REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można wprowadzać beneficjenta w błąd

Mirosława Łapińska

REKLAMA

Przyznanie rolnikowi prawa do renty strukturalnej bez możliwości wypłaty należnych kwot naruszałoby zasadę stanowiącą, że prawo do renty strukturalnej jest związane ze świadczeniem finansowym. Organ, który nie wydał postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, postąpił prawidłowo. Zapobiega to wprowadzeniu beneficjenta w błąd.

 

Wsprawie rozpatrywanej przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie o przyznanie renty strukturalnej ubiegał się Joachim W. Decyzja Dyrektora Warmińsko­ - Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie była odmowna.

Organ powołał się na par. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Argumentował, że renty strukturalne są przyznawane jedynie do wysokości limitu określonego w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich na uzyskiwanie rent strukturalnych lub też do dnia, w którym suma beneficjentów osiągnie zakładany na rok 2008 poziom. Agencja stwierdziła, że od momentu ukazania się Komunikatu Departamentu Obsługi Środków Towarzyszących z 20 listopada 2006 r. w sprawie obsługi wniosków o przyznanie rent strukturalnych wnioski rolników będą oddalane, ponieważ pieniądze już się skończyły i dalsze przyjmowanie wniosków jest niecelowe.

Zasady postępowania z wnioskami o renty strukturalne reguluje art. 20 tego rozporządzenia. Procedura polega na tym, że organ bada wniosek o przyznanie renty strukturalnej i jeżeli rolnik warunki spełnia, to organ wydaje postanowienie o spełnieniu warunków do jej uzyskania. Po otrzymaniu postanowienia rolnik musi m.in. przekazać gospodarstwo rolne oraz zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Dopiero po tym agencja wydaje decyzję administracyjną w sprawie przyznania renty strukturalnej.

W sprawie Joachima W. organ tej procedury nie zachował. Rolnik od razu otrzymał decyzję odmowną, co wzbudziło wątpliwość sądu.

Organ uzasadniając swoje stanowisko wskazał jednak, że zrezygnował z pełnej procedury, aby nie wprowadzać rolnika w błąd. Gdyby bowiem zastosował tryb postępowania wynikający z rozporządzenia, to rolnik otrzymałby dwa sprzeczne rozstrzygnięcia administracyjne. Jedno, że spełnia warunki do uzyskania renty strukturalnej, i już w tym momencie rolnik mógłby podjąć kroki np. w kierunku przekazania gospodarstwa, drugie - decyzję odmawiającą przyznania renty.

WSA uznał postępowanie organu za racjonalne i skargę rolnika oddalił. Stwierdził jednocześnie, że chociaż przepisy unijne nakazują przyjmowanie wniosków przez cały rok, to ograniczają finansowo możliwość przyznania renty. Wskazał, że 80 proc. tych kwot finansuje Unia Europejska, a 20 proc. nasz kraj. Odpowiednie organy monitorują całe przedsięwzięcie, aby sprawdzić ilu rolników złożyło wnioski, a więc, ile pieniędzy zostało już wydatkowanych. W momencie kiedy Joachim W. złożył wniosek, możliwości finansowe zostały już wyczerpane, decyzja zdaniem sądu musiałaby zatem być odmowna. W tej sytuacji organ prawidłowo przyjął, że nie wyda postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej, aby nie wprowadzać beneficjenta w błąd.


Orzeczenie WSA
SYGN. AKT
II SA/Ol 537/07

MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA