REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników przedmiotem spotkania Rady ds. rolnictwa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Opłacalność cen dla rolników przedmiotem spotkania Rady ds. rolnictwa

REKLAMA

Przewodniczący Rady ds. rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że są to tematy, które zostały zgłoszone przez "Solidarność" RI na ostatnim spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówił, "w sytuacji, gdy odbywają się protesty rolników, gdy produkcja rolna stała się nieopłacalna, odłożyliśmy szereg innych tematów, chcemy skoncentrować się na tych, które oczekują rolnicy".

REKLAMA

Ardanowski poinformował, że Rada zajmie się dzisiaj dwoma tematami. "Chcemy przeanalizować, czy jest możliwe regulowanie poziomu cen dla rolników oraz dowiedzieć się, jakie plany ma Krajowa Grupa Spożywcza, która została powołana by m.in. stabilizować rynki rolne" -powiedział Ardanowski.

"Chcemy dowiedzieć się, czy istnieje możliwość poprzez decyzje państwowe, administracyjne czy prawne zapewnienie rolnikom cen, które zabezpieczały by zwrot poniesionych kosztów i minimalny dochód czy można regulować poziom cen płaconych rolnikom" - dodał.

Zaznaczył, że w wielu krajach ta sprawa była podejmowana np. w Hiszpanii, gdzie proponowano, by zakazać nabywania produktu rolnego poniżej jego kosztów wytwarzania czy np. zmuszenia sieci handlowych do tego by na półkach połowa produktów pochodziła od miejscowych rolników.

"Jednak takie próby nie powiodły się. Komisja Europejska do tej pory nigdy nie wyrażała zgody na to, by można administracyjnie regulować poziom cen płaconych rolnikom" - stwierdził były minister rolnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Ocenił, że rolnicy są w zasadzie najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym, nie mają wpływu na ceny na środków do produkcji, ani wpływu na ceny, za jakie kupują przetwórcy czy dystrybucja.

"Rolnik jest zakładnikiem gry - z jednej strony producentów środków do produkcji, a z drugiej - tych którzy kupują surowce rolnicze" - mówił. Dodał, że tylko w nielicznych sytuacjach rolnicy mogą bezpośrednio sprzedawać swoje wyroby w postaci np. rolniczego handlu detalicznego czy sprzedaży bezpośredniej, ale jest to działalność niszowa.

Dyskusja nt. zadań Krajowej Grupy Spożywczej (KGS)

REKLAMA

Drugim oczekiwaniem przez rolników tematem będzie dyskusja nt. zadań Krajowej Grupy Spożywczej (KGS), która ich zdaniem - powinna zapewnić stabilizację rynków rolnych i wzmocnić dochodowość produkcji rolnej, w taki sposób, by rolnicy mogli na tym zarabiać.

Ardanowski zwrócił uwagę, że struktura KGS miała być inna, Grupa miała się zajmować przede wszystkim przetwórstwem, ale okazało się, że włączono do niej grupę gospodarstw rolnych o charakterze strategicznym, będących wcześniej w KOWR. Gospodarstwa te zajmują się produkcję rolną, a ta Grupa nie ma konkurować z rolnikami, a powinna zająć się przetwórstwem i "poprzez niewielki udział w poszczególnych rynkach produktów rolnych mogła również wpływać na rynek sugerując właściwy poziom cen płaconych rolnikom" - zaznaczył.

Dodał, że taka działalność odbywałaby się na zasadach związanych z działalnością gospodarcza, to nie ma być forma interwencji państwowej, ale tego typu holding mógłby wpływać na rynek. "Rolnicy się tego domagają, by ocenić czy te oczekiwania dotyczące KGS są realizowane" - podkreślił Ardanowski.

Uczestnicy posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Na posiedzenie Rady zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Krajowej Grupy Spożywczej, będą przedstawiciele rolniczej Solidarności - wyliczał szef Rady. Jak mówił, chcemy poznać opinie, plany i przedyskutować ten temat. "Chcemy dokonać analizy, upewnić się, że trwają prace nad ekonomicznym wspieraniem rolników, ale nie w formie dotacji, ale przywrócenia opłacalności produkcji. Jeżeli natomiast takich prac nie ma, to zastanowić się nad przygotowaniem inicjatyw legislacyjnych prezydenta" - wyjaśnił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

REKLAMA

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

REKLAMA

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA