reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie zasady obowiązują przy awansie zawodowym nauczycieli

Jakie zasady obowiązują przy awansie zawodowym nauczycieli

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z awansem zawodowym. Czy nauczyciel przebywający na urlopie uzupełniającym do 10.09.2014 może wystąpić z wnioskiem o awans na nauczyciela dyplomowanego?

Tak. Przepisy Karty Nauczyciela nie pozbawiają nauczycieli nieobecnych w pracy prawa do rozpoczęcia stażu, mimo jego absencji w danym roku szkolnym, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów niezbędnych do jego rozpoczęcia.

Staż na nauczyciela dyplomowego rozpoczyna się 1 września na podstawie wniosku złożonego przez nauczyciela dyrektorowi szkoły, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć szkolnych. Nauczyciel nieobecny w szkole może złożyć do dyrektora szkoły wniosek osobiście lub za pośrednictwem poczty o rozpoczęcie stażu wraz z projektem planu rozwoju zawodowego i rozpocząć staż z początkiem roku szkolnego.

Zobacz również w INFORRB: Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej nauczyciela przy dodatkowym zatrudnieniu

Generalnie staż tak na nauczyciela mianowanego jak i dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy.

W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Nauczyciel mianowany po odbyciu stażu i uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego na złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego ma 3 lata. Wniosek ten nauczyciel kieruje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, który powołuje komisję kwalifikacyjną., która analizuje dokumentację przedstawioną przez nauczyciela mianowanego ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Warunkiem nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego jest akceptacja komisji potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem, na podstawie którego organ sprawujący nadzór pedagogiczny nadaje stopień nauczyciela dyplomowanego.

Podstawa prawna:

Art. 9d ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama