Czy urząd miasta ma wprowadzać do rejestru informacje o umowach - aktach notarialnych dotyczących zbycia mienia komunalnego?
REKLAMA
REKLAMA
Jaki przepis reguluje zbywanie mienia komunalnego?
W sposób ogólny świadczy o tym treść art. 13 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W podanym przepisie postanowiono zaś, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustawy, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem:
REKLAMA
- sprzedaży,
- zamiany i zrzeczenia się,
- oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę,
- użyczenia,
- oddania w trwały zarząd
- a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.
Jaki przepis reguluje zbywanie nieruchomości samorządowych?
REKLAMA
Jeśli zaś chodzi o zbywanie nieruchomości samorządowych stanowiących mienie gminne, dodatkowo warto zwrócić uwagę na art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, z którego wynika, że do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym.
Odrębnej oceny wymaga zagadnienie - czy gmina jako jednostka sektora finansów publicznych jest zobowiązana do wykazywania informacji w rejestrze, o którym mowa w art. 34a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
(…)
Marcin Nagórek
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.