REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko jeden burmistrz może legalnie rządzić miastem

REKLAMA

REKLAMA

Gmina nie może mieć dwóch legalnych burmistrzów. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających i objęcie mandatu przez nowego burmistrza wywołuje nieodwracalne skutki prawne.

REKLAMA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie burmistrza Sycowa to jedno z najważniejszych orzeczeń dotyczących władz lokalnych. Kanwą dla sprawy stały się spory wokół oświadczeń majątkowych samorządowców i wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W Sycowie konsekwencją konfliktu o oświadczenia było powołanie dwóch legalnych burmistrzów. Problem rozwiązał dopiero NSA. Uznał, że jeżeli odbyły się wybory uzupełniające i nowy burmistrz objął mandat, to zachodzą nieodwracalne skutki prawne. Późniejsze uznanie, że wygaszenie mandatu poprzedniego burmistrza było niezgodnie z prawem, nie spowoduje przywrócenia go na stanowisko. Gminą będzie rządzić nowy burmistrz.

REKLAMA

Spór trwał od stycznia 2007 r. Wtedy to Rada Miejska Sycowa podjęła uchwałę o wygaszeniu mandatu burmistrza. Powodem było nieterminowe złożenie oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka. Nie zważając na to, że sprawą oświadczeń ma zająć się TK, w mieście zarządzono nowe wybory uzupełniające.

Dwóch burmistrzów w mieście

Do wyborów, które odbyły się 18 marca 2007 r., stanął odwołany burmistrz i jak się później okazało nowy burmistrz. Nowo wybrany objął mandat i zaczął zarządzać gminą. Wybory odbyły się już po wyroku Trybunału, który 13 marca stwierdził niekonstytucyjność przepisów powodujących automatyczne wygaśnięcie mandatu burmistrza w przypadku nieterminowego złożenia oświadczenia.

REKLAMA

Były burmistrz złożył skargę do sądu administracyjnego. Domagał się unieważnienia uchwały, którą rada wygasiła jego mandat. Jako główny argument powołał orzeczenie TK. Skoro przepis był niekonstytucyjny to uchwała jest nieważna, a skarżący bezpodstawnie został pozbawiony mandatu.

Wojewódzki sąd administracyjny unieważnił zaskarżoną uchwałę i uznał, że stary burmistrz odzyskuje mandat. W ocenie sądu w sprawie nie miało znaczenia to, że odbyły się legalne wybory uzupełniające. Nie zgodził się też, że objęcie mandatu przez nowego burmistrza spowodowało zaistnienie nieodwracalnych skutków prawnych w postaci niemożności przywrócenia mandatu skarżącemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku orzeczenia sądu w Sycowie było dwóch burmistrzów: stary, któremu w wyniku unieważnienia uchwały przywrócono mandat, i nowy, który objął go po legalnych wyborach uzupełniających.

Nieodwracalne skutki prawne

Sprawa trafiła do NSA. Pełnomocnik rady podkreślał, że skoro były przedterminowe wybory i nowy burmistrz objął mandat to nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. Wyrok WSA spowodował, że w gminie Syców było dwóch burmistrzów.

NSA przyznał rację skarżącej radzie. Uchylił wyrok sądu I instancji. A ponieważ stan faktyczny był niesporny, NSA orzekł co do meritum. Zamiast stwierdzenia nieważności, orzekł, że uchwała ze stycznia 2007 r. o wygaszeniu mandatu pierwszego burmistrza została wydana z naruszeniem prawa. W praktyce oznacza to, że radni nie powinni jej podjąć, ale z uwagi na nieodwracalny skutek burmistrz nie odzyskał mandatu. W ocenie NSA instytucja nieodwracalnego skutku prawnego ma zastosowanie także do uchwał rad w sprawie wygaszenia mandatu.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II OSK 1599/07

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA