reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Marketing > Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje

Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje

W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia.

Dofinansowanie projektów o wartości do 2 mln euro odbywać się będzie w ramach regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw; projektów o wartości od 2 mln euro do 40 mln - w ramach Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG); wsparcie kosztowniejszych projektów odbywać się będzie w ramach Działania 4.5 PO IG.

Kluczowym elementem wszystkich wymienionych działań jest skoncentrowanie się na wspieraniu inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, zwłaszcza w przypadku działań 4.4 i 4.5 PO IG. Przy Działaniu 4.5 PO IG ważnym elementem będzie również ocena wpływu poszczególnych inwestycji na gospodarkę poprzez wymóg stworzenia przynajmniej 200 nowych miejsc pracy, w tym w szczególności miejsc dla pracowników wysoko wykwalifikowanych.

Działanie 4.4 PO IG ma przede wszystkim na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie realizacji nowych inwestycji oraz niezbędnych do ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych. Nową inwestycję powinny charakteryzować rozwiązania technologiczne lub organizacyjne stosowane w danej branży nie dłużej niż trzy lata, jednakże aby móc realnie liczyć na wsparcie, przedsiębiorca powinien uwzględnić w swojej inwestycji takie rozwiązania, które są stosowane nie dłuższej niż jeden rok. Tylko wówczas będzie mógł liczyć na dodatkowe punkty przyznawane w toku oceny merytorycznej projektu. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,42 mld euro, a instytucją oceniającą wnioski będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Uruchomienia tego programu można spodziewać się jeszcze w tym roku.

W ramach Działania 4.5 PO IG przewidziane jest dofinansowanie inwestycji w sektorach: produkcyjnym, usługowym oraz w sektorze badania i rozwój. Działanie 4.5 PO IG składa się z dwóch niezależnych poddziałań: 4.5.1 - Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym, oraz 4.5.2 - Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych. Jest to jedyne działanie, które skutecznie umożliwia ubieganie się o wsparcie przedsiębiorców z sektora usług, bowiem do oceny ich wniosków stworzono osobne kryteria i nie będą one musiały konkurować bezpośrednio z inwestycjami ze sfery produkcyjnej. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,054 mld euro. Należy podkreślić, że wciąż jednak nie została wybrana instytucja, która będzie prowadziła nabór i ocenę wniosków, co znacznie opóźni możliwość szybkiego uruchomienia tego instrumentu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ GWIZDA

menedżer, Accreo Taxand

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama