REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie radnego nie odracza terminu złożenia oświadczenia majątkowego

Krzysztof Adamczyk
audytor wewnętrzny z praktyką w jednostkach samorządu terytorialnego, ekspert w zakresie inwestycji i zarządzania projektami, dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawa samorządowego, finansów publicznych oraz zamówień publicznych
oświadczenie majątkowe radnego
oświadczenie majątkowe radnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie majątkowe radnego. Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Czy radny straci mandat?

Rada postanowiła o wygaśnięciu mandatu radnego, który nie złożył w terminie oświadczenia o stanie majątku. Nie pomogły tłumaczenia radnego, który podpierał się zwolnieniem lekarskim. To jednak nie wyłączało obowiązku terminowego złożenia oświadczenia. Niedochowanie terminu świadczyło o nieostrożności radnego, a niezłożenie oświadczenia wynikało z jego winy - tak orzekł WSA w Poznaniu.

REKLAMA

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - choroba radnego

Przed konsekwencjami uchybienia temu obowiązkowi nie chroni radnego nawet zwolnienie lekarskie, szczególnie w sytuacji, w której jego stan - zgodnie ze wskazaniem lekarza - nie powoduje konieczności leżenia.

Z ORZECZNICTWA

Zwolnienie lekarskie nie oznacza, że osoba chora nie może podejmować żadnych czynności, szczególnie gdy wskazania lekarskie zezwalają na poruszanie się. (…) Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie stanowi zupełnie wyjątkowej sytuacji, która uniemożliwiałaby podejmowanie jakiejkolwiek działalności.

Wyrok NSA z 20 lipca 2017 r., sygn. akt II OSK 1471/17

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - przykład

REKLAMA

Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Schorzenie, z którym się zmagał, wiązało się z silnymi bólami kręgosłupa, co powodowało niemożność złożenia oświadczenia.

Rada podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Uznano, że ówczesny stan zdrowia radnego umożliwiał mu złożenie oświadczenie o stanie majątkowym. Z analizy zwolnień lekarskich wynikało, że chory mógł chodzić. Dodatkowo w okresie objętym zwolnieniem radny wykonywał czynności przewodniczącego jednej z komisji rady (zwoływał posiedzenia). W takim stanie faktycznym nie było podstaw do uchybienia terminowi złożenia oświadczenia.

Sąd podzielił stanowisko rady i utrzymał w mocy uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego.

Przykład opracowano na podstawie wyroku WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21.

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - ważne jest, czy chory może chodzić

Sąd podniósł, że zaświadczenie lekarskie zawiera jedno z dwóch wskazań, tj. chory powinien leżeć lub może chodzić. Jak ustalono, choremu zalecono leżenie wyłącznie w zakresie pierwszego zwolnienia, wystawionego na okres od 9 do 22 kwietnia. W pozostałych lekarz zaznaczył, że chory może chodzić. Tym samym nakaz leżenia w związku z chorobą obowiązywał w okresie poprzedzającym dzień 30 kwietnia, w którym upływał termin wypełnienia obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego. To oznacza, że po 22 kwietnia, kiedy wszystkie kolejne zwolnienia lekarskie zezwalały na chodzenie, radny mógł dochować terminu.

Z ORZECZNICTWA

Pomimo swojego schorzenia [radny] mógł sporządzić swoje oświadczenie i ustanowić pełnomocnika, który byłby w stanie wysłać jego oświadczenie majątkowe w zakreślonym terminie. Skarżący [radny] był nieostrożny, co doprowadziło do dwukrotnego, bezskutecznego upływu terminu, z którym ustawodawca wiąże skutek wynikający z art. 24k ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21

Podstawa prawna

 • art. 24h ust. 1, ust. 4, ust. 5a, art. 24k ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

Gazeta Samorządu i Administracji - wersja internetowa - Księgarnia internetowa INFOR.pl - księgowość, rachunkowość, prawo pracy, podatki, prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA