REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jaką pomoc mogą liczyć gminy z funduszy ochrony środowiska

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

W jakim zakresie NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie są zaangażowane w pomoc finansową ze źródeł unijnych? Czy fundusz narodowy udziela pomocy w przygotowaniu się o aplikowanie o środki unijne? Czy wzorem lat ubiegłych jest realizowana akcja dopłat do kredytów bankowych na inwestycje proekologiczne w gminach?

KRZYSZTOF WALCZAK

REKLAMA

ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego zawsze były w grupie głównych beneficjentów pomocy finansowej oferowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. W tej chwili fundusz narodowy koordynuje realizację aż 88 wielkich projektów inwestycyjnych, jeszcze ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, które dotyczą generalnej przebudowy infrastruktury komunalnej w polskich miastach i gminach. Wartość obecnie prowadzonych tam robót, a chodzi przede wszystkim o oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne, przekracza 4,5 mln euro. Trwa boom inwestycyjny w ochronie środowiska w polskich aglomeracjach.

Obecnie otwarta jest kolejna możliwość ubiegania się o duże środki finansowe, które powierzono narodowemu funduszowi, także na inwestycje samorządowe, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Teraz trwa etap oceny pierwszej partii wniosków, które wpłynęły do narodowego funduszu i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w pierwszym konkursie PO IiŚ, który dotyczy głownie oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz zagospodarowania odpadów. Od 1 sierpnia do 1 września tego roku przyjmowane będą wnioski w drugim konkursie.

REKLAMA

Aby wybrać w tym konkursie, to po pierwsze projekt musi być praktycznie gotowy do realizacji. Gotowe muszą być: komplet dokumentacji i pozwoleń umożliwiających realizację inwestycji, prawidłowe studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko. Duże wnioski, powyżej 25 mln euro, należy składać do narodowego funduszu, mniejsze, poniżej tej granicy, do wojewódzkiego funduszu właściwego ze względu na lokalizację projektu. W pierwszym konkursie wpłynęło aż 96 wniosków. W drugim spodziewane jest równie duże zainteresowanie. W priorytecie obejmującym oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne do rozdysponowania jest 300 mln euro. Następny konkurs, zgodnie z zapowiedziami ministra środowiska jako instytucji pośredniczącej, będzie ogłoszony prawdopodobnie we wrześniu, z jesiennym terminem składania wniosków. Kolejne konkursy w odstępach kwartalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy i przedsiębiorstwa komunalne mogą też ubiegać się o środki pomocowe Unii Europejskiej, którymi dysponuje narodowy fundusz, w innych priorytetach, np. na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, na gospodarkę wodną, poprawę jakości wody. W sumie, na lata 2007-2013, NFOŚiGW ma do rozdysponowania ponad 5 mld euro.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest nie tylko instytucją rozdzielającą środki na dobre duże projekty, ale służy też pomocą w należytym przygotowaniu wniosków. Temu służą m.in. cykle szkoleń i konferencji warsztatowych, które wzorem lat ubiegłych organizowane dla samorządów. Tegoroczny cykl konferencji szkoleniowych dla samorządów ubiegających się o środki pomocowe zaczęliśmy w czerwcu, kontynuujemy w lipcu i sierpniu i na pewno będą zaproszenia dla samorządowców także jesienią. Podczas szkoleń samorządowcy mają okazję do bezpośredniego kontaktu z ekspertami funduszu narodowego zajmującymi się na co dzień przygotowaniem i oceną wniosków aplikujących o środki z PO IiŚ.

Samorządowcy powinni zapoznać się również z ofertą funduszu, dopłat do kredytów preferencyjnych zaciąganych w bankach komercyjnych. Dopłata może wynieść do 3 proc. w stosunku rocznym, a maksymalny czas kredytowania z tej formy wsparcia wynosi aż dziesięć lat.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA