reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Trzynastka a dodatek specjalny

Trzynastka a dodatek specjalny

Pytanie: Przygotowujemy listy do wypłaty trzynastki dla pracowników naszej jednostki. Czy dodatek specjalny przyznany urzędnikowi samorządowemu powinien być wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Jest to dodatek przyznany na jeden miesiąc, lub dwa kolejne miesiące, czasami za okres od stycznia do maja lub od sierpnia do grudnia.

Dodatek specjalny przyznany pracownikowi samorządowemu wlicza się do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego, pod warunkiem jednak, że został przyznany na okres dłuższy niż jeden miesiąc.

Uzasadnienie

Do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia wliczamy te składniki wynagrodzenia, od których ustalamy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Trzynasta pensja wynosi 8,5 proc. sumy wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika w roku kalendarzowym, za który to świadczenie przysługuje. Przy ustalaniu uwzględniamy:

● wynagrodzenia,

● inne świadczenia ze stosunku pracy, przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

● wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,

● wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące osobie przywróconej do pracy.

Trzynastka równa się przeciętnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Przy jej obliczaniu nie uwzględnia się między innymi jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie czy wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju.

Dodatek specjalny pracownik samorządowy może otrzymać z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Jeżeli jest wypłacany przez kilka miesięcy, to nie może być wyłączony z podstawy trzynastki. Nie można w tym przypadku mówić o warunku jednorazowości ani nieperiodyczności. W wyroku z 22 września 2000 r. (sygn. akt I PKN 33/00) Sąd Najwyższy uznał, że nawet premie wypłacane co jakiś czas za okresy zróżnicowane co do ich długości powinny być wliczane do podstawy trzynastki, bo są periodyczne.

Podstawy prawne

● § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.)

● art. 36 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.)

Zobacz również: Wypłata nagrody jubileuszowej w przypadku śmierci pracownika

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama