REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie radnego nie odracza terminu złożenia oświadczenia majątkowego

Krzysztof Adamczyk
audytor wewnętrzny z praktyką w jednostkach samorządu terytorialnego, ekspert w zakresie inwestycji i zarządzania projektami, dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawa samorządowego, finansów publicznych oraz zamówień publicznych
oświadczenie majątkowe radnego
oświadczenie majątkowe radnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie majątkowe radnego. Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Czy radny straci mandat?

Rada postanowiła o wygaśnięciu mandatu radnego, który nie złożył w terminie oświadczenia o stanie majątku. Nie pomogły tłumaczenia radnego, który podpierał się zwolnieniem lekarskim. To jednak nie wyłączało obowiązku terminowego złożenia oświadczenia. Niedochowanie terminu świadczyło o nieostrożności radnego, a niezłożenie oświadczenia wynikało z jego winy - tak orzekł WSA w Poznaniu.

REKLAMA

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - choroba radnego

Przed konsekwencjami uchybienia temu obowiązkowi nie chroni radnego nawet zwolnienie lekarskie, szczególnie w sytuacji, w której jego stan - zgodnie ze wskazaniem lekarza - nie powoduje konieczności leżenia.

Z ORZECZNICTWA

Zwolnienie lekarskie nie oznacza, że osoba chora nie może podejmować żadnych czynności, szczególnie gdy wskazania lekarskie zezwalają na poruszanie się. (…) Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie stanowi zupełnie wyjątkowej sytuacji, która uniemożliwiałaby podejmowanie jakiejkolwiek działalności.

Wyrok NSA z 20 lipca 2017 r., sygn. akt II OSK 1471/17

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - przykład

REKLAMA

Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Schorzenie, z którym się zmagał, wiązało się z silnymi bólami kręgosłupa, co powodowało niemożność złożenia oświadczenia.

Rada podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Uznano, że ówczesny stan zdrowia radnego umożliwiał mu złożenie oświadczenie o stanie majątkowym. Z analizy zwolnień lekarskich wynikało, że chory mógł chodzić. Dodatkowo w okresie objętym zwolnieniem radny wykonywał czynności przewodniczącego jednej z komisji rady (zwoływał posiedzenia). W takim stanie faktycznym nie było podstaw do uchybienia terminowi złożenia oświadczenia.

Sąd podzielił stanowisko rady i utrzymał w mocy uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego.

Przykład opracowano na podstawie wyroku WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21.

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - ważne jest, czy chory może chodzić

Sąd podniósł, że zaświadczenie lekarskie zawiera jedno z dwóch wskazań, tj. chory powinien leżeć lub może chodzić. Jak ustalono, choremu zalecono leżenie wyłącznie w zakresie pierwszego zwolnienia, wystawionego na okres od 9 do 22 kwietnia. W pozostałych lekarz zaznaczył, że chory może chodzić. Tym samym nakaz leżenia w związku z chorobą obowiązywał w okresie poprzedzającym dzień 30 kwietnia, w którym upływał termin wypełnienia obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego. To oznacza, że po 22 kwietnia, kiedy wszystkie kolejne zwolnienia lekarskie zezwalały na chodzenie, radny mógł dochować terminu.

Z ORZECZNICTWA

Pomimo swojego schorzenia [radny] mógł sporządzić swoje oświadczenie i ustanowić pełnomocnika, który byłby w stanie wysłać jego oświadczenie majątkowe w zakreślonym terminie. Skarżący [radny] był nieostrożny, co doprowadziło do dwukrotnego, bezskutecznego upływu terminu, z którym ustawodawca wiąże skutek wynikający z art. 24k ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21

Podstawa prawna

  • art. 24h ust. 1, ust. 4, ust. 5a, art. 24k ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

Gazeta Samorządu i Administracji - wersja internetowa - Księgarnia internetowa INFOR.pl - księgowość, rachunkowość, prawo pracy, podatki, prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA