| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

Jak prawidłowo udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego

Proszę o interpretację czy prawidłowo udzielono urlopu uzupełniającego i urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Nauczyciel przebywał do 15.05.2014 r. na urlopie rodzicielskim. Po tym urlopie (rodzicielskim) udzielono mu od 16.05. do 27.06.2014 urlopu uzupełniającego za 2013 r. Od 28.06.do 31.08.2014 wykorzysta urlop wypoczynkowy za 2014. Pozostałą część uzupełniającego za 2013 wykorzysta w innym terminie. Czy prawidłowo udzielono urlopu?

Nauczyciel placówki feryjnej, który nie wykorzystał w urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i letnich ma prawo z powodu choroby lub urlopu macierzyńskiego łącznie z rodzicielskim ma prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni, czyli 56 dni kalendarzowych. Jeżeli przykładowo nauczyciel wykorzystał w okresie ferii zimowych 14 dni urlopu, natomiast w okresie ferii letnich ani jednego dnia wówczas ma prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni.

Przy założeniu, że w przedstawionym stanie faktycznym nauczyciel nie korzystał w 2013 r. z urlopu wypoczynkowego zarówno w okresie ferii zimowych jak i letnich to pracodawca musi udzielić 56 dni urlopu uzupełniającego.

Podstawa prawa:

Art. 66 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Jakie zasady obowiązują przy awansie zawodowym nauczycieli

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »