REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jaką pomoc mogą liczyć gminy z funduszy ochrony środowiska

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

W jakim zakresie NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie są zaangażowane w pomoc finansową ze źródeł unijnych? Czy fundusz narodowy udziela pomocy w przygotowaniu się o aplikowanie o środki unijne? Czy wzorem lat ubiegłych jest realizowana akcja dopłat do kredytów bankowych na inwestycje proekologiczne w gminach?

KRZYSZTOF WALCZAK

REKLAMA

ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego zawsze były w grupie głównych beneficjentów pomocy finansowej oferowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. W tej chwili fundusz narodowy koordynuje realizację aż 88 wielkich projektów inwestycyjnych, jeszcze ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, które dotyczą generalnej przebudowy infrastruktury komunalnej w polskich miastach i gminach. Wartość obecnie prowadzonych tam robót, a chodzi przede wszystkim o oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne, przekracza 4,5 mln euro. Trwa boom inwestycyjny w ochronie środowiska w polskich aglomeracjach.

Obecnie otwarta jest kolejna możliwość ubiegania się o duże środki finansowe, które powierzono narodowemu funduszowi, także na inwestycje samorządowe, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Teraz trwa etap oceny pierwszej partii wniosków, które wpłynęły do narodowego funduszu i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w pierwszym konkursie PO IiŚ, który dotyczy głownie oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz zagospodarowania odpadów. Od 1 sierpnia do 1 września tego roku przyjmowane będą wnioski w drugim konkursie.

REKLAMA

Aby wybrać w tym konkursie, to po pierwsze projekt musi być praktycznie gotowy do realizacji. Gotowe muszą być: komplet dokumentacji i pozwoleń umożliwiających realizację inwestycji, prawidłowe studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko. Duże wnioski, powyżej 25 mln euro, należy składać do narodowego funduszu, mniejsze, poniżej tej granicy, do wojewódzkiego funduszu właściwego ze względu na lokalizację projektu. W pierwszym konkursie wpłynęło aż 96 wniosków. W drugim spodziewane jest równie duże zainteresowanie. W priorytecie obejmującym oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne do rozdysponowania jest 300 mln euro. Następny konkurs, zgodnie z zapowiedziami ministra środowiska jako instytucji pośredniczącej, będzie ogłoszony prawdopodobnie we wrześniu, z jesiennym terminem składania wniosków. Kolejne konkursy w odstępach kwartalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy i przedsiębiorstwa komunalne mogą też ubiegać się o środki pomocowe Unii Europejskiej, którymi dysponuje narodowy fundusz, w innych priorytetach, np. na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, na gospodarkę wodną, poprawę jakości wody. W sumie, na lata 2007-2013, NFOŚiGW ma do rozdysponowania ponad 5 mld euro.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest nie tylko instytucją rozdzielającą środki na dobre duże projekty, ale służy też pomocą w należytym przygotowaniu wniosków. Temu służą m.in. cykle szkoleń i konferencji warsztatowych, które wzorem lat ubiegłych organizowane dla samorządów. Tegoroczny cykl konferencji szkoleniowych dla samorządów ubiegających się o środki pomocowe zaczęliśmy w czerwcu, kontynuujemy w lipcu i sierpniu i na pewno będą zaproszenia dla samorządowców także jesienią. Podczas szkoleń samorządowcy mają okazję do bezpośredniego kontaktu z ekspertami funduszu narodowego zajmującymi się na co dzień przygotowaniem i oceną wniosków aplikujących o środki z PO IiŚ.

Samorządowcy powinni zapoznać się również z ofertą funduszu, dopłat do kredytów preferencyjnych zaciąganych w bankach komercyjnych. Dopłata może wynieść do 3 proc. w stosunku rocznym, a maksymalny czas kredytowania z tej formy wsparcia wynosi aż dziesięć lat.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA