Szef MSW: policja gotowa na Euro 2012
REKLAMA
"Zakończyliśmy fazę przygotowań do zarządzania i zabezpieczenia Euro 2012. Przeszliśmy do fazy zarządzania, powstała docelowa struktura zarządzania tym turniejem" - poinformował Cichocki na sobotniej konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu.
REKLAMA
Zapewnił, że struktury policji są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa podczas turnieju. "Wchodzimy w fazę zgrywania współpracy pomiędzy innymi służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie tej imprezy, takimi jak służby wynajęte przez organizatorów samych meczy" - powiedział Cichocki.
Jak przyznał, ponieważ MSW to nowy resort - powstały po podziale MSWiA - sporo energii pochłaniało tworzenie go.
REKLAMA
Cichocki poinformował, że w budżecie państwa są zabezpieczone pieniądze na podwyżki dla policjantów od 1 lipca 2012 roku - tak jak zapowiadał premier w expose. "Natomiast nie było wcześniej takich pieniędzy w budżecie, przewidzianych na podwyżki dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych" - zaznaczył.
Podczas expose premier zapowiedział podwyżki po 300 zł brutto od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy. Wywołało to protesty przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.
MSW poinformowało w połowie lutego, że podwyżki dla pograniczników, strażaków, więzienników i funkcjonariuszy BOR zostaną wypłacone w 2012 r. - jeśli do 30 września w rezerwie celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pozostanie co najmniej 76 mln zł.
"Jeśli te pieniądze tam (w rezerwie celowej) pozostaną, to te podwyżki będą" - zadeklarował minister. Nie zgodził się z zarzutami związkowców, że takie rozwiązanie to kpina.
REKLAMA
"Nie spotkałem nikogo, kto racjonalnie i realistycznie byłby w stanie wskazać inne źródło finansowania tych podwyżek. Łatwo jest żądać, łatwo jest krzyczeć, trudno jest to (podwyżki) zrealizować. Wydaje mi się, że (nasza) propozycja jest bardzo rozsądna - dająca realną możliwość podwyżek dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych" - ocenił Cichocki.
Przyznał jednocześnie, że nie jest możliwe przewidywanie pogody i tego, jakie klęski żywiołowe dotkną Polskę. "Nie można składać teraz żadnych wiążących deklaracji w tej kwestii" - podkreślił minister.
Dodał też, że razem z nowym kierownictwem policji resort opracował priorytety pracy tej służby na najbliższe miesiące. "Wyznaczyliśmy także zadania i kierunki zmian w policji na najbliższe lata, które zaakceptował premier, a niektóre z nich bardzo mocno wsparł" - dodał Cichocki.
Cichocki poinformował, że MSW chce, aby policja "jeszcze bardziej zbliżyła się do obywatela i bardziej odpowiedziała na jego potrzeby". Jak dodał, MSW chce też bardziej "zadbać" o tych policjantów, którzy rzeczywiście pracują na ulicy i kontaktują się bezpośrednio z obywatelami.
Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>
"Chcemy, żeby ich warsztat pracy był bardziej nowoczesny i spełniał podstawowe standardy pracy, poczynając od sprawnych samochodów, a kończąc na zmodernizowanych, solidnych komisariatach" - podkreślił minister.
Cichocki powiedział, że rozmawiał z komendantem głównym policji i wiceszefem MSW Michałem Deskurem, aby - z udziałem samorządów - przygotować program modernizacji infrastrukturalnej komisariatów.
"To nie mają być luksusy, to ma być coś, co sprawi, że policja będzie miała takie warunki, że gdy obywatel przyjdzie na komisariat, to będzie miał poczucie, że infrastruktura nie odbiega radykalnie od standardów" - zaznaczył. Jak dodał, premier zaakceptował tę propozycję i uznał ją za kompleksową.
Poinformował również, że rozmawiał z szefem BOR gen. Marianem Janickim o "gruntownej reformie BOR". Jak dodał, MSW przygotowuje również dokończenie reformy straży granicznej.
REKLAMA
REKLAMA