REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika kultury

czas pracy, urlop, zegar, plan/ Fot. Fotolia
czas pracy, urlop, zegar, plan/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy instytucji kultury pracowali w sobotę w godz. 7.00 do 20.00 przy obsłudze imprezy. W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymali dwa dni wolnego. Czy prawidłowo został rozliczony czas pracy? Czy przysługuje jeszcze dodatkowo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych za przekroczenie przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy?

Nie, pracownicy nie mają prawa do dodatku za przekroczenie średnitygodnowej normy czasu pracy, gdyż za pracę w sobotę przez 8 godzin otrzymali dzień wolny, natomiast za 5 godzin nadliczbowych w tym dniu( przekroczenie dobowe) pracodawca oddał im czas wolny w wymiarze 8 godzin.

REKLAMA

Pracownik za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych powinien otrzymać, oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia w zależności od tego, kiedy wystąpiły nadgodziny.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zobacz również: Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych w pozostałych dniach niż wyżej wymienione.

REKLAMA

Dodatek 100% przysługuje również z tytułu przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy jest zawsze wypłacany dopiero na koniec okresu rozliczeniowego. Taki termin wypłaty dodatku za nadgodziny średniotygodniowe jest wynikiem tego, że pracodawca dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego sporządza bilans czasu pracy, na podstawie którego jest w stanie ocenić, czy doszło do przekroczenia normy 40-godzinnej. Ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.), to po każdym miesiącu pracodawca powinien wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie odpowiednio do liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym miesiącu wraz z dodatkami za nadgodziny dobowe.

Pracodawca ma również możliwość rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych przez udzielenie czasu wolnego. Decyzję o tym, czy praca w godzinach nadliczbowych zostanie zrekompensowana w formie pieniężnej czy przez oddanie czasu wolnego, podejmuje tylko i wyłącznie pracodawca.

W przypadku, gdy pracodawca oddaje czas wolny na wniosek zatrudnionego, to udziela 1 godzinę czasu wolnego w zamian za 1 godzinę nadliczbową. W takim przypadku nie ma żadnego ograniczenia co do terminu, w którym taki czas wolny ma być udzielony. Czas wolny może zostać udzielony również po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe.

REKLAMA

Czas wolny może być także udzielany bez wniosku pracownika, tj. wyłącznie z inicjatywy pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielić czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiła praca nadliczbowa i to w proporcji 1 do 1,5 . Pracodawca, udzielając czasu wolnego, powinien wskazać, za które godziny nadliczbowe ten czas jest udzielany.

Obowiązek oddawania czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym bezpośrednio wpływa no to, że czas wolny za godziny nadliczbowe może dotyczyć tylko nadgodzin dobowych. W praktyce nie ma, więc możliwości zrekompensowania w ten sposób nadgodzin średniotygodniowych, o których istnieniu pracodawca dowiaduje się dopiero w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego.

Podstawa prawna:

Art. 1511, art. 1512 § 1 i 2 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA