REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są relacje między prezydentem a radą miasta

_ ŁS

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób prezydent miasta powinien współpracować z radnymi? Jak prezydent powinien przekonywać radnych do realizacji swojej wizji rozwoju miasta? Jak radni mogą przyczyniać się do rozwoju miasta?

Mirosław Mikietyński

REKLAMA

prezydent miasta Koszalin

REKLAMA

Rozważając wzajemne relacje pomiędzy prezydentem, burmistrzem, wójtem a radą trzeba mieć na uwadze fakt, że zmieniła się funkcja rady. Rada dzisiaj spełnia zadania rady nadzorczej, uchwala budżet, udziela absolutorium, zatwierdza kierunki rozwoju miasta i działania strategiczne. Poprzez wybory bezpośrednie prezydentów, wójtów i burmistrzów, likwidację wyboru prezydenta i zastępców poprzez radę, wreszcie likwidację zarządów gmin i przejęcie przez prezydentów funkcji jednoosobowego organu wykonawczego, wzrosła znacznie rola i odpowiedzialność prezydentów.

Nie oznacza to oczywiście, że rada miejska w samorządzie pełni obecnie drugorzędną rolę. Tak nie jest. Radni poprzez swój bezpośredni kontakt z mieszkańcami, poprzez swoje fachowe przygotowanie i doświadczenie są w stanie pomóc w rozwiązaniu niejednego problemu, przybliżając przy tym mieszkańcom zasady funkcjonowania samorządu. Pozostają pośrednikiem pomiędzy prezydentem a mieszkańcami.

Każdy z radnych, reprezentując swój okręg, obszar, osiedle, walczy o coś innego. Wśród wielu radnych dostrzegam kompetentnych ludzi, którzy znają się na samorządzie, na mechanizmach administracyjnych i wspierają rozwój.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyznaję zasadę, że im więcej bieżącej współpracy z radnymi, im więcej partycypacji radnych w rozwiązywaniu konkretnych problemów, tym lepiej i łatwiej budować później zaufanie i szukać nici porozumienia przy tworzeniu strategii, planów rozwojowych. Łatwiej również znaleźć niezbędny konsensus, bez którego współpraca jest bardzo trudna.

Oczywiście nie będąc członkiem żadnej partii, trzeba zdobywać poparcie dla poszczególnych projektów uchwał czy strategicznych projektów. Sytuacji nie ułatwiają czasem niektóre zachowania osób traktujące pracę rady jak teatr.

Takie zachowania są potęgowane w miarę zwiększania się zainteresowania prasy lokalnej. Ale na ogół są to incydentalne przykłady, które nie przekładają się na jakość współpracy z radą.

Oczywiście nie oznacza to, że ta współpraca zawsze układa się gładko i harmonijnie. Często bywam w sporze z radą. Ale wynika to w dużej mierze z realizacji mojej wizji miasta, mojego postrzegania pewnych procesów, potrzeby globalnego spojrzenia na potrzeby mieszkańców.

Rada - dzięki swojej różnorodności - wszak są w niej ludzie różnych zawodów, o bogatym doświadczeniu - może wnosić wiele ciekawych rozwiązań i propozycji dotyczących każdej sfery życia miasta. Inną sprawą jest, czy wszyscy radni tak odpowiedzialnie pojmują swoją misję. Ale tą kwestią zajmują się wyborcy, co cztery lata weryfikując pracę i osiągnięcia samorządu jako całości i poszczególnych osób: radnych i prezydenta.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA