| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Wojewoda Dolnośląski zaskarżył do WSA uchwałę z dnia 5 marca 2009 r. wydaną przez Radę Gminy Czarny Bór. Uchwała w § 24 ust. 2 nakładała na wójta dodatkowe uprawnienia, które nie były przewidziane ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 1990 nr 16 poz. 95). Rada gminy uchwaliła między innymi, iż do udziału w sesjach rady mogą zostać zobowiązani kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Wojewoda Dolnośląski w swojej skardze wskazał, iż taki zapis zawarty we wspomnianej uchwale narusza art. 30 ustawy o samorządzie gminnym. WSA w uzasadnieniu podzielił pogląd zaprezentowany w skardze. 

Zgodnie z art. 30 ustawy o samorządzie gminnym do zadań wójta w szczególności należą: przygotowanie projektów uchwał rady gminy i określanie sposobu ich wykonywania. Ponadto wójt jest obowiązany do wykonywania budżetu, zatrudniania i zwalniania kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oraz gospodarowania mieniem komunalnym.  W tym kręgu nie ma wskazania dotyczącego konieczności uczestniczenia przez wójta w sesjach rady gminy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że uczestniczenie w sesjach rady gminy jest jedynie uprawnieniem wójta jako organu przygotowującego projekty uchwał rady gminy a nie jest jego obowiązkiem.

Źródło: Wyrok WSA we Wrocławiu z 7 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wr 369/09

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »