Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości
REKLAMA
- Dotacje z Unii Europejskiej to najtańsze pieniądze na świecie - zagaił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Nie mogą równać się z nimi nisko oprocentowane pożyczki Banku Światowego, które przecież trzeba zwrócić. Dodatkowo skala pieniędzy unijnych jest historyczna. - Polska będzie otrzymywała z Unii środki w wysokości 4 proc. PKB, podczas gdy z Planu Marshalla środki dla zniszczonej Europy oscylowały wokół 2 proc. PKB państw beneficjentów - powiedział K. Barczyk.
Wiceminister budownictwa, Wojciech Bosak przedstawił plany nieodpłatnego przekazania gminom gruntów Skarbu Państwa. - Gminy uzbrajałyby teren w media, ale tylko do granic działki. Organizowałyby przetargi, a wyłoniony deweloper budował tam mieszkania, zaś następnie ok. 2/3 z nich odsprzedawał po cenach 2-2,5 tys. zł za mkw. Pozostałą pulę, a więc 1/3 mieszkań, mógłby sprzedawać komercyjnie - powiedział minister. Pozwoliłoby to w tani sposób rozwiązać problem braku lokali mieszkalnych. Ministerstwo pracuje też nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która „wszystkie śmieci oddaje gminom i to one od A do Z będą panowały nad zagospodarowaniem odpadów”.
O wydłużonych procesach przygotowania inwestycji mówił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Musimy się przyzwyczaić, że przygotowanie inwestycji, czyli opracowanie stosownej dokumentacji, jest dziś dłuższe niż same prace budowlane - powiedział. Gdańsk wspólnie z Sopotem wznosi centrum rekreacyjno-sportowe, do którego prace przygotowawcze trwały 5 lat. Budowa obiektu będzie krótsza.
Gminy nie tylko powinny budować obiekty, ale też być aktywnym inwestorem na rynku nieruchomości. - Zachęcam gminy do kupowania nieruchomości, które w przyszłości będą droższe - powiedział Witold Gintowt-Dziewałtowski, poseł na Sejm. Jest to, ponoć, normalna procedura w innych państwach europejskich.
Organizatorami III ogólnopolskiej konferencji byli: Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego oraz Zarząd Targów Warszawskich SA.
M.J.
REKLAMA
REKLAMA