reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Spółka komunalna > Wydawanie decyzji administracyjnych przez spółkę komunalną

Wydawanie decyzji administracyjnych przez spółkę komunalną

Rada gminy może upoważnić zarząd spółki komunalnej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej. Warunkiem uzyskania takiego upoważnienia jest m.in. struktura właścicielska spółki.

Organem gminy właściwym do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej poprzez wydawanie decyzji administracyjnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), z zastrzeżeniem odmiennych rozwiązań, które mogą przewidywać przepisy szczególne (art. 39 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.).

Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1 u.s.g. (art. 39 ust. 4 u.s.g.). Przytoczony przepis stanowi szczególną podstawę dla delegowania przez organ samorządu terytorialnego kompetencji na inny podmiot. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 5 czerwca 2003 r. (sygn. akt II CKN 194/01) wyjaśnił, że taka uchwały rady gminy stanowi źródło przekazania kompetencji do władczego działania. Na jej podstawie kompetencja do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej przenosi się na inny organ, a traci je organ dotychczasowy. Organy jednostek upoważnionych wydają decyzje we własnym imieniu, a są one rozstrzygnięciami organu, który przejął kompetencje. Podobne stanowisko zajmują organy nadzorcze, czego dowodem jest m.in. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego z 24 lipca 2009 r. (znak WN.I-7.0911-266/09), w którym stwierdzono, że na mocy uchwały wydanej na podstawie art. 39 ust. 4 u.s.g. podmiot upoważniony staje się organem właściwym rzeczowo, miejscowo i funkcjonalnie do załatwiania spraw w określonym zakresie i jednocześnie wydaje on decyzje administracyjne w imieniu własnym, a nie burmistrza gminy.

Należy podkreślić, że wyłącznie rada gminy może, na podstawie art. 39 ust. 4 u.s.g., upoważnić inne podmioty do wydawania decyzji administracyjnych. Jak zaznaczył SN w wyroku z 15 lutego 2008 r. (sygn. akt I CSK 427/07), takiego upoważnienia nie ma jednoosobowy organ wykonawczy gminy.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama