REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PCC w spółkach komunalnych./ fot. Fotolia
PCC w spółkach komunalnych./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre spółki komunalne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zawieraniu umowy spółki lub jej zmianie powodującej podwyższenie kapitału zakładowego. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

REKLAMA

Zasadniczo w przypadku spółek kapitałowych umowa spółki oraz jej zmiana powodująca zwiększenie kapitału zakładowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5%. Ustawodawca przewidział jednak w ściśle określonych sytuacjach możliwość skorzystania ze zwolnienia.

REKLAMA

Przykładowo zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. d ustawy o PCC zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej w zakresie transportu publicznego, zarządzania portami i przystaniami morskimi, zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, energię elektryczną, energię cieplną lub zbiorowego odprowadzania ścieków i w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego obejmuje co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce albo w chwili zmiany umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiada już co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce.

W praktyce zdarzają się sytuacje, że spółki komunalne mają zróżnicowany przedmiot działalności gospodarczej. Przykładowo oprócz działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków (wymienionych wprost w przepisie) prowadzą również działalności w zakresie zbierania i odbierania odpadów komunalnych, wywozu nieczystości ciekłych, zimowego utrzymania dróg lub najmu lokali użytkowych . Pojawia się wówczas wątpliwość, czy tego typu spółki mogą skorzystać z omawianego zwolnienia, skoro utrzymanie czystości nie zostało wymienione w katalogu usług użyteczności publicznej w przywołanym przepisie? Czy przedmiot wkładu i sposób jego przeznaczenia będzie odgrywał tutaj jakiekolwiek znaczenie tzn. czy ze zwolnienia będzie mogła skorzystać ta część kapitału zakładowego, która będzie wykorzystywana do działalności wymienionej wprost w omawianym przepisie?

Zobacz: Ustrój i jednostki

Biorąc pod uwagę literalne brzmienie przepisu należy podkreślić, że przewiduje on spełnienie wyłącznie dwóch warunków, tzn.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. określony przedmiot działalności spółki komunalnej oraz

2. określoną strukturę właścicielską tzn. określony udział gminy.

Oznacza to, że przesłankami upoważniającymi do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest prowadzenie przez spółkę komunalną jednego z rodzajów działalności wymienionych w tym przepisie, przy czym ustawodawca nie wprowadził ograniczenia, iż przedmiot działalności spółki nie może wykraczać poza rodzaje działalności wymienione w tym przepisie, ani też, iż musi być ograniczony wyłącznie do rodzajów działalności enumeratywnie wymienionych w tym przepisie. Ustawodawca nie wprowadził wymogu powiązania aportu wnoszonego do spółki przez jednostkę samorządu terytorialnego z jednym z rodzajów działalności wymienionych enumeratywnie w tym przepisie.

Zobacz: Spółka komunalna

REKLAMA

Powyższe twierdzenia potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowe. Dla przykładu przywołać można interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2014 r. sygn. IBPBII/1/4310-9/14/MZ.

Tak więc zmiana umowy spółki komunalnej, której przedmiot działalności obejmuje czynności wymienione wprost w przepisie np. transport publiczny oraz jednocześnie inny rodzaj działalności nie wymieniony w tym przepisie np. utrzymanie czystości i porządku, będzie korzystała ze zwolnienia z PCC. Oczywiście pod warunkiem, że gmina posiada lub na skutek zmiany umowy będzie posiadała ponad 50% udziałów w takiej spółce. Bez znaczenia pozostanie tutaj przedmiot aportu oraz sposób jego wykorzystania i przeznaczenia.

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant,

specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP wysłał list do MEN. Co zrobi min. B. Nowacka? Zapobiegnie zwolnieniom z pracy nauczycieli? Jak zachować liczbę godzin lekcyjnych?

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA