Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych
REKLAMA
REKLAMA
Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
REKLAMA
1. Czy pracownik zatrudniony w instytucji kultury (domu kultury), a równocześnie pełni funkcję radnego gminy i sołtysa w ramach godzin pracy może uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych np. klubu seniora , koła gospodyń wiejskich, które odbywają się w domu kultury?
2. Czy pracownik domu kultury będący również członkiem organizacji wymienionych w pkt 1 może reprezentować na spotkaniach organizacje w czasie godzin pracy?
3. Czy pracownik zatrudniony w domu kultury i pełniący funkcję sołtysa i radnego może uczestniczyć w godzinach pracy w spotkaniach Rady Sołeckiej, zebraniach wiejskich, przyjmować mieszkańców sołectwa w domu kultury w sprawach nie związanych z pracą?
Zobacz również: Finansowanie imprez kulturalnych ze środków funduszu sołeckiego
Ad. 1
Nie, pracownik nie może uczestniczyć w tych spotkaniach w godzinach pracy chyba, że otrzymał polecenie pracodawcy uczestnictwa lub został zwolniony z pracy aby uczestniczyć w ramach zadań wykonywanych przez radę gminy.
Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.
Ad. 2
Nie, pracownik powinien czas pracy przeznaczać na wykonanie zadań zleconych przez pracodawcę. Należy pamiętać, że czas pracy - to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Ad. 3.
Nie, pracownik w czasie pracy nie może wykonywać, żadnych zadań nie związanych z wykonywaną pracą. Te wszystkie spotkania mogą odbywać się po godzinach pracy lub w czasie zwolnienia od pracy. Jednak za czas tego zwolnienia pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Podstawa prawna:
Art. 25 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA