REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dotacje na przystań żeglarską

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Staramy się zbudować przystań żeglarską nad jednym z jezior Pomorza Drawskiego (woj. zachodniopomorskie). Przeczytałem w GP artykuł o unijnej dotacji na powstanie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Czy możemy dostać unijne pieniądze na rozwój własnej działalności?

Oczywiście, istnieje szansa uzyskania dotacji unijnych na budowę przystani żeglarskiej. Ponieważ inwestycja będzie realizowana w woj. zachodniopomorskim, należy ubiegać się o środki z zachodniopomorskiego regionalnego programu operacyjnego. Dotacji z krajowych programów operacyjnych nie uda się uzyskać, bowiem inwestycja musi mieć charakter ponadregionalny (dla projektów turystycznych w programie Innowacyjna Gospodarka) oraz jest za mało innowacyjna (dla projektów inwestycyjnych w tym samym programie).

REKLAMA

Niestety, nie wiadomo czy podmiot, który stara się zbudować przystań żeglarską, jest małym lub średnim przedsiębiorcą czy też innym podmiotem.

REKLAMA

W pierwszym przypadku sprawa jest jasna. O wyborze źródła, z którego będzie można pozyskać dotacje, zadecyduje wielkość planowanych inwestycji i wynikająca z tego wielkość dotacji. Jeśli kwota dotacji nie przekracza 500 tys. zł (należy pamiętać, że inwestycja jest realizowana na terenach wiejskich), to należy aplikować do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w ramach Osi priorytetowej 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej). Te środki będzie rozdysponowywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokładniejsze informacje można uzyskać w jej regionalnych oddziałach.

Jeśli kwota dotacji przekracza próg 500 tys. zł, to o wsparcie można aplikować już z regionalnego programu operacyjnego. Jest w nim stworzone osobne wsparcie dla inwestycji z zakresu turystyki. Niestety, władze regionu wyłączą sektor małych i średnich przedsiębiorstw z możliwości aplikowania o nie. To oznacza, że należy stanąć w szranki w konkursach o zwykłe dotacje inwestycyjne dla firm (w ramach Poddziałanie 1.1.2. Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa). To obniża szansę na uzyskanie dofinansowania, bowiem doświadczenie uczy, że występuje w nich największa konkurencja o unijne środki. Zgodnie z zapisami regionalnego programu operacyjnego, priorytetowo będą traktowane projekty zlokalizowane na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo oraz tworzące nowe miejsca pracy. Można to wykorzystać, aby zwiększyć swoje szanse na dotacje.

Jeśli podmiot, który chce zbudować przystań żeglarską, jest dużym przedsiębiorcą lub inną instytucją (np. samorządową), to może wykorzystać możliwości, jakie dają ukierunkowane dotacje dla sektora turystyki. W przypadku inwestycji, o której mowa, należy aplikować o unijne pieniądze w ramach Poddziałanie 5.1.2 Infrastruktura turystyki w zachodniopomorskim regionalnym programie operacyjnym. W ramach tego Poddziałania można uzyskać dofinansowanie do projektów, takich jak budowa, przebudowa i modernizacja publicznej infrastruktury turystycznej, czyli m.in. przystani żeglarskich i innych nieruchomości służących turystyce wodnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dotacji z regionalnego programu operacyjnego bliższe informacje można uzyskać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA