REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interreg Polska-Saksonia - 10,4 mln euro dofinansowania na projekty polsko-niemieckie

interreg polska niemcy współpraca fundusze unijne program dofinansowanie
Interreg Polska-Saksonia dofinansowanie z funduszy unijnych na wspólne projekty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Program Interreg Polska-Saksonia przewiduje 10,4 mln euro dofinansowania na projekty polsko-niemieckie. Beneficjentami będą jednostki samorządu terytorialnego i instytucje z regionów przy granicy polsko-niemieckiej, np. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy straż pożarna. Jaki jest cel projektów realizowanych w ramach programu?

Dofinansowanie na projekty polsko-niemieckie

Podpisano umowy na dofinansowanie projektów w transgranicznym programie Interreg Polska - Saksonia - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wartość wsparcia to 10,4 mln euro.

REKLAMA

Dla kogo dofinansowanie Interreg Polska-Saksonia?

REKLAMA

Z przekazanych informacji wynika, że wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał w środę [red. 10 kwietnia 2024 r.] 13 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach programu Interreg Polska - Saksonia. Beneficjentami będą m.in. jednostki samorządu terytorialnego i instytucje z regionów przy granicy polsko-niemieckiej. Wartość z wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 10,4 mln euro.

"Projekty przyniosą wiele korzyści mieszkańcom pogranicza. Dzięki nim wspólnie zwiększymy atrakcyjność turystyczną i gospodarczą regionu oraz zintegrujemy społeczności po obu stronach granicy" - powiedział wiceminister Wojnarowski, cytowany w komunikacie resortu.

Jak podano, dofinansowane projekty dotyczą m.in. przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i wzmocnienia odporności pogranicza, edukacji, kultury i turystyki, współpracy mieszkańców i instytucji.

Przykłady beneficjentów dofinansowania

REKLAMA

Jednym z beneficjentów jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, który wspólnie z niemieckimi partnerami opracuje analizy zagrożeń zjawiskami ekstremalnymi dla całego obszaru wsparcia objętego programem. W efekcie - jak wyjaśniono - powstaną trzy plany adaptacji do zmian klimatu dla gmin wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko. Zaplanowano również budowę Sieci Kompetencji Klimatycznych z dwoma Centrami - w Chrośnicy i Görlitz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z dofinansowania skorzysta także straż pożarna po obu stronach granicy. "Blisko 700 uczestników ze służb ratowniczych oraz członków młodzieżowych straży pożarnych będzie wspólnie szkolić się i ćwiczyć" - wskazał resort. Dodał, że partnerzy projektu będą też szukać rozwiązań, jak uczynić remizę strażacką samowystarczalną energetycznie i jak wykorzystać energię odnawialną do zasilania awaryjnego sprzętu straży pożarnej.

Z kolei partnerzy projektów z zakresu kultury i turystyki - jak podano w informacji - podejmą wspólne starania, aby rozpropagować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a w rezultacie zwiększyć ruch turystyczny w regionie. "Będą promować atrakcje turystyczne na granicy polsko-niemiecko-czeskiej takie jak Park Mużakowski, szlak pielgrzymkowo-rowerowy Via Sacra oraz Europejski Szlak Zamków i Pałaców" - wyjaśniono. Dodano, że działania informujące o dziedzictwie kulturowym obejmą także tradycyjne rzemiosło i produkty regionalne.

Zapowiedziano, że w ramach dofinansowanych projektów odbędzie się także szereg polsko-niemieckich wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych dla mieszkańców i podmiotów z gmin po obu stronach granicy. "Wszystko po to, aby niwelować bariery transgraniczne, umacniać więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami i wspierać współpracę instytucji" - wskazano.

Czym jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego?

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, którego zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji w poziomie rozwoju regionów należących do Unii Europejskiej. Z EFRR pochodzi m.in. wsparcie inwestycji produkcyjnych i infrastrukturalnych oraz wsparcie udzielane małym i średnim przedsiębiorcom. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA