REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaj testu a zwolnienie z kwarantanny na 6 lutego 2022 r.

zwolnienie z kwarantanny a rodzaj testu
zwolnienie z kwarantanny a rodzaj testu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Zwolnienie z kwarantanny. Jaki rodzaj test? Odpowiedź: Zwolnienie z kwarantanny zazwyczaj wymaga testu molekularnego RT-PCR.

Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2, by je wykluczyć może wykonać test molekularny (RT-PCR) lub antygenowy.

REKLAMA

Testy zwalniające z kwarantanny

Zwolnienie z kwarantanny odbywa się zazwyczaj na podstawie wyniku testu molekularnego. Tylko w niektórych przypadkach dopuszcza się stosowanie testu antygenowego.

Jeśli nałożono na ciebie kwarantannę w dniu:

  • 24 stycznia lub wcześniej – trwa 10 dni;
  • 25 stycznia lub później – trwa:
    • 7 dni (kontakt z osobą zakażoną lub wystawione skierowanie na test),
    • 10 dni (wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
    • 14 dni (wracasz z spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).

Osobne reguły są dla lekarzy, pielęgniarek i służb mundurowych, o czym pisaliśmy tutaj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj testu zależy od celu badania

"W zależności od tego, czy celem badania jest potwierdzenie zachorowania lub zakażenia, czy też wykluczenie zakażenia u osoby bezobjawowej, przepisy mogą wymagać wykonania testu molekularnego (RT-PCR)" - przekazał PAP rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jaki rodzaj testu wyklucza zakażenie u osoby bezobjawowej?

Wyjaśnił, że test molekularny, jeżeli zostanie wykonany w odpowiednim czasie, ze względu na wysoką czułość pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakażenie u osoby bezobjawowej. Czułość testu oznacza, jaki procent osób chorych wśród diagnozowanych zostanie wykryty.

Kiedy nie mają znaczenia różnice między testami RT-PCR a antygenowymi?

"Przepisy prawa w odniesieniu do potwierdzenia (rozpoznania) zakażenia nie różnicują między testami molekularnymi i antygenowymi. Osoba, u której występują objawy chorobowe lub z innych przyczyn (kontakt z osobą chorą) podejrzewa, że może być zakażona, może wykonać w punkcie testowania dowolny rodzaj testu" - podkreślił.

Jakiego rodzaju testu wymaga unijny certyfikat COVID-19?

Natomiast - jak zaznaczył dalej - odrębną sprawą jest honorowanie testów antygenowych dla uzyskania statusu ozdrowieńca na potrzeby unijnego certyfikatu COVID-19.

"Ze względu na przepisy unijne – status ozdrowieńca na potrzeby wystawienia certyfikatu COVID-19 – mogą uzyskać wyłącznie osoby, u których zakażenie SARS-CoV-2 zostało potwierdzone testem molekularnym (RT-PCR)" - podał.

Kto dzięki testowi może uzyskać zwolnienie z kwarantanny?

Przypomniał, że "zwolnienie z kwarantanny osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, kończy się po upływie siedmiu dni od dnia zakończenia tej izolacji. Nie dotyczy to osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców, którzy mogą uzyskać zwolnienie z kwarantanny poprzez wykonanie testu."

Jaki rodzaj testu da zwolnienie z kwarantanny osobie niezaszczepionej?

Również osoba niezaszczepiona może być zwolniona wcześniej z kwarantanny, pod warunkiem, że wykona test molekularny. Może to jednak zrobić nie wcześniej, niż w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

Jaki rodzaj testu zwalnia z kwarantanny przylatujących do Polski spoza Schengen?

"W przypadku osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen, o ile nie wykonały one testu antygenowego lub molekularnego - na 24 godziny przed przylotem lub do 3 godzin po wylądowaniu - mogą być one zwolnione z 14-dniowej kwarantanny wjazdowej wyłącznie na podstawie negatywnego testu molekularnego (RT-PCR), który może być wykonany nie wcześniej niż ósmego dnia, licząc od momentu przekroczenia granicy" – podkreślił rzecznik GIS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA