reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy pracownik zatrudniony w instytucji kultury (domu kultury), a równocześnie pełni funkcję radnego gminy i sołtysa w ramach godzin pracy może uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych np. klubu seniora , koła gospodyń wiejskich, które odbywają się w domu kultury?

2. Czy pracownik domu kultury będący również członkiem organizacji wymienionych w pkt 1 może reprezentować na spotkaniach organizacje w czasie godzin pracy?

3. Czy pracownik zatrudniony w domu kultury i pełniący funkcję sołtysa i radnego może uczestniczyć w godzinach pracy w spotkaniach Rady Sołeckiej, zebraniach wiejskich, przyjmować mieszkańców sołectwa w domu kultury w sprawach nie związanych z pracą?

Zobacz również: Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego

Ad. 1

Nie, pracownik nie może uczestniczyć w tych spotkaniach w godzinach pracy chyba, że otrzymał polecenie pracodawcy uczestnictwa lub został zwolniony z pracy aby uczestniczyć w ramach zadań wykonywanych przez radę gminy.

Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Ad. 2

Nie, pracownik powinien czas pracy przeznaczać na wykonanie zadań zleconych przez pracodawcę. Należy pamiętać, że czas pracy - to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Ad. 3.

Nie, pracownik w czasie pracy nie może wykonywać, żadnych zadań nie związanych z wykonywaną pracą. Te wszystkie spotkania mogą odbywać się po godzinach pracy lub w czasie zwolnienia od pracy. Jednak za czas tego zwolnienia pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Art. 25 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Pracownicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama