reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Marketing > Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości

Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości

Pod znakiem środków unijnych, boomu mieszkaniowego oraz organizacji EURO 2012 przebiegła tegoroczna III Ogólnopolska Konferencja Samorządowa „Jak finansować infrastrukturę miast i gmin” zorganizowana 13 czerwca br. w Warszawie.


- Dotacje z Unii Europejskiej to najtańsze pieniądze na świecie - zagaił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Nie mogą równać się z nimi nisko oprocentowane pożyczki Banku Światowego, które przecież trzeba zwrócić. Dodatkowo skala pieniędzy unijnych jest historyczna. - Polska będzie otrzymywała z Unii środki w wysokości 4 proc. PKB, podczas gdy z Planu Marshalla środki dla zniszczonej Europy oscylowały wokół 2 proc. PKB państw beneficjentów - powiedział K. Barczyk.

Wiceminister budownictwa, Wojciech Bosak przedstawił plany nieodpłatnego przekazania gminom gruntów Skarbu Państwa. - Gminy uzbrajałyby teren w media, ale tylko do granic działki. Organizowałyby przetargi, a wyłoniony deweloper budował tam mieszkania, zaś następnie ok. 2/3 z nich odsprzedawał po cenach 2-2,5 tys. zł za mkw. Pozostałą pulę, a więc 1/3 mieszkań, mógłby sprzedawać komercyjnie - powiedział minister. Pozwoliłoby to w tani sposób rozwiązać problem braku lokali mieszkalnych. Ministerstwo pracuje też nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która „wszystkie śmieci oddaje gminom i to one od A do Z będą panowały nad zagospodarowaniem odpadów”.

O wydłużonych procesach przygotowania inwestycji mówił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Musimy się przyzwyczaić, że przygotowanie inwestycji, czyli opracowanie stosownej dokumentacji, jest dziś dłuższe niż same prace budowlane - powiedział. Gdańsk wspólnie z Sopotem wznosi centrum rekreacyjno-sportowe, do którego prace przygotowawcze trwały 5 lat. Budowa obiektu będzie krótsza.

Gminy nie tylko powinny budować obiekty, ale też być aktywnym inwestorem na rynku nieruchomości. - Zachęcam gminy do kupowania nieruchomości, które w przyszłości będą droższe - powiedział Witold Gintowt-Dziewałtowski, poseł na Sejm. Jest to, ponoć, normalna procedura w innych państwach europejskich.

Organizatorami III ogólnopolskiej konferencji byli: Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego oraz Zarząd Targów Warszawskich SA.

M.J.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama