REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty partnerskie zgodne z prawem

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Współpraca pomiędzy polskimi i zagranicznymi samorządami powinna opierać się na postanowieniach odpowiedniej uchwały, np. rady gminy.

Zasady współpracy międzynarodowej samorządów określone zostały w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał o współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. To samo dotyczy przystępowania polskich gmin do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych. Tak więc dano swobodę samorządom gminnym w wyborze partnera, jak i w określaniu zasad i warunków współpracy w ramach miast bliźniaczych i związków partnerskich.

REKLAMA

Ustawa międzynarodowa

Według ustawy z 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń... (Dz.U. z 2000 r. nr 91, poz. 1009 ze zm.), takim zrzeszeniem lub organizacją, o której mowa w przepisach, jest związek lub stowarzyszenie powołane dobrowolnie, przez co najmniej dwie gminy z dwu państw zgodnie z prawem wewnętrznym tych krajów, na terenie których położone są gminy. Konieczna jest uchwała rady gminy w sprawie przystąpienia do organizacji międzynarodowej. Uchwała wchodzi w życie po wyrażeniu zgody ministra spraw zagranicznych o przystąpieniu gminy do organizacji. Zasady realizacji współpracy nie mogą być sprzeczne z polityką zagraniczną i z międzynarodowymi zobowiązaniami państwa polskiego.

Podstawą prawna nawiązywania kontaktów partnerskich jest także ratyfikowany przez Polskę Traktat Akcesyjny z 1 maja 2004 r.

Elementy uchwały

Rada gminy powinna w drodze uchwały określić zasady, warunki i cele nawiązywania współpracy z partnerami zagranicznymi. Powinna to być po pierwsze uchwała ramowa, dotycząca zasad i celów nawiązywania kontaktów z różnymi podmiotami samorządowymi. A po drugie, rada gminy powinna każdorazowo w drodze uchwały określać zasady i cele nawiązywania współpracy z konkretnym samorządem zagranicznym.

W takiej uchwale ramowej określone powinny być m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zasady prowadzenia współpracy międzynarodowej (mogą to być zasady współdziałania, pośrednictwa, jawności, pomocy w rozwiązywaniu podobnych problemów),

• formy i narzędzia realizacji założeń współpracy (tj. umowy branżowe, bliźniacze i partnerskie).

Cele i priorytety

- Obecna polityka miasta zmierza do bardzo oszczędnego podpisywania zobowiązań na zasadzie partnerstwa. Sukcesywnie odchodzimy od sygnowania ogólnych umów, zwracając naszą uwagę na realizację ściśle określonych przedsięwzięć, ewentualnie wspieranie wysiłków konkretnych środowisk, które zadeklarowały chęć współpracy. Z wieloletniego doświadczenia obserwujemy, iż konkretna współpraca w danej dziedzinie przynosi bardziej wymierne efekty, aniżeli ogólna umowa, stwierdzająca fakt partnerstwa. Tym bardziej że czasami współpraca już po zrealizowaniu stawianych sobie przez dwóch partnerów celów stopniowo wyhamowuje swój pierwotny impet - informuje Maciej Buczkowski z Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska.

4 ETAPY WSTĄPIENIA DO ZRZESZENIA

1

Podjęcie uchwał. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę o przystąpieniu do zrzeszenia bezwzględną większością głosów ustawowego składu.

2

Poinformowanie ministra. Jednostka samorządu terytorialnego przekazuje uchwałę ministrowi spraw zagranicznych za pośrednictwem wojewody, dołączającego swoją opinię.

3

Statut. Wraz z uchwałą powinien być przekazany statut zrzeszenia lub inny dokument ustalający zasady działania tego zrzeszenia, listę jego członków oraz urzędowe tłumaczenie tych dokumentów na język polski.

4

Zgoda ministra. Minister spraw zagranicznych wyraża zgodę na przystąpienie do zrzeszenia lub odmawia takiej zgody w drodze decyzji administracyjnej.

Andrzej Okrasiński

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA