REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania administracyjnego w sekretariacie

Zdzisława Koźmin

REKLAMA

Podejmując pracę w sekretariacie organu administracji, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wymagana jest tam znajomość prawa i postępowania administracyjnego oraz stosowanie tych zagadnień w praktyce.

W czynnościach administracyjnych każdego podmiotu i organu ma zastosowanie znowelizowana ustawa - Kodeks postępowania administracyjnego (kpa), która weszła w życie 6 czerwca 2005 r. Jest to katalog norm, które regulują funkcjonowanie oraz zachowanie podmiotów tego postępowania. Nie wszystkie zasady mają charakter obligatoryjny, co oznacza, że przewidywane są pewne wyjątki, np. zasada pisemności nie ma charakteru obligatoryjnego, gdyż pewne czynności mogą być przeprowadzone ustnie, lecz potwierdzone w formie adnotacji, protokołu.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego jest wspierany na terenie państwa polskiego przez dwa dodatkowe dokumenty. Są to Europejski Kodeks Dobrej Administracji oraz Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich dana sprawa powinna być załatwiona. Terminami jest obwarowane doręczenie wezwań i przeprowadzenie dowodów. W przypadku niemożności załatwienia sprawy w terminie, organ zobowiązany jest zawiadomić stronę o przyczynie zwłoki i wyznaczyć nowy termin.

Stroną postępowania administracyjnego jest każdy (posiadający zdolność do czynności prawnych), czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności ze względu na swój interes prawny lub obowiązek (art. 28 kpa). Stronami są osoby, którym wydana decyzja przyznaje lub odbiera należne im prawa albo nakłada lub zdejmuje z nich szczegółowe obowiązki.

Strony postępowania administracyjnego mają prawo:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• żądać wszczęcia postępowania administracyjnego (art. 61 § 1),

• zostać poinformowane o jego rozpoczęciu na wniosek innej strony lub z urzędu (art. 61 § 4 kpa).

Prawa strony odnośnie do działań urzędu:

• ma prawo żądać odsunięcia od sprawy pracownika, co do którego zachodzi wątpliwość do jego bezstronności (art. 24 § 3 kpa),

• ma prawo zostać poinformowana o faktach znanych organowi z urzędu (art. 77 § 4 kpa).

Prawa strony odnośnie do swoich uprawnień i zebranych materiałów:

• ma prawo przeglądać akta sprawy, robić z nich notatki i odpisy oraz żądać ich uwierzytelnienia (art. 73 kpa), chyba że są objęte tajemnicą państwową (art. 74 kpa),

• ma prawo zostać należycie i wyczerpująco poinformowana o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy (art. 9 kpa).

Prawa strony odnośnie do udziału w postępowaniu:

• ma prawo zgłaszać dowody w sprawie (art. 75 kpa),

• ma prawo żądać przeprowadzenia dowodu (art. 78 kpa),

• ma prawo brać czynny udział w postępowaniu (art. 10 kpa),

• ma prawo być poinformowaną na 7 dni przed terminem o miejscu i terminie oględzin, przesłuchania świadków i biegłych, brać udział, zadawać pytania i składać wyjaśnienia (art. 79 kpa).

Prawa strony w przypadku rozprawy administracyjnej:

• powinna zostać wezwana na rozprawę z wyprzedzeniem 7 dni (art. 90 kpa),

• ma prawo składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania i propozycje (art. 95 kpa),

• rozprawę należy odroczyć, gdy strona nie otrzymała wezwania lub nie mogła na nią przybyć (art. 94 § 2 kpa).

Schemat postępowania administracyjnego

 

Prawa strony w przypadku opóźnienia w załatwieniu sprawy:

• ma prawo zostać poinformowana o niezałatwieniu sprawy w terminie (art. 36 kpa)

• ma prawo składać zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie (art. 37 kpa),

Strony po wydaniu decyzji lub postanowienia mają prawo:

• otrzymać decyzję lub postanowienie na piśmie (art. 109 § 1 kpa),

• żądać uzupełnienia lub sprostowania decyzji (postanowienia) w ciągu 14 dni od jej otrzymania (art. 111 § 1 kpa),

• żądać poprawienia oczywistych omyłek (art. 113 § 1 kpa),

• żądać wyjaśnienia decyzji/postanowienia (art. 113 § 2 kpa),

• składać zażalenia na postanowienia w ciągu 7dni od dnia doręczenia stronie, a gdy zostało ustnie ogłoszone - od dnia ogłoszenia stronie (art. 141 § 1, § 2, kpa).

Strona postępowania ma prawo złożyć zażalenie na postanowienie:

• o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, które nastąpiło osobnym postanowieniem po wydaniu decyzji (art. 108 § 2 kpa),

• w sprawie wstrzymania wykonania decyzji (art. 152 § 2 kpa),

• zatwierdzającego ugodę między stronami (art. 119 § 1 kpa).

Stronie postępowania administracyjnego nie służy zażalenie, tylko odwołanie od decyzji (art. 142 kpa).

Strona ma prawo:

• składać odwołanie od decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania (art. 127 § 1 kpa),

• cofnąć odwołanie złożone przez siebie przed wydaniem decyzji przez organ wyższej instancji (art. 137 kpa),

• zostać poinformowana o odwołaniu złożonym przez inną stronę (art. 131 kpa).

Gdy decyzja staje się ostateczna, strona ma prawo żądać:

• w wypadkach określonych w art. 145 - wznowienia zakończonego postępowania administracyjnego (art. 147 kpa),

w wstrzymania wykonania decyzji, co do której wszczęto postępowanie w sprawie stwierdzenia jej nieważności (art. 159 § 1 kpa),

• w wypadkach określonych w art. 156 - stwierdzenia nieważności decyzji (art. 157 § 2 kpa).

Sekretariat spełnia podstawową rolę w zakresie skarg i wniosków, w udostępnianiu akt, doręczaniu korespondencji, wezwań, zawiadomień, obliczaniu obowiązujących terminów. Kpa przewiduje kilka rodzajów terminów. Najważniejsze w praktyce są terminy zawite. Z nimi najczęściej spotykamy się w toku postępowania administracyjnego. Przekroczenie terminu zawitego powoduje, że czynność dokonana po jego upływie jest nieważna i prawnie bezskuteczna. Oznacza to, że pomimo złożenia odwołania od decyzji organu, pismo to nie wywoła żadnych skutków prawnych i będzie traktowane tak, jakby go nie było i nigdy nie wpłynęło. Zmiana kpa wydłużyła okres przechowywania przez pocztę korespondencji do 14 dni oraz wprowadziła obowiązek dwukrotnego pozostawienia adresatowi awiza.

 

Zdzisława Koźmin

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA