Interreg Polska-Saksonia - 10,4 mln euro dofinansowania na projekty polsko-niemieckie
REKLAMA
REKLAMA
- Dofinansowanie na projekty polsko-niemieckie
- Dla kogo dofinansowanie Interreg Polska-Saksonia?
- Przykłady beneficjentów dofinansowania
- Czym jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego?
Dofinansowanie na projekty polsko-niemieckie
Podpisano umowy na dofinansowanie projektów w transgranicznym programie Interreg Polska - Saksonia - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wartość wsparcia to 10,4 mln euro.
REKLAMA
Dla kogo dofinansowanie Interreg Polska-Saksonia?
REKLAMA
Z przekazanych informacji wynika, że wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał w środę [red. 10 kwietnia 2024 r.] 13 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach programu Interreg Polska - Saksonia. Beneficjentami będą m.in. jednostki samorządu terytorialnego i instytucje z regionów przy granicy polsko-niemieckiej. Wartość z wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 10,4 mln euro.
"Projekty przyniosą wiele korzyści mieszkańcom pogranicza. Dzięki nim wspólnie zwiększymy atrakcyjność turystyczną i gospodarczą regionu oraz zintegrujemy społeczności po obu stronach granicy" - powiedział wiceminister Wojnarowski, cytowany w komunikacie resortu.
Jak podano, dofinansowane projekty dotyczą m.in. przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i wzmocnienia odporności pogranicza, edukacji, kultury i turystyki, współpracy mieszkańców i instytucji.
Przykłady beneficjentów dofinansowania
REKLAMA
Jednym z beneficjentów jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, który wspólnie z niemieckimi partnerami opracuje analizy zagrożeń zjawiskami ekstremalnymi dla całego obszaru wsparcia objętego programem. W efekcie - jak wyjaśniono - powstaną trzy plany adaptacji do zmian klimatu dla gmin wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko. Zaplanowano również budowę Sieci Kompetencji Klimatycznych z dwoma Centrami - w Chrośnicy i Görlitz.
Z dofinansowania skorzysta także straż pożarna po obu stronach granicy. "Blisko 700 uczestników ze służb ratowniczych oraz członków młodzieżowych straży pożarnych będzie wspólnie szkolić się i ćwiczyć" - wskazał resort. Dodał, że partnerzy projektu będą też szukać rozwiązań, jak uczynić remizę strażacką samowystarczalną energetycznie i jak wykorzystać energię odnawialną do zasilania awaryjnego sprzętu straży pożarnej.
Z kolei partnerzy projektów z zakresu kultury i turystyki - jak podano w informacji - podejmą wspólne starania, aby rozpropagować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a w rezultacie zwiększyć ruch turystyczny w regionie. "Będą promować atrakcje turystyczne na granicy polsko-niemiecko-czeskiej takie jak Park Mużakowski, szlak pielgrzymkowo-rowerowy Via Sacra oraz Europejski Szlak Zamków i Pałaców" - wyjaśniono. Dodano, że działania informujące o dziedzictwie kulturowym obejmą także tradycyjne rzemiosło i produkty regionalne.
Zapowiedziano, że w ramach dofinansowanych projektów odbędzie się także szereg polsko-niemieckich wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych dla mieszkańców i podmiotów z gmin po obu stronach granicy. "Wszystko po to, aby niwelować bariery transgraniczne, umacniać więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami i wspierać współpracę instytucji" - wskazano.
Czym jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego?
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, którego zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji w poziomie rozwoju regionów należących do Unii Europejskiej. Z EFRR pochodzi m.in. wsparcie inwestycji produkcyjnych i infrastrukturalnych oraz wsparcie udzielane małym i średnim przedsiębiorcom. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA