REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interreg Polska-Saksonia - 10,4 mln euro dofinansowania na projekty polsko-niemieckie

interreg polska niemcy współpraca fundusze unijne program dofinansowanie
Interreg Polska-Saksonia dofinansowanie z funduszy unijnych na wspólne projekty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Program Interreg Polska-Saksonia przewiduje 10,4 mln euro dofinansowania na projekty polsko-niemieckie. Beneficjentami będą jednostki samorządu terytorialnego i instytucje z regionów przy granicy polsko-niemieckiej, np. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy straż pożarna. Jaki jest cel projektów realizowanych w ramach programu?

Dofinansowanie na projekty polsko-niemieckie

Podpisano umowy na dofinansowanie projektów w transgranicznym programie Interreg Polska - Saksonia - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wartość wsparcia to 10,4 mln euro.

REKLAMA

Dla kogo dofinansowanie Interreg Polska-Saksonia?

REKLAMA

Z przekazanych informacji wynika, że wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał w środę [red. 10 kwietnia 2024 r.] 13 umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach programu Interreg Polska - Saksonia. Beneficjentami będą m.in. jednostki samorządu terytorialnego i instytucje z regionów przy granicy polsko-niemieckiej. Wartość z wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 10,4 mln euro.

"Projekty przyniosą wiele korzyści mieszkańcom pogranicza. Dzięki nim wspólnie zwiększymy atrakcyjność turystyczną i gospodarczą regionu oraz zintegrujemy społeczności po obu stronach granicy" - powiedział wiceminister Wojnarowski, cytowany w komunikacie resortu.

Jak podano, dofinansowane projekty dotyczą m.in. przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i wzmocnienia odporności pogranicza, edukacji, kultury i turystyki, współpracy mieszkańców i instytucji.

Przykłady beneficjentów dofinansowania

REKLAMA

Jednym z beneficjentów jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, który wspólnie z niemieckimi partnerami opracuje analizy zagrożeń zjawiskami ekstremalnymi dla całego obszaru wsparcia objętego programem. W efekcie - jak wyjaśniono - powstaną trzy plany adaptacji do zmian klimatu dla gmin wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko. Zaplanowano również budowę Sieci Kompetencji Klimatycznych z dwoma Centrami - w Chrośnicy i Görlitz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z dofinansowania skorzysta także straż pożarna po obu stronach granicy. "Blisko 700 uczestników ze służb ratowniczych oraz członków młodzieżowych straży pożarnych będzie wspólnie szkolić się i ćwiczyć" - wskazał resort. Dodał, że partnerzy projektu będą też szukać rozwiązań, jak uczynić remizę strażacką samowystarczalną energetycznie i jak wykorzystać energię odnawialną do zasilania awaryjnego sprzętu straży pożarnej.

Z kolei partnerzy projektów z zakresu kultury i turystyki - jak podano w informacji - podejmą wspólne starania, aby rozpropagować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a w rezultacie zwiększyć ruch turystyczny w regionie. "Będą promować atrakcje turystyczne na granicy polsko-niemiecko-czeskiej takie jak Park Mużakowski, szlak pielgrzymkowo-rowerowy Via Sacra oraz Europejski Szlak Zamków i Pałaców" - wyjaśniono. Dodano, że działania informujące o dziedzictwie kulturowym obejmą także tradycyjne rzemiosło i produkty regionalne.

Zapowiedziano, że w ramach dofinansowanych projektów odbędzie się także szereg polsko-niemieckich wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych dla mieszkańców i podmiotów z gmin po obu stronach granicy. "Wszystko po to, aby niwelować bariery transgraniczne, umacniać więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami i wspierać współpracę instytucji" - wskazano.

Czym jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego?

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, którego zadaniem jest zmniejszanie dysproporcji w poziomie rozwoju regionów należących do Unii Europejskiej. Z EFRR pochodzi m.in. wsparcie inwestycji produkcyjnych i infrastrukturalnych oraz wsparcie udzielane małym i średnim przedsiębiorcom. (PAP)

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA