reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Wojewoda Dolnośląski zaskarżył do WSA uchwałę z dnia 5 marca 2009 r. wydaną przez Radę Gminy Czarny Bór. Uchwała w § 24 ust. 2 nakładała na wójta dodatkowe uprawnienia, które nie były przewidziane ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 1990 nr 16 poz. 95). Rada gminy uchwaliła między innymi, iż do udziału w sesjach rady mogą zostać zobowiązani kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Wojewoda Dolnośląski w swojej skardze wskazał, iż taki zapis zawarty we wspomnianej uchwale narusza art. 30 ustawy o samorządzie gminnym. WSA w uzasadnieniu podzielił pogląd zaprezentowany w skardze. 

Zgodnie z art. 30 ustawy o samorządzie gminnym do zadań wójta w szczególności należą: przygotowanie projektów uchwał rady gminy i określanie sposobu ich wykonywania. Ponadto wójt jest obowiązany do wykonywania budżetu, zatrudniania i zwalniania kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oraz gospodarowania mieniem komunalnym.  W tym kręgu nie ma wskazania dotyczącego konieczności uczestniczenia przez wójta w sesjach rady gminy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że uczestniczenie w sesjach rady gminy jest jedynie uprawnieniem wójta jako organu przygotowującego projekty uchwał rady gminy a nie jest jego obowiązkiem.

Źródło: Wyrok WSA we Wrocławiu z 7 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wr 369/09

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama