REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje

Michał Gwizda

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia.
Dofinansowanie projektów o wartości do 2 mln euro odbywać się będzie w ramach regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw; projektów o wartości od 2 mln euro do 40 mln - w ramach Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG); wsparcie kosztowniejszych projektów odbywać się będzie w ramach Działania 4.5 PO IG.

Kluczowym elementem wszystkich wymienionych działań jest skoncentrowanie się na wspieraniu inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, zwłaszcza w przypadku działań 4.4 i 4.5 PO IG. Przy Działaniu 4.5 PO IG ważnym elementem będzie również ocena wpływu poszczególnych inwestycji na gospodarkę poprzez wymóg stworzenia przynajmniej 200 nowych miejsc pracy, w tym w szczególności miejsc dla pracowników wysoko wykwalifikowanych.

Działanie 4.4 PO IG ma przede wszystkim na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie realizacji nowych inwestycji oraz niezbędnych do ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych. Nową inwestycję powinny charakteryzować rozwiązania technologiczne lub organizacyjne stosowane w danej branży nie dłużej niż trzy lata, jednakże aby móc realnie liczyć na wsparcie, przedsiębiorca powinien uwzględnić w swojej inwestycji takie rozwiązania, które są stosowane nie dłuższej niż jeden rok. Tylko wówczas będzie mógł liczyć na dodatkowe punkty przyznawane w toku oceny merytorycznej projektu. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,42 mld euro, a instytucją oceniającą wnioski będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Uruchomienia tego programu można spodziewać się jeszcze w tym roku.

W ramach Działania 4.5 PO IG przewidziane jest dofinansowanie inwestycji w sektorach: produkcyjnym, usługowym oraz w sektorze badania i rozwój. Działanie 4.5 PO IG składa się z dwóch niezależnych poddziałań: 4.5.1 - Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym, oraz 4.5.2 - Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych. Jest to jedyne działanie, które skutecznie umożliwia ubieganie się o wsparcie przedsiębiorców z sektora usług, bowiem do oceny ich wniosków stworzono osobne kryteria i nie będą one musiały konkurować bezpośrednio z inwestycjami ze sfery produkcyjnej. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,054 mld euro. Należy podkreślić, że wciąż jednak nie została wybrana instytucja, która będzie prowadziła nabór i ocenę wniosków, co znacznie opóźni możliwość szybkiego uruchomienia tego instrumentu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ GWIZDA

menedżer, Accreo Taxand

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA