REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko jeden burmistrz może legalnie rządzić miastem

REKLAMA

REKLAMA

Gmina nie może mieć dwóch legalnych burmistrzów. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających i objęcie mandatu przez nowego burmistrza wywołuje nieodwracalne skutki prawne.

REKLAMA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie burmistrza Sycowa to jedno z najważniejszych orzeczeń dotyczących władz lokalnych. Kanwą dla sprawy stały się spory wokół oświadczeń majątkowych samorządowców i wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W Sycowie konsekwencją konfliktu o oświadczenia było powołanie dwóch legalnych burmistrzów. Problem rozwiązał dopiero NSA. Uznał, że jeżeli odbyły się wybory uzupełniające i nowy burmistrz objął mandat, to zachodzą nieodwracalne skutki prawne. Późniejsze uznanie, że wygaszenie mandatu poprzedniego burmistrza było niezgodnie z prawem, nie spowoduje przywrócenia go na stanowisko. Gminą będzie rządzić nowy burmistrz.

REKLAMA

Spór trwał od stycznia 2007 r. Wtedy to Rada Miejska Sycowa podjęła uchwałę o wygaszeniu mandatu burmistrza. Powodem było nieterminowe złożenie oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka. Nie zważając na to, że sprawą oświadczeń ma zająć się TK, w mieście zarządzono nowe wybory uzupełniające.

Dwóch burmistrzów w mieście

Do wyborów, które odbyły się 18 marca 2007 r., stanął odwołany burmistrz i jak się później okazało nowy burmistrz. Nowo wybrany objął mandat i zaczął zarządzać gminą. Wybory odbyły się już po wyroku Trybunału, który 13 marca stwierdził niekonstytucyjność przepisów powodujących automatyczne wygaśnięcie mandatu burmistrza w przypadku nieterminowego złożenia oświadczenia.

REKLAMA

Były burmistrz złożył skargę do sądu administracyjnego. Domagał się unieważnienia uchwały, którą rada wygasiła jego mandat. Jako główny argument powołał orzeczenie TK. Skoro przepis był niekonstytucyjny to uchwała jest nieważna, a skarżący bezpodstawnie został pozbawiony mandatu.

Wojewódzki sąd administracyjny unieważnił zaskarżoną uchwałę i uznał, że stary burmistrz odzyskuje mandat. W ocenie sądu w sprawie nie miało znaczenia to, że odbyły się legalne wybory uzupełniające. Nie zgodził się też, że objęcie mandatu przez nowego burmistrza spowodowało zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych w postaci niemożności przywrócenia mandatu skarżącemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku orzeczenia sądu w Sycowie było dwóch burmistrzów: stary, któremu w wyniku unieważnienia uchwały przywrócono mandat, i nowy, który objął go po legalnych wyborach uzupełniających.

Nieodwracalne skutki prawne

Sprawa trafiła do NSA. Pełnomocnik rady podkreślał, że skoro były przedterminowe wybory i nowy burmistrz objął mandat to nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. Wyrok WSA spowodował, że w gminie Syców było dwóch burmistrzów.

NSA przyznał rację skarżącej radzie. Uchylił wyrok sądu I instancji. A ponieważ stan faktyczny był niesporny, NSA orzekł co do meritum. Zamiast stwierdzenia nieważności, orzekł, że uchwała ze stycznia 2007 r. o wygaszeniu mandatu pierwszego burmistrza została wydana z naruszeniem prawa. W praktyce oznacza to, że radni nie powinni jej podjąć, ale z uwagi na nieodwracalny skutek burmistrz nie odzyskał mandatu. W ocenie NSA instytucja nieodwracalnego skutku prawnego ma zastosowanie także do uchwał rad w sprawie wygaszenia mandatu.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II OSK 1599/07

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA