REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można wprowadzać beneficjenta w błąd

Mirosława Łapińska

REKLAMA

Przyznanie rolnikowi prawa do renty strukturalnej bez możliwości wypłaty należnych kwot naruszałoby zasadę stanowiącą, że prawo do renty strukturalnej jest związane ze świadczeniem finansowym. Organ, który nie wydał postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, postąpił prawidłowo. Zapobiega to wprowadzeniu beneficjenta w błąd.

 

Wsprawie rozpatrywanej przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie o przyznanie renty strukturalnej ubiegał się Joachim W. Decyzja Dyrektora Warmińsko­ - Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie była odmowna.

Organ powołał się na par. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Argumentował, że renty strukturalne są przyznawane jedynie do wysokości limitu określonego w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich na uzyskiwanie rent strukturalnych lub też do dnia, w którym suma beneficjentów osiągnie zakładany na rok 2008 poziom. Agencja stwierdziła, że od momentu ukazania się Komunikatu Departamentu Obsługi Środków Towarzyszących z 20 listopada 2006 r. w sprawie obsługi wniosków o przyznanie rent strukturalnych wnioski rolników będą oddalane, ponieważ pieniądze już się skończyły i dalsze przyjmowanie wniosków jest niecelowe.

Zasady postępowania z wnioskami o renty strukturalne reguluje art. 20 tego rozporządzenia. Procedura polega na tym, że organ bada wniosek o przyznanie renty strukturalnej i jeżeli rolnik warunki spełnia, to organ wydaje postanowienie o spełnieniu warunków do jej uzyskania. Po otrzymaniu postanowienia rolnik musi m.in. przekazać gospodarstwo rolne oraz zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Dopiero po tym agencja wydaje decyzję administracyjną w sprawie przyznania renty strukturalnej.

W sprawie Joachima W. organ tej procedury nie zachował. Rolnik od razu otrzymał decyzję odmowną, co wzbudziło wątpliwość sądu.

Organ uzasadniając swoje stanowisko wskazał jednak, że zrezygnował z pełnej procedury, aby nie wprowadzać rolnika w błąd. Gdyby bowiem zastosował tryb postępowania wynikający z rozporządzenia, to rolnik otrzymałby dwa sprzeczne rozstrzygnięcia administracyjne. Jedno, że spełnia warunki do uzyskania renty strukturalnej, i już w tym momencie rolnik mógłby podjąć kroki np. w kierunku przekazania gospodarstwa, drugie - decyzję odmawiającą przyznania renty.

WSA uznał postępowanie organu za racjonalne i skargę rolnika oddalił. Stwierdził jednocześnie, że chociaż przepisy unijne nakazują przyjmowanie wniosków przez cały rok, to ograniczają finansowo możliwość przyznania renty. Wskazał, że 80 proc. tych kwot finansuje Unia Europejska, a 20 proc. nasz kraj. Odpowiednie organy monitorują całe przedsięwzięcie, aby sprawdzić ilu rolników złożyło wnioski, a więc, ile pieniędzy zostało już wydatkowanych. W momencie kiedy Joachim W. złożył wniosek, możliwości finansowe zostały już wyczerpane, decyzja zdaniem sądu musiałaby zatem być odmowna. W tej sytuacji organ prawidłowo przyjął, że nie wyda postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej, aby nie wprowadzać beneficjenta w błąd.


Orzeczenie WSA
SYGN. AKT
II SA/Ol 537/07

MIROSŁAWA ŁAPIŃSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA