reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Od kiedy nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego

Od kiedy nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego

Proszę o wyjaśnienie kwestii awansu zawodowego. Nauczyciel przebywał na urlopie macierzyńskim przez cały rok. Z dniem 01.09.2014 r. zamierza wystąpić z wnioskiem o awans na nauczyciela dyplomowanego. Czy roczny urlop macierzyński nie przeszkodzi mu w złożeniu wniosku o kolejny stopień awansu.

Nie, nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego od 1 września 2014 r. Przepisy Karty Nauczyciela nie uzależniają rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego od faktycznej pracy.

Staż na nauczyciela dyplomowanego może rozpocząć nauczyciel mianowany, który jest zatrudniony na, co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru godzin zgodnie z kwalifikacjami wymaganymi do nauczania przedmiotu.

Rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego musi nastąpić najpóźniej do 14 września danego roku szkolnego. Jeżeli nauczyciel mianowany nie złoży do dyrektora szkoły stosownego wniosku przed upływem tego terminu - będzie mógł rozpocząć staż dopiero w kolejnym roku szkolnym.

Polecamy serwis: Oświata

W czasie odbywania stażu mogą zaistnieć okoliczności powodujące jego przerwanie, do nich zaliczamy chorobę nauczyciela, zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy albo korzystania przez nauczyciela z urlopu innego niż wypoczynkowy . Przerwanie stażu z tych przyczyn nastąpi, jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy będzie trwała dłużej niż 1 miesiąc. Po zakończeniu przyczyny przerwania stażu nauczyciel dalej kontynuuje staż, który ulega przedłużeniu o czas tej nieobecności. W przypadku jednak gdy nieobecność trwa dłużej niż 1 rok staż należy odbyć ponownie w pełnej wysokości.

Nauczyciel kontraktowy i mianowany mogą przerwać staż także na swój wniosek w każdym czasie. W takim jednak przypadku ponownie rozpoczynając staż odbywają go w pełnej wysokości.

Podstawa prawna:

Art. 9b ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Nauczyciel na wycieczce szkolnej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama