reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > O zdarzeniu losowym decyduje wójt

O zdarzeniu losowym decyduje wójt


Rada gminy nie może w regulaminie przyznawania pomocy materialnej rozstrzygnąć, co jest zdarzeniem losowym. O tym decyduje wójt, który przyznaje zasiłek losowy. Rada gminy nie może też określić jego wysokości, niezgodnej z przepisami ustawy.

Pewna gmina w województwie lubelskim w regulaminie przyznawania pomocy materialnej zapisała, że zdarzeniami losowymi są śmierć rodziców, nieuleczalna choroba rodziców lub pełnoletniego ucznia, wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu, zdarzenie losowe wpływające na straty w majątku rodziny, np. pożar, powódź, zgubienie, zanieczyszczenie lub kradzież podręczników. Wojewoda lubelski uchylił ten zapis. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że zdarzenia losowego nie można ograniczyć do przypadków siły wyższej, klęski, innych zdarzeń spowodowanych siłami przyrody. Także działanie innego człowieka może być uznane za działanie losowe dla innego człowieka. Za zdarzenia losowe nie mogą być jednak uznane skutki działań lub zaniedbań samego poszkodowanego. O tym, czy dane zdarzenie jest losowe, decyduje organ przyznający pomoc. Ponadto nadzór stwierdził, rada gminy nie może kwotowo określić wysokości zasiłku. Zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) jest powiązana z wysokością świadczeń rodzinnych, które się zmieniają. Obecnie jednorazowo nie może on być wyższy niż 320 zł, choć w 2005 roku było to 280 zł.


Rozstrzygnięcie Wojewody Lubelskiego z 6 marca 2007 r., sygnatura NK.0911/90/07

Oprac. JG

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama