REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik kierowany na kwarantannę automatycznie otrzymuje zwolnienie lekarskie

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
kwarantanna fot. shutterstock
kwarantanna fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jeśli pracownik jest objęty kwarantanną w związku z otrzymaniem skierowania na test na COVID (po samodzielnym wypełnieniu formularza przez Internet), to czy automatycznie ma zwolnienie lekarskie (u pracodawcy nie ma możliwości wykonywania pracy w formie zdalnej)?

Dodatkowe pytania:

REKLAMA

  1. Czy pracownik powinien dodatkowo zgłosić się do lekarza po zwolnienie lekarskie?
  1. Jakie formalności w takim przypadku musi wypełnić pracownik: 1) na samym początku - tuż po objęciu kwarantanną; po zakończeniu kwarantanny (czy ma wypełniać jakieś dokumenty)?
  1. Ile razy (czy są jakieś limity np. w danym okresie) pracownik może przebywać na takiej kwarantannie?
  1. Czy są jakieś przepisy dotyczące ilości przebywania na kwarantannie?

ODPOWIEDŹ

Objęcie pracownika kwarantanną nie jest równoznaczne uzyskaniem orzeczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby.

Jeżeli pracownik jest na kwarantannie lub w izolacji powinien poinformować o tym swojego pracodawcę telefonicznie lub drogą mailową.

Niezależnie od powyższego, informacja o kwarantannie lub izolacji umieszczana jest w systemie PUE ZUS - informacje są widoczne dla pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma limitów w zakresie liczby okresów kwarantanny, jaka może być nałożona na tą samą osobę.

UZASADNIENIE

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w związku z COVID-19 wprowadzono stan epidemii.

Stan taki definiują przepisy jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Epidemią jest natomiast wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorymi zakaźnie, ale nie są chore

W obecnej sytuacji jednym ze sposobów ograniczenia i zapobiegania COVID-19 jest szeroko rozumiana izolacja społeczna. Wiążą się z tym liczne obostrzenia, które mają charakter bardzo dynamiczny. Pojęciami odmienianymi przez wszystkie możliwe przypadki skały się pojęcia kwarantanny oraz izolacji. Zasadą jest, że kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorymi zakaźnie, ale nie są chore. Kwarantanna ma za zadanie odseparowanie i ograniczenie przepływu osób, które miały kontakt z czynnikami zakaźnymi, lecz jeszcze nie zachorowały i mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Uwzględniając powyższe należy wskazać, iż nie można stawiać znaku równości między kwarantanną a okresem niezdolności do pracy z powodu choroby. Kwarantanna dotycząca osób zdrowych, które miały kontakt z osobą chorą nie jest okresem tożsamym z czasem trwania niezdolności do pracy z powodu choroby wynikającym z orzeczenia lekarskiego – popularnego L4. Tym samym objęcie pracownika kwarantanną nie jest równoznaczne z uzyskaniem orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zwanym popularnie L4. W sprawie uzyskania takiego orzeczenia rekomendowanym postępowaniem jest kontakt z placówką medyczną w ramach teleporady.

Jaka jest rola policji w czasie kwarantanny?

Kwarantanna trwa 7 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował pracownika lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.  Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. W sprawie szczegółów dotyczących odbywania kwarantanny warto odwołać się do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Czy można odbyć kilka razy kwarantannę?

Kwarantanna nie musi być jednorazowym epizodem. Z treści art. 34 ust 3. ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wynika, że obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Sebastian Kryczka

Podstawa prawna:

art 2 pkt 12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2021 r. poz. 2069)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jola
    2022-02-07 13:06:36
    Brakuje mi tu informacji skoro nie ma znaku równości czy w związku z brakiem zwolnienia od lekarza, tylko na podstawie informacji na PUE ZUS można wypłacać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek za czas kwarantanny/ izolacji?
    1
  • alojzy
    2022-02-09 13:52:08
    Tak napisane,że w sumie to nic nie wiadomo czy kwarantanna jest płatna,czy nie,czy pracownik ma wziąć sobie urlop ? I bądź tu mądry
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

REKLAMA

Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

REKLAMA