REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty partnerskie zgodne z prawem

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Współpraca pomiędzy polskimi i zagranicznymi samorządami powinna opierać się na postanowieniach odpowiedniej uchwały, np. rady gminy.

Zasady współpracy międzynarodowej samorządów określone zostały w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał o współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. To samo dotyczy przystępowania polskich gmin do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych. Tak więc dano swobodę samorządom gminnym w wyborze partnera, jak i w określaniu zasad i warunków współpracy w ramach miast bliźniaczych i związków partnerskich.

REKLAMA

Ustawa międzynarodowa

Według ustawy z 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń... (Dz.U. z 2000 r. nr 91, poz. 1009 ze zm.), takim zrzeszeniem lub organizacją, o której mowa w przepisach, jest związek lub stowarzyszenie powołane dobrowolnie, przez co najmniej dwie gminy z dwu państw zgodnie z prawem wewnętrznym tych krajów, na terenie których położone są gminy. Konieczna jest uchwała rady gminy w sprawie przystąpienia do organizacji międzynarodowej. Uchwała wchodzi w życie po wyrażeniu zgody ministra spraw zagranicznych o przystąpieniu gminy do organizacji. Zasady realizacji współpracy nie mogą być sprzeczne z polityką zagraniczną i z międzynarodowymi zobowiązaniami państwa polskiego.

Podstawą prawna nawiązywania kontaktów partnerskich jest także ratyfikowany przez Polskę Traktat Akcesyjny z 1 maja 2004 r.

Elementy uchwały

Rada gminy powinna w drodze uchwały określić zasady, warunki i cele nawiązywania współpracy z partnerami zagranicznymi. Powinna to być po pierwsze uchwała ramowa, dotycząca zasad i celów nawiązywania kontaktów z różnymi podmiotami samorządowymi. A po drugie, rada gminy powinna każdorazowo w drodze uchwały określać zasady i cele nawiązywania współpracy z konkretnym samorządem zagranicznym.

W takiej uchwale ramowej określone powinny być m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zasady prowadzenia współpracy międzynarodowej (mogą to być zasady współdziałania, pośrednictwa, jawności, pomocy w rozwiązywaniu podobnych problemów),

• formy i narzędzia realizacji założeń współpracy (tj. umowy branżowe, bliźniacze i partnerskie).

Cele i priorytety

- Obecna polityka miasta zmierza do bardzo oszczędnego podpisywania zobowiązań na zasadzie partnerstwa. Sukcesywnie odchodzimy od sygnowania ogólnych umów, zwracając naszą uwagę na realizację ściśle określonych przedsięwzięć, ewentualnie wspieranie wysiłków konkretnych środowisk, które zadeklarowały chęć współpracy. Z wieloletniego doświadczenia obserwujemy, iż konkretna współpraca w danej dziedzinie przynosi bardziej wymierne efekty, aniżeli ogólna umowa, stwierdzająca fakt partnerstwa. Tym bardziej że czasami współpraca już po zrealizowaniu stawianych sobie przez dwóch partnerów celów stopniowo wyhamowuje swój pierwotny impet - informuje Maciej Buczkowski z Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska.

4 ETAPY WSTĄPIENIA DO ZRZESZENIA

1

Podjęcie uchwał. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę o przystąpieniu do zrzeszenia bezwzględną większością głosów ustawowego składu.

2

Poinformowanie ministra. Jednostka samorządu terytorialnego przekazuje uchwałę ministrowi spraw zagranicznych za pośrednictwem wojewody, dołączającego swoją opinię.

3

Statut. Wraz z uchwałą powinien być przekazany statut zrzeszenia lub inny dokument ustalający zasady działania tego zrzeszenia, listę jego członków oraz urzędowe tłumaczenie tych dokumentów na język polski.

4

Zgoda ministra. Minister spraw zagranicznych wyraża zgodę na przystąpienie do zrzeszenia lub odmawia takiej zgody w drodze decyzji administracyjnej.

Andrzej Okrasiński

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA