Jakie zasady obowiązują przy awansie zawodowym nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Przepisy Karty Nauczyciela nie pozbawiają nauczycieli nieobecnych w pracy prawa do rozpoczęcia stażu, mimo jego absencji w danym roku szkolnym, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów niezbędnych do jego rozpoczęcia.
REKLAMA
Staż na nauczyciela dyplomowego rozpoczyna się 1 września na podstawie wniosku złożonego przez nauczyciela dyrektorowi szkoły, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć szkolnych. Nauczyciel nieobecny w szkole może złożyć do dyrektora szkoły wniosek osobiście lub za pośrednictwem poczty o rozpoczęcie stażu wraz z projektem planu rozwoju zawodowego i rozpocząć staż z początkiem roku szkolnego.
Zobacz również w INFORRB: Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej nauczyciela przy dodatkowym zatrudnieniu
Generalnie staż tak na nauczyciela mianowanego jak i dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy.
REKLAMA
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Nauczyciel mianowany po odbyciu stażu i uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego na złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego ma 3 lata. Wniosek ten nauczyciel kieruje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, który powołuje komisję kwalifikacyjną., która analizuje dokumentację przedstawioną przez nauczyciela mianowanego ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Warunkiem nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego jest akceptacja komisji potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem, na podstawie którego organ sprawujący nadzór pedagogiczny nadaje stopień nauczyciela dyplomowanego.
Podstawa prawna:
Art. 9d ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA