez podatnika decyzja została uchylona w części, z jednoczesnym wskazaniem w uzasadnieniu na konieczność ponownego rozstrzygnięcia sprawy umorzenia odsetek od zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za okres od 1996 do 2000 roku.
REKLAMA
UZASADNIENIE
REKLAMA
Sąd I instancji odmówił uwzględnienia wniosku. Rację organowi podatkowemu przyznał dopiero Naczelny Sąd Administracyjny, który uwzględnił jego zażalenie. Jak podkreślił NSA, sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści. Konieczność dokonania wykładni wyroku zachodzi wówczas, gdy jego treść jest sformułowana w sposób niejasny, który może budzić wątpliwości co do samego rozstrzygnięcia, zakresu powagi rzeczy osądzonej, a także sposobu jego wykonania. Jak zauważył sąd, w niniejszej sprawie organ podatkowy miał wątpliwość co do skutków, jakie ten wyrok ma wywołać. W ocenie organu podatkowego realizacja wyroku sądu I instancji spowodowałaby sytuację, że w obrocie prawnym funkcjonowałyby dwie decyzje organu odwoławczego, przy czym decyzja nowa dotyczyłaby przypadku poprzednio rozstrzygniętego inną decyzją ostateczną.
NSA potwierdził, że sąd I instancji nie ustosunkował się do argumentów wniosku o dokonanie wykładni i nie wyjaśnił, dlaczego odmawia usunięcia wątpliwości, przy czym wątpliwości organu podatkowego nie dotyczyły ani przedmiotu rozstrzygnięcia, ani jego zakresu lub wskazań co do dalszego postępowania.
REKLAMA
SKO we wniosku o dokonanie wykładni nie występowało o to, aby sąd zastąpił organ administracji publicznej w zakresie, w jakim organ ten jest uprawniony i zobowiązany do ustalenia stanu faktycznego i prawnego sprawy oraz podjęcia prawidłowego rozstrzygnięcia. Intencją działania organu, w ocenie NSA, było usunięcie wątpliwości co do jego dalszego postępowania.
Sąd I instancji, ponownie rozpoznając sprawę, powinien dokonać wnikliwej analizy wniosku i ocenić wskazane w nim przesłanki dokonania wykładni wyroku - podkreślił NSA. Ponadto uzasadniając postanowienie, nie może ograniczać się do rozpoznania tylko niektórych zarzutów zażalenia, doprowadzając do pominięcia istoty sprawy. Sąd I instancji powinien mieć na uwadze, że celem wykładni jest usunięcie wątpliwości dotyczących nie tylko treści wyroku, ale także sposobu jego wykonania, a przede wszystkim skutków, jakie ten wyrok ma wywołać, co umożliwi podjęcie przez organ podatkowy dalszych czynności.
Postanowienie NSA z 29 czerwca 2007 r., niepublikowane.
SYGN. AKT II FZ 294/07
Przygotowała Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA