REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rady powiatów muszą zmienić uchwały

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się na przykład o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku

Już od środy firmy będą mogły ubiegać się o refundację kosztów zatrudniania niepełnosprawnych, a sami niepełnosprawni o bezzwrotną pomoc na założenie firmy. Tego dnia wchodzą w życie trzy rozporządzenia ministra pracy określające zasady korzystania z tej pomocy. Nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku. Niektóre samorządy nie zarezerwowały bowiem pieniędzy na ten cel ze środków przekazywanych im przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc otrzymają tylko niepełnosprawni i firmy z tych powiatów, które nie wydały jeszcze wszystkich pieniędzy na rehabilitację i szybko zmienią tegoroczne uchwały w sprawie podziału środków z PFRON. Pozostali otrzymają je dopiero w przyszłym roku, po rozdzielenia takich środków na 2008 rok.

REKLAMA

Pieniądze w powiatach

Rady powiatu przyjmują uchwały w tej sprawie zazwyczaj dopiero na przełomie marca i kwietnia.

REKLAMA

- W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie dowiedziałam się, że mogę starać się o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej dopiero w przyszłym roku - mówi Urszula Michałowska z firmy Centrum Mody w Nadarzynie, która znalazła już niepełnosprawnego kandydata do pracy.

Iwona Wieczorkiewicz, szefowa żyrardowskiego PCPR, do którego zwróciła się pani Urszula, tłumaczy, że kiedy na początku 2007 roku powiat rozdzielał środki z PFRON na poszczególne zadania związane z rehabilitacją, nie obowiązywały jeszcze znowelizowane przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

- Niemożliwe było więc przyznanie jakichkolwiek pieniędzy na zadania, których wtedy nie przewidywała jeszcze ustawa - mówi Iwona Wieczorkiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie jednak przepisy dotyczące refundacji kosztów wynagrodzenia, składek na ZUS i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych, a także dofinansowania do założenia firmy już obowiązują. Żyrardowski PCPR nie planuje jednak zmiany uchwały Rady Powiatu w ten sposób, aby część pieniędzy z innych zadań związanych z rehabilitacją przekazać na realizację wspomnianych refundacji i dofinansowania.

Biuro informuje

REKLAMA

Takie stanowisko powiatów jest uzasadnione tylko w sytuacji, gdy wydały one już w tym roku wszystkie środki na inne niż wspomniane zadania związane z rehabilitacją. Tak wynika z wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z tą opinią, wnioski w sprawie refundacji i dofinansowania mogą być składane już od 7 listopada tego roku i w przypadku, gdy powiat zmieni uchwałę w sprawie podziału środków z PFRON jeszcze w tym roku, mogą zostać rozpatrzone pozytywnie. Natomiast jeśli powiat nie zmieni uchwały lub, jak wspomnieliśmy, wydał wszystkie środki na inne cele - wniosek zostanie odrzucony.

- W tym roku wykorzystaliśmy już prawie wszystkie środki z PFRON, dlatego nie planujemy zmiany uchwały rady powiatu - mówi Krystyna Zamorska z Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie, woj. dolnośląskie.

Podkreśla jednak, że w przyszłym roku powiat będzie starał się o większe środki z funduszu, gdyż zainteresowanie osób niepełnosprawnych np. dofinansowaniem do założenia własnej firmy jest olbrzymie. Wolnych środków na realizację nowych zadań w tym roku nie mają także np. PCPR we Wrocławiu, Lublinie i Olsztynie.

- Rozdysponowaliśmy już 3 mln zł, czyli całą kwotę, jaką otrzymaliśmy w tym roku od PFRON - mówi Arkadiusz Paturaj, dyrektor olsztyńskiego PCPR.

- Obecnie najwięcej pieniędzy pochłaniają np. dofinansowania do sprzętu medycznego lub na likwidację barier architektonicznych. Nie stać nas w tym roku na realizację nowych zadań - dodaje Grażyna Rutkiewicz z PCPR we Wrocławiu.

Niektórzy wypłacą

Jeszcze w tym roku o środki z PFRON będą mogli starać się np. niepełnosprawni i pracodawcy z powiatu skarżyskiego.

- Spodziewając się zmiany przepisów, tak skonstruowaliśmy uchwałę rady powiatu w sprawie podziału środków z PFRON, aby starosta w każdej chwili, po konsultacjach z Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, mógł zmieniać sposób wydatkowania tych pieniędzy - mówi Małgorzata Półtorak, dyrektor PCPR w Skarżysku-Kamiennej.

Dzięki temu prostemu zabiegowi legislacyjnemu starosta może przekazać część pieniędzy z dotychczas realizowanych zadań związanych z rehabilitacją na te wprowadzone tegoroczną nowelizacją ustawy o rehabilitacji. Nie trzeba zwoływać Rady Powiatu i zmieniać całej uchwały w sprawie podziału środków z PFRON.

- Do tej pory nie wydaliśmy w tym roku wszystkich środków na cele związane z rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych - dodaje Małgorzata Półtorak.

Zapewnia, że środki te na pewno zostaną przekazane na nowe zadania związane z rehabilitacją zawodową. Od 7 listopada mieszkańcy powiatu skarżyskiego mogą więc składać wnioski, m.in. o dofinansowanie do założenia firmy lub refundację kosztów wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych pracowników.

Zmianę uchwały w sprawie podziału środków z PFRON rozważa powiat poznański.

- Najpierw musimy się jednak skonsultować z PCPR oraz z Powiatowym Urzędem Pracy, gdyż w tym roku zostało nam niewiele pieniędzy na rehabilitację - mówi Ewa Dalc, członek zarządu powiatu poznańskiego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zagrożona pomoc dla niepełnosprawnych

GP radzi

Czy dofinansowanie przysługuje przy zakładaniu drugiej firmy

Dwa lata temu zrezygnowałem z prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie jestem bezrobotny i posiadam orzeczenie o niezdolności do pracy. Czy mogę starać się o dofinansowanie do założenia drugiej firmy?

TAK Niepełnosprawny zarejestrowany jako bezrobotny albo poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu może jednorazowo otrzymać środki z PFRON na ponowne podjęcie działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest jednak złożenie oświadczenia wnioskodawcy, że od zaprzestania prowadzenia tej działalności upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Jak długo niepełnosprawny musi być zatrudniony

Chcę przyjąć do pracy bezrobotnego niepełnosprawnego i starać się o zwrot kosztów wyposażenia jego stanowiska pracy. Czy muszę zobowiązać się do jego zatrudnienia przez konkretny okres?

TAK Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego ze środków PFRON może zostać przyznany pracodawcy, jeżeli zobowiąże się do zatrudniania tej osoby przez okres co najmniej 36 miesięcy. Refundacja obejmuje m.in. udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna.

Czy mogę zatrzymać nadpłatę refundacji kosztów zatrudnienia

Chcę zatrudnić niepełnosprawnego i uzyskać refundację jego wynagrodzeń i składek ZUS. Czy jeśli otrzymam z tego tytułu kwotę wyższą niż ustalona w umowie ze starostwem, będę mógł zachować różnicę?

NIE Jeżeli refundacja została wypłacona pracodawcy w wysokości wyższej od należnej, pracodawca informuje starostę o wysokości nienależnie pobranej kwoty refundacji oraz dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie trzech miesięcy od dnia jej ujawnienia. Jeżeli natomiast refundacja została wypłacona pracodawcy w wysokości niższej od należnej, pracodawca może poinformować starostę o wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą pracodawcy oraz złożyć wniosek o jej wypłatę.

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. nr 194, poz. 1403).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. nr 194, poz. 1404).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 194, poz. 1405).

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA