| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje corocznie każdej osobie wykonującej pracę w ramach stosunku pracy, bez względu na podstawę prawną jego powstania (umowa o pracę, spółdzielcza umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór). Szczególną grupę pracowników stanowią nauczyciele. Ich urlopy regulują przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 67 Karty Nauczyciela).

Korzystanie z urlopu przez nauczycieli

W zakresie uprawnień urlopowych nauczycieli można podzielić na zatrudnionych w placówkach feryjnych i nieferyjnych (np. przedszkolach).

Nauczyciele pracujący w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, mają prawo do urlopu w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Prawo do pierwszego urlopu nauczyciel zatrudniony w tzw. placówce feryjnej nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Urlop w pełnym wymiarze nabywa nauczyciel, który jest zatrudniony w szkole przez co najmniej 10 miesięcy.

Gdy nauczyciel w danym roku szkolnym przepracował okres krótszy niż 10 miesięcy, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa jedynie w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Za każdy miesiąc pracy nauczycielowi, który pracował krócej niż 10 miesięcy, przysługuje 5,6 dnia urlopu, zgodnie z wyliczeniem: (8 tygodni × 7 dni) : 10 miesięcy = 5,6 dnia.

PRZYKŁAD

Nauczyciel został zatrudniony na czas określony w szkole podstawowej od 1 stycznia do 31 maja 2015 r. A zatem nabył on prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Za wspomniany okres przysługiwało mu 28 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem:

5 miesięcy × 5,6 dnia = 28 dni.

Ponieważ nauczyciel w naturze wykorzystał tylko 14 dni urlopowych w trakcie ferii zimowych, za pozostałe 14 dni szkoła wypłaciła mu ekwiwalent pieniężny.

Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej powinien mieć zagwarantowany minimalny nieprzerwany czterotygodniowy wypoczynek. Dyrektor szkoły, na czas trwający maksymalnie siedem dni w ciągu roku szkolnego, może zobowiązać nauczyciela w czasie ferii (czyli w okresie korzystania z urlopu) do:

● przeprowadzania egzaminów,

● prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,

Czytaj także

Autor:

Autor jest ekspertem i praktykiem, od ponad 12 lat zajmuje się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwentem Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autorem licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

Urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy/ Fot. Fotolia

INFORLEX Oświata209.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »