| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów

Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów

Czy do podpisywania skierowań do pracy, wezwań w sprawie propozycji pracy lub innej sprawy, w której urząd pracy wzywa osobę bezrobotną potrzebne jest upoważnienie starosty na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli wzywana osoba bezrobotna nie zgłosi się w terminie określonym w wezwaniu lub odmówi propozycji pracy lub nie tylko, traci status osoby bezrobotnej na podstawie art. 33 ust. 4 ww. ustawy? Czy w tym przypadku wystarczy upoważnienie dyrektora urzędu?

Nie, starosta upoważnia dyrektora urzędu pracy, lub wskazaną przez dyrektora osobę, która powinna otrzymać pisemne upoważnienie do załatwiania spraw w imieniu starosty wydawania decyzji, postanowień oraz zaświadczeń w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy, decyzje w tej kwestii może być wydana tylko przez dyrektora urzędu pracy, posiadającego upoważnienie starosty do działania w jego imieniu w tym zakresie. Z treści art. 9 ust.7 ustawy o promocji zatrudnienia wynika, że starosta może, w formie pisemnej, upoważnić dyrektora powiatowego urzędu pracy lub na jego wniosek innych pracowników tego urzędu do załatwiania w imieniu starosty spraw, w tym do wydawania decyzji, postanowień oraz zaświadczeń w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym. Przepis ten nie zawiera żadnych wyłączeń przedmiotowych, jak i podmiotowych w tym zakresie. Tak, więc w tym stanie prawnym możliwe jest wydanie decyzji przez dyrektora powiatowego urzędu pracy na podstawie art. 33 ust.4 w/w ustawy.

Podstawa prawna:

Art. 9, 33 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2015 r. poz. 149)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »