reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów

Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów

Czy do podpisywania skierowań do pracy, wezwań w sprawie propozycji pracy lub innej sprawy, w której urząd pracy wzywa osobę bezrobotną potrzebne jest upoważnienie starosty na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli wzywana osoba bezrobotna nie zgłosi się w terminie określonym w wezwaniu lub odmówi propozycji pracy lub nie tylko, traci status osoby bezrobotnej na podstawie art. 33 ust. 4 ww. ustawy? Czy w tym przypadku wystarczy upoważnienie dyrektora urzędu?

Nie, starosta upoważnia dyrektora urzędu pracy, lub wskazaną przez dyrektora osobę, która powinna otrzymać pisemne upoważnienie do załatwiania spraw w imieniu starosty wydawania decyzji, postanowień oraz zaświadczeń w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy, decyzje w tej kwestii może być wydana tylko przez dyrektora urzędu pracy, posiadającego upoważnienie starosty do działania w jego imieniu w tym zakresie. Z treści art. 9 ust.7 ustawy o promocji zatrudnienia wynika, że starosta może, w formie pisemnej, upoważnić dyrektora powiatowego urzędu pracy lub na jego wniosek innych pracowników tego urzędu do załatwiania w imieniu starosty spraw, w tym do wydawania decyzji, postanowień oraz zaświadczeń w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym. Przepis ten nie zawiera żadnych wyłączeń przedmiotowych, jak i podmiotowych w tym zakresie. Tak, więc w tym stanie prawnym możliwe jest wydanie decyzji przez dyrektora powiatowego urzędu pracy na podstawie art. 33 ust.4 w/w ustawy.

Podstawa prawna:

Art. 9, 33 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2015 r. poz. 149)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama