REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bruksela ma zaostrzyć przepisy dotyczące lobbingu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
_ E.G.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowe regulacje, wprowadzane przez Parlament Europejski po skandalach w USA, przewidują zaostrzenie warunków lobbingu w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska już stworzyła rejestr podmiotów, pragnących wpływać na przebieg debaty o unijnym prawie, a europosłowie mają udoskonalić swój regulamin. Alex Stubb, fiński deputowany, który przygotowuje raport w tej sprawie, powiedział „FT”, że regulamin trzeba zaktualizować.

REKLAMA

- Nie zmienił się od początku lat 90. XX w., chociaż Parlament ma teraz znacznie szersze uprawnienia. W tamtych czasach poseł byłby uszczęśliwiony wizytą lobbysty. Dziś jest ich tylu, że pod moim gabinetem ustawia się kolejka.

Parlament udzielił akredytacji prawie pięciu tysiącom lobbystów. Aby uzyskać dostęp do zastrzeżonych dla posłów części budynku i do poselskich biur, wystarczy podać podstawowe dane i podpisać kodeks postępowania.

- Uważam, że stać nas na więcej - oświadczył Alex Stubb.

REKLAMA

Jego zdaniem reformy Parlamentu mogą się różnić od reform Komisji, ale ostatecznym celem obu jest wypracowanie wspólnego systemu. Na przykład nie podoba mu się pomysł Komisji, przewidujący odmienne poziomy jawności danych finansowych dla grup nacisku i profesjonalnych firm. - Wszyscy lobbyści są równi. Nie widzę różnicy między organizacjami pozarządowymi (NGO) a firmami - mówi deputowany Stubb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Siim Kallas, komisarz ds. zwalczania nadużyć, zaproponował, by poczynając od wiosny przyszłego roku, utworzyć dobrowolny rejestr dla organizacji ds. spraw publicznych, grup biznesu, organizacji pozarządowych i kancelarii prawniczych. Opinie na temat projektów komisji, zgłaszane przez podmioty niewpisane do rejestru, podlegałyby traktowaniu przewidzianemu dla opinii osób fizycznych.

Kancelarie prawnicze utrzymują, że poufny charakter relacji adwokat-klient uniemożliwia im udział w tym systemie, a wiele firm doradzających w sprawach publicznych zarzeka się, że nie przekażą informacji o honorariach, o ile wszyscy ich konkurenci nie będą podlegać obowiązkowi ich ujawniania.

Siim Kallas ostrzegł, że w przypadku braku współpracy ze strony firm podejmie bardziej drakońskie kroki, wzorowane na stosowanych w USA.

Bruksela jednym okiem zerka na Waszyngton, gdzie wybuchały skandale zakończone wyrokami więzienia dla kongresmenów i lobbystów odpowiadających za dawanie i przyjmowanie łapówek. Jednak w Brukseli dostęp liczy się bardziej niż pieniądze, ponieważ dla tutejszych polityków środki na prowadzenie kampanii, pochodzące od prywatnych ofiarodawców, nie mają aż tak wielkiego znaczenia, natomiast dla aparatu biurokratycznego, niedysponującego równie znacznymi środkami co krajowe rządy, lobbyści odgrywają większą rolę jako źródło informacji i opinii. Wreszcie, trzeba brać pod uwagę 27 narodowych stanowisk. Hans Glatz, lobbysta-weteran działający na rzecz niemieckiego producenta samochodów, firmy Daimler, powiedział na przesłuchaniu, że połowę lobbingu robią same rządy.

Siim Kallas przyznał, że w USA po wprowadzeniu dobrowolnych instrumentów kontroli do systemu przystąpiła zaledwie jedna czwarta lobbystów. W USA lobbyści muszą wpisywać do ogólnie dostępnych akt nazwy lub nazwiska klientów, pobierane opłaty i sprawy, na których rzecz działają. Obce państwo wypełnia specjalny formularz, w którym wskazuje swoich lobbystów i wysokość ich wynagrodzenia. Te dane są ogólnie dostępne, a niezłożenie formularza podlega karze.

ANDREW BOUNDS

Tłum. E.G.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA