Jakie dotacje na przystań żeglarską
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście, istnieje szansa uzyskania dotacji unijnych na budowę przystani żeglarskiej. Ponieważ inwestycja będzie realizowana w woj. zachodniopomorskim, należy ubiegać się o środki z zachodniopomorskiego regionalnego programu operacyjnego. Dotacji z krajowych programów operacyjnych nie uda się uzyskać, bowiem inwestycja musi mieć charakter ponadregionalny (dla projektów turystycznych w programie Innowacyjna Gospodarka) oraz jest za mało innowacyjna (dla projektów inwestycyjnych w tym samym programie).
REKLAMA
Niestety, nie wiadomo czy podmiot, który stara się zbudować przystań żeglarską, jest małym lub średnim przedsiębiorcą czy też innym podmiotem.
REKLAMA
W pierwszym przypadku sprawa jest jasna. O wyborze źródła, z którego będzie można pozyskać dotacje, zadecyduje wielkość planowanych inwestycji i wynikająca z tego wielkość dotacji. Jeśli kwota dotacji nie przekracza 500 tys. zł (należy pamiętać, że inwestycja jest realizowana na terenach wiejskich), to należy aplikować do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w ramach Osi priorytetowej 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej). Te środki będzie rozdysponowywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokładniejsze informacje można uzyskać w jej regionalnych oddziałach.
Jeśli kwota dotacji przekracza próg 500 tys. zł, to o wsparcie można aplikować już z regionalnego programu operacyjnego. Jest w nim stworzone osobne wsparcie dla inwestycji z zakresu turystyki. Niestety, władze regionu wyłączą sektor małych i średnich przedsiębiorstw z możliwości aplikowania o nie. To oznacza, że należy stanąć w szranki w konkursach o zwykłe dotacje inwestycyjne dla firm (w ramach Poddziałanie 1.1.2. Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa). To obniża szansę na uzyskanie dofinansowania, bowiem doświadczenie uczy, że występuje w nich największa konkurencja o unijne środki. Zgodnie z zapisami regionalnego programu operacyjnego, priorytetowo będą traktowane projekty zlokalizowane na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo oraz tworzące nowe miejsca pracy. Można to wykorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na dotacje.
Jeśli podmiot, który chce zbudować przystań żeglarską, jest dużym przedsiębiorcą lub inną instytucją (np. samorządową), to może wykorzystać możliwości, jakie dają ukierunkowane dotacje dla sektora turystyki. W przypadku inwestycji, o której mowa, należy aplikować o unijne pieniądze w ramach Poddziałanie 5.1.2 Infrastruktura turystyki w zachodniopomorskim regionalnym programie operacyjnym. W ramach tego Poddziałania można uzyskać dofinansowanie do projektów, takich jak budowa, przebudowa i modernizacja publicznej infrastruktury turystycznej, czyli m.in. przystani żeglarskich i innych nieruchomości służących turystyce wodnej.
W przypadku dotacji z regionalnego programu operacyjnego bliższe informacje można uzyskać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
REKLAMA
REKLAMA