REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szef MSW: policja gotowa na Euro 2012

REKLAMA

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że podczas pierwszych trzech miesięcy pracy jego resortu zakończono fazę przygotowań do zabezpieczenia piłkarskich mistrzostw Europy. Zapewnił, że policja jest przygotowana do Euro 2012. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że podczas pierwszych trzech miesięcy pracy jego resortu zakończono fazę przygotowań do zabezpieczenia piłkarskich mistrzostw Europy. Zapewnił, że policja jest przygotowana do Euro 2012.

"Zakończyliśmy fazę przygotowań do zarządzania i zabezpieczenia Euro 2012. Przeszliśmy do fazy zarządzania, powstała docelowa struktura zarządzania tym turniejem" - poinformował Cichocki na sobotniej konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu.

REKLAMA

Zapewnił, że struktury policji są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas turnieju. "Wchodzimy w fazę zgrywania współpracy pomiędzy innymi służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie tej imprezy, takimi jak służby wynajęte przez organizatorów samych meczy" - powiedział Cichocki.

Jak przyznał, ponieważ MSW to nowy resort - powstały po podziale MSWiA - sporo energii pochłaniało tworzenie go.

REKLAMA

Cichocki poinformował, że w budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na podwyżki dla policjantów od 1 lipca 2012 roku - tak jak zapowiadał premier w expose. "Natomiast nie było wcześniej takich pieniędzy w budżecie, przewidzianych na podwyżki dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych" - zaznaczył.

Podczas expose premier zapowiedział podwyżki po 300 zł brutto od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy. Wywołało to protesty przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MSW poinformowało w połowie lutego, że podwyżki dla pograniczników, strażaków, więzienników i funkcjonariuszy BOR zostaną wypłacone w 2012 r. - jeśli do 30 września w rezerwie celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pozostanie co najmniej 76 mln zł.

"Jeśli te pieniądze tam (w rezerwie celowej) pozostaną, to te podwyżki będą" - zadeklarował minister. Nie zgodził się z zarzutami związkowców, że takie rozwiązanie to kpina.

REKLAMA

"Nie spotkałem nikogo, kto racjonalnie i realistycznie byłby w stanie wskazać inne źródło finansowania tych podwyżek. Łatwo jest żądać, łatwo jest krzyczeć, trudno jest to (podwyżki) zrealizować. Wydaje mi się, że (nasza) propozycja jest bardzo rozsądna - dająca realną możliwość podwyżek dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych" - ocenił Cichocki.

Przyznał jednocześnie, że nie jest możliwe przewidywanie pogody i tego, jakie klęski żywiołowe dotkną Polskę. "Nie można składać teraz żadnych wiążących deklaracji w tej kwestii" - podkreślił minister.

Dodał też, że razem z nowym kierownictwem policji resort opracował priorytety pracy tej służby na najbliższe miesiące. "Wyznaczyliśmy także zadania i kierunki zmian w policji na najbliższe lata, które zaakceptował premier, a niektóre z nich bardzo mocno wsparł" - dodał Cichocki.

Cichocki poinformował, że MSW chce, aby policja "jeszcze bardziej zbliżyła się do obywatela i bardziej odpowiedziała na jego potrzeby". Jak dodał, MSW chce też bardziej "zadbać" o tych policjantów, którzy rzeczywiście pracują na ulicy i kontaktują się bezpośrednio z obywatelami.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

"Chcemy, żeby ich warsztat pracy był bardziej nowoczesny i spełniał podstawowe standardy pracy, poczynając od sprawnych samochodów, a kończąc na zmodernizowanych, solidnych komisariatach" - podkreślił minister.

Cichocki powiedział, że rozmawiał z komendantem głównym policji i wiceszefem MSW Michałem Deskurem, aby - z udziałem samorządów - przygotować program modernizacji infrastrukturalnej komisariatów.

"To nie mają być luksusy, to ma być coś, co sprawi, że policja będzie miała takie warunki, że gdy obywatel przyjdzie na komisariat, to będzie miał poczucie, że infrastruktura nie odbiega radykalnie od standardów" - zaznaczył. Jak dodał, premier zaakceptował tę propozycję i uznał ją za kompleksową.

Poinformował również, że rozmawiał z szefem BOR gen. Marianem Janickim o "gruntownej reformie BOR". Jak dodał, MSW przygotowuje również dokończenie reformy straży granicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA