REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaj testu a zwolnienie z kwarantanny na 6 lutego 2022 r.

zwolnienie z kwarantanny a rodzaj testu
zwolnienie z kwarantanny a rodzaj testu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Zwolnienie z kwarantanny. Jaki rodzaj test? Odpowiedź: Zwolnienie z kwarantanny zazwyczaj wymaga testu molekularnego RT-PCR.

Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2, by je wykluczyć może wykonać test molekularny (RT-PCR) lub antygenowy.

REKLAMA

Testy zwalniające z kwarantanny

Zwolnienie z kwarantanny odbywa się zazwyczaj na podstawie wyniku testu molekularnego. Tylko w niektórych przypadkach dopuszcza się stosowanie testu antygenowego.

Jeśli nałożono na ciebie kwarantannę w dniu:

  • 24 stycznia lub wcześniej – trwa 10 dni;
  • 25 stycznia lub później – trwa:
    • 7 dni (kontakt z osobą zakażoną lub wystawione skierowanie na test),
    • 10 dni (wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji),
    • 14 dni (wracasz z spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji).

Osobne reguły są dla lekarzy, pielęgniarek i służb mundurowych, o czym pisaliśmy tutaj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaj testu zależy od celu badania

"W zależności od tego, czy celem badania jest potwierdzenie zachorowania lub zakażenia, czy też wykluczenie zakażenia u osoby bezobjawowej, przepisy mogą wymagać wykonania testu molekularnego (RT-PCR)" - przekazał PAP rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jaki rodzaj testu wyklucza zakażenie u osoby bezobjawowej?

Wyjaśnił, że test molekularny, jeżeli zostanie wykonany w odpowiednim czasie, ze względu na wysoką czułość pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakażenie u osoby bezobjawowej. Czułość testu oznacza, jaki procent osób chorych wśród diagnozowanych zostanie wykryty.

Kiedy nie mają znaczenia różnice między testami RT-PCR a antygenowymi?

"Przepisy prawa w odniesieniu do potwierdzenia (rozpoznania) zakażenia nie różnicują między testami molekularnymi i antygenowymi. Osoba, u której występują objawy chorobowe lub z innych przyczyn (kontakt z osobą chorą) podejrzewa, że może być zakażona, może wykonać w punkcie testowania dowolny rodzaj testu" - podkreślił.

Jakiego rodzaju testu wymaga unijny certyfikat COVID-19?

Natomiast - jak zaznaczył dalej - odrębną sprawą jest honorowanie testów antygenowych dla uzyskania statusu ozdrowieńca na potrzeby unijnego certyfikatu COVID-19.

"Ze względu na przepisy unijne – status ozdrowieńca na potrzeby wystawienia certyfikatu COVID-19 – mogą uzyskać wyłącznie osoby, u których zakażenie SARS-CoV-2 zostało potwierdzone testem molekularnym (RT-PCR)" - podał.

Kto dzięki testowi może uzyskać zwolnienie z kwarantanny?

Przypomniał, że "zwolnienie z kwarantanny osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, kończy się po upływie siedmiu dni od dnia zakończenia tej izolacji. Nie dotyczy to osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców, którzy mogą uzyskać zwolnienie z kwarantanny poprzez wykonanie testu."

Jaki rodzaj testu da zwolnienie z kwarantanny osobie niezaszczepionej?

Również osoba niezaszczepiona może być zwolniona wcześniej z kwarantanny, pod warunkiem, że wykona test molekularny. Może to jednak zrobić nie wcześniej, niż w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

Jaki rodzaj testu zwalnia z kwarantanny przylatujących do Polski spoza Schengen?

"W przypadku osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen, o ile nie wykonały one testu antygenowego lub molekularnego - na 24 godziny przed przylotem lub do 3 godzin po wylądowaniu - mogą być one zwolnione z 14-dniowej kwarantanny wjazdowej wyłącznie na podstawie negatywnego testu molekularnego (RT-PCR), który może być wykonany nie wcześniej niż ósmego dnia, licząc od momentu przekroczenia granicy" – podkreślił rzecznik GIS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

REKLAMA

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

REKLAMA

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

REKLAMA