REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dotacje na przystań żeglarską

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Staramy się zbudować przystań żeglarską nad jednym z jezior Pomorza Drawskiego (woj. zachodniopomorskie). Przeczytałem w GP artykuł o unijnej dotacji na powstanie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Czy możemy dostać unijne pieniądze na rozwój własnej działalności?

Oczywiście, istnieje szansa uzyskania dotacji unijnych na budowę przystani żeglarskiej. Ponieważ inwestycja będzie realizowana w woj. zachodniopomorskim, należy ubiegać się o środki z zachodniopomorskiego regionalnego programu operacyjnego. Dotacji z krajowych programów operacyjnych nie uda się uzyskać, bowiem inwestycja musi mieć charakter ponadregionalny (dla projektów turystycznych w programie Innowacyjna Gospodarka) oraz jest za mało innowacyjna (dla projektów inwestycyjnych w tym samym programie).

REKLAMA

Niestety, nie wiadomo czy podmiot, który stara się zbudować przystań żeglarską, jest małym lub średnim przedsiębiorcą czy też innym podmiotem.

REKLAMA

W pierwszym przypadku sprawa jest jasna. O wyborze źródła, z którego będzie można pozyskać dotacje, zadecyduje wielkość planowanych inwestycji i wynikająca z tego wielkość dotacji. Jeśli kwota dotacji nie przekracza 500 tys. zł (należy pamiętać, że inwestycja jest realizowana na terenach wiejskich), to należy aplikować do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w ramach Osi priorytetowej 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej). Te środki będzie rozdysponowywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokładniejsze informacje można uzyskać w jej regionalnych oddziałach.

Jeśli kwota dotacji przekracza próg 500 tys. zł, to o wsparcie można aplikować już z regionalnego programu operacyjnego. Jest w nim stworzone osobne wsparcie dla inwestycji z zakresu turystyki. Niestety, władze regionu wyłączą sektor małych i średnich przedsiębiorstw z możliwości aplikowania o nie. To oznacza, że należy stanąć w szranki w konkursach o zwykłe dotacje inwestycyjne dla firm (w ramach Poddziałanie 1.1.2. Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa). To obniża szansę na uzyskanie dofinansowania, bowiem doświadczenie uczy, że występuje w nich największa konkurencja o unijne środki. Zgodnie z zapisami regionalnego programu operacyjnego, priorytetowo będą traktowane projekty zlokalizowane na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo oraz tworzące nowe miejsca pracy. Można to wykorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na dotacje.

Jeśli podmiot, który chce zbudować przystań żeglarską, jest dużym przedsiębiorcą lub inną instytucją (np. samorządową), to może wykorzystać możliwości, jakie dają ukierunkowane dotacje dla sektora turystyki. W przypadku inwestycji, o której mowa, należy aplikować o unijne pieniądze w ramach Poddziałanie 5.1.2 Infrastruktura turystyki w zachodniopomorskim regionalnym programie operacyjnym. W ramach tego Poddziałania można uzyskać dofinansowanie do projektów, takich jak budowa, przebudowa i modernizacja publicznej infrastruktury turystycznej, czyli m.in. przystani żeglarskich i innych nieruchomości służących turystyce wodnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dotacji z regionalnego programu operacyjnego bliższe informacje można uzyskać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA