REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie radnego nie odracza terminu złożenia oświadczenia majątkowego

Krzysztof Adamczyk
audytor wewnętrzny z praktyką w jednostkach samorządu terytorialnego, ekspert w zakresie inwestycji i zarządzania projektami, dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawa samorządowego, finansów publicznych oraz zamówień publicznych
oświadczenie majątkowe radnego
oświadczenie majątkowe radnego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie majątkowe radnego. Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Czy radny straci mandat?

Rada postanowiła o wygaśnięciu mandatu radnego, który nie złożył w terminie oświadczenia o stanie majątku. Nie pomogły tłumaczenia radnego, który podpierał się zwolnieniem lekarskim. To jednak nie wyłączało obowiązku terminowego złożenia oświadczenia. Niedochowanie terminu świadczyło o nieostrożności radnego, a niezłożenie oświadczenia wynikało z jego winy - tak orzekł WSA w Poznaniu.

REKLAMA

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - choroba radnego

Przed konsekwencjami uchybienia temu obowiązkowi nie chroni radnego nawet zwolnienie lekarskie, szczególnie w sytuacji, w której jego stan - zgodnie ze wskazaniem lekarza - nie powoduje konieczności leżenia.

Z ORZECZNICTWA

Zwolnienie lekarskie nie oznacza, że osoba chora nie może podejmować żadnych czynności, szczególnie gdy wskazania lekarskie zezwalają na poruszanie się. (…) Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie stanowi zupełnie wyjątkowej sytuacji, która uniemożliwiałaby podejmowanie jakiejkolwiek działalności.

Wyrok NSA z 20 lipca 2017 r., sygn. akt II OSK 1471/17

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - przykład

REKLAMA

Radny nie złożył oświadczenia majątkowego do 30 kwietnia. Nie dotrzymał również wyznaczonego terminu dodatkowego. Niedopełnienie obowiązku wyjaśniał przebywaniem na zwolnieniu lekarskim od 26 marca do 23 czerwca. Schorzenie, z którym się zmagał, wiązało się z silnymi bólami kręgosłupa, co powodowało niemożność złożenia oświadczenia.

Rada podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Uznano, że ówczesny stan zdrowia radnego umożliwiał mu złożenie oświadczenie o stanie majątkowym. Z analizy zwolnień lekarskich wynikało, że chory mógł chodzić. Dodatkowo w okresie objętym zwolnieniem radny wykonywał czynności przewodniczącego jednej z komisji rady (zwoływał posiedzenia). W takim stanie faktycznym nie było podstaw do uchybienia terminowi złożenia oświadczenia.

Sąd podzielił stanowisko rady i utrzymał w mocy uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego.

Przykład opracowano na podstawie wyroku WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21.

Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego - ważne jest, czy chory może chodzić

Sąd podniósł, że zaświadczenie lekarskie zawiera jedno z dwóch wskazań, tj. chory powinien leżeć lub może chodzić. Jak ustalono, choremu zalecono leżenie wyłącznie w zakresie pierwszego zwolnienia, wystawionego na okres od 9 do 22 kwietnia. W pozostałych lekarz zaznaczył, że chory może chodzić. Tym samym nakaz leżenia w związku z chorobą obowiązywał w okresie poprzedzającym dzień 30 kwietnia, w którym upływał termin wypełnienia obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego. To oznacza, że po 22 kwietnia, kiedy wszystkie kolejne zwolnienia lekarskie zezwalały na chodzenie, radny mógł dochować terminu.

Z ORZECZNICTWA

Pomimo swojego schorzenia [radny] mógł sporządzić swoje oświadczenie i ustanowić pełnomocnika, który byłby w stanie wysłać jego oświadczenie majątkowe w zakreślonym terminie. Skarżący [radny] był nieostrożny, co doprowadziło do dwukrotnego, bezskutecznego upływu terminu, z którym ustawodawca wiąże skutek wynikający z art. 24k ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 września 2021 r., sygn. akt II SA/Po 627/21

Podstawa prawna

  • art. 24h ust. 1, ust. 4, ust. 5a, art. 24k ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

Gazeta Samorządu i Administracji - wersja internetowa - Księgarnia internetowa INFOR.pl - księgowość, rachunkowość, prawo pracy, podatki, prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA