REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie radnego nie odracza terminu złożenia oświadczenia majątkowego

Krzysztof Adamczyk
audytor wewnętrzny z praktyką w jednostkach samorządu terytorialnego, ekspert w zakresie inwestycji i zarządzania projektami, dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawa samorządowego, finansów publicznych oraz zamówień publicznych
oświadczenie majątkowe radnego
oświadczenie majątkowe radnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie majątkowe radnego. Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Czy radny straci mandat?

Rada postanowiła o wygaśnięciu mandatu radnego, który nie złożył w terminie oświadczenia o stanie majątku. Nie pomogły tłumaczenia radnego, który podpierał się zwolnieniem lekarskim. To jednak nie wyłączało obowiązku terminowego złożenia oświadczenia. Niedochowanie terminu świadczyło o nieostrożności radnego, a niezłożenie oświadczenia wynikało z jego winy - tak orzekł WSA w Poznaniu.

REKLAMA

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - choroba radnego

Przed konsekwencjami uchybienia temu obowiązkowi nie chroni radnego nawet zwolnienie lekarskie, szczególnie w sytuacji, w której jego stan - zgodnie ze wskazaniem lekarza - nie powoduje konieczności leżenia.

Z ORZECZNICTWA

Zwolnienie lekarskie nie oznacza, że osoba chora nie może podejmować żadnych czynności, szczególnie gdy wskazania lekarskie zezwalają na poruszanie się. (…) Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie stanowi zupełnie wyjątkowej sytuacji, która uniemożliwiałaby podejmowanie jakiejkolwiek działalności.

Wyrok NSA z 20 lipca 2017 r., sygn. akt II OSK 1471/17

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - przykład

REKLAMA

Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Schorzenie, z którym się zmagał, wiązało się z silnymi bólami kręgosłupa, co powodowało niemożność złożenia oświadczenia.

Rada podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Uznano, że ówczesny stan zdrowia radnego umożliwiał mu złożenie oświadczenie o stanie majątkowym. Z analizy zwolnień lekarskich wynikało, że chory mógł chodzić. Dodatkowo w okresie objętym zwolnieniem radny wykonywał czynności przewodniczącego jednej z komisji rady (zwoływał posiedzenia). W takim stanie faktycznym nie było podstaw do uchybienia terminowi złożenia oświadczenia.

Sąd podzielił stanowisko rady i utrzymał w mocy uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego.

Przykład opracowano na podstawie wyroku WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21.

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - ważne jest, czy chory może chodzić

Sąd podniósł, że zaświadczenie lekarskie zawiera jedno z dwóch wskazań, tj. chory powinien leżeć lub może chodzić. Jak ustalono, choremu zalecono leżenie wyłącznie w zakresie pierwszego zwolnienia, wystawionego na okres od 9 do 22 kwietnia. W pozostałych lekarz zaznaczył, że chory może chodzić. Tym samym nakaz leżenia w związku z chorobą obowiązywał w okresie poprzedzającym dzień 30 kwietnia, w którym upływał termin wypełnienia obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego. To oznacza, że po 22 kwietnia, kiedy wszystkie kolejne zwolnienia lekarskie zezwalały na chodzenie, radny mógł dochować terminu.

Z ORZECZNICTWA

Pomimo swojego schorzenia [radny] mógł sporządzić swoje oświadczenie i ustanowić pełnomocnika, który byłby w stanie wysłać jego oświadczenie majątkowe w zakreślonym terminie. Skarżący [radny] był nieostrożny, co doprowadziło do dwukrotnego, bezskutecznego upływu terminu, z którym ustawodawca wiąże skutek wynikający z art. 24k ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21

Podstawa prawna

  • art. 24h ust. 1, ust. 4, ust. 5a, art. 24k ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

Gazeta Samorządu i Administracji - wersja internetowa - Księgarnia internetowa INFOR.pl - księgowość, rachunkowość, prawo pracy, podatki, prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA