Radni nie dysponują pieniędzmi inwestorów
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
W lutym 2008 r. Rada Miejska w Zabłudowie uchwłą zobowiązała burmistrza Zabłudowa do podjęcia czynności zmierzających do zrekompensowania mieszkańcom gminy Zabłudów wpłat pieniężnych dokonanych przez nich na rzecz Społecznego Komitetu Gazyfikacji Miasta i Gminy Zabłudów - poprzez zaliczenie zrewaloryzowanych wartości wpłat na gazociąg, w koszty budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, do których ponoszenia zobowiązani są ci mieszkańcy w trakcie realizowanych przez gminę inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. Wojewoda uznał, że uchwała jest nieważna.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.) realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci. Zdaniem organu nadzoru wybudowanie przyłączy pozostaje głównie w interesie przyłączającego się do takiej sieci.
W ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków brak jest przepisów wyraźnie dotyczących kwestii wzajemnych rozliczeń pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym oraz inwestorami, którzy wybudowali przyłącza do sieci. Przepis art. 31 ust. 1 stanowi, że osoby, które z własnych środków wybudowały takie urządzenia, mogą je odpłatnie przekazywać gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie.
REKLAMA
Uchwała Rady Miejskiej w Zabłudowie obliguje jednak mieszkańców gminy do jednokierunkowego przekazania własnych środków wpłacanych na gazociąg na rzecz budowy przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Takie działanie jest, zdaniem organu nadzoru, nieuprawnione i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa, gdyż jedynym dysponentem środków na budowę przyłączy jest podmiot ubiegający się o przyłączenie nieruchomości do sieci. Wykonanie przyłącza w świetle przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest indywidualną sprawą oraz własnym staraniem osoby ubiegającej się o przyłączenie do sieci.
Dobrowolne wybudowanie urządzeń kanalizacyjnych i warunki ich przyłączenia do sieci są kształtowane na zasadzie swobody kształtowania umów ograniczonej jedynie publicznym charakterem usług. Zdaniem wojewody jednostronne zobowiązanie burmistrza przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego do przeniesienia wcześniej wpłaconych przez mieszkańców kwot pieniężnych nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa oraz godzi w zasady współżycia społecznego.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 7 marca.
SYGN. AKT NK.II.DJ.0911-35 /08
ANDRZEJ JANKOWSKI
REKLAMA
REKLAMA