We współczesnym świecie jednym z ważniejszych dokumentów dających szerokie uprawnienia jest paszport. Dokument ten uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie zawiera (art. 4 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, dalej: ustawa o paszportach).
Jest to dokument dający swobodę przemieszczania się, zamieszkania, wolność kształtowania życia prywatnego oraz zawodowego w niemalże każdym zakątku naszego globu. Ponadto poza uprawnieniami paszport poświadcza tożsamość oraz obywatelstwo jego posiadacza i w tym zakresie ma niezwykłą moc dowodową.
reklama
reklama
Paszporty i paszporty tymczasowe w RP wydaje, odmawia ich wydania i unieważnia wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, a w razie braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca stałego pobytu tej osoby, a za granicą – konsul (art. 43 ust. 1 ustawy o paszportach).
Paszport biometryczny
Zadaniem państwa polskiego jest jak najlepsze zabezpieczenie polskich paszportów przed ich sfałszowaniem, przerobieniem, podrobieniem. Dążeniem polskiego ustawodawcy jest również zapewnienie pełnej ochrony danych osobowych posiadaczy paszportów oraz zapobieganie negatywnemu zjawisku tzw. kradzieży tożsamości.
Ważną rolę w tej płaszczyźnie zaczyna odgrywać biometria, która jest najbezpieczniejszym narzędziem służącym do potwierdzania tożsamości osoby oraz autentyczności dokumentu. Dzięki biometrii dane osobowe nie mogą zostać pożyczone, skradzione czy zapomniane, a jej podrobienie jest praktycznie niemożliwe.
Od 29 czerwca 2009 r. paszporty posiadają kolejną cechę biometryczną, tj. w mikroprocesorze zapisane są odciski linii papilarnych. Wystąpić mogą sytuacje, w których linie papilarne obywatela polskiego będą słabo czytelne lub wręcz nieczytelne. Wówczas taki paszport będzie wyposażony w jedną cechę biometryczną, czyli zdjęcie, a nie w dwie. Taki dokument również będzie uznawany za dokument biometryczny. Państwa, z którymi Polska podpisała międzynarodowe umowy dotyczące ruchu bezwizowego, np. Kanada, wymagają od obywateli polskich biometrycznych dokumentów paszportowych.
Paszport niebiometryczny
Wydawanie paszportów tymczasowych (niebiometrycznych) przez organ paszportowy w kraju jest możliwe jedynie dla wymienionych grup osób:
1) dla małoletnich, którzy nie ukończyli 5. roku życia (rodzice zainteresowani złożeniem wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka w wieku do lat 5 zgłaszają się osobiście w oddziale paszportowym bez konieczności zabierania ze sobą dziecka – jest to jeden z nielicznych wyjątków od zasady osobistego udziału w procedurze składania wniosku paszportowego osoby ujętej we wniosku);