Jak aktywizować społeczność na obszarach wiejskich
Aktualizacja: 13.01.2010
Społeczność wiejska boryka się z niską mobilnością ludności i związanymi z tym problememami ze znalezieniem pracy, z ograniczonym dostępem do przedszkoli czy też gorszą ofertą edukacyjną. Jak podnieść aktywność społeczną w regionach wiejskich? »
Aktualizacja: 13.01.2010
Szkoda, że w projekcie zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) nie przygotowano ułatwień związanych z tzw. odrolnieniem gruntów na obszarze strefy. Mogłoby to przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji wewnątrz SSE i skrócenia czasu ich przygotowania. »
Kwalifikacja pomocy publicznej
Aktualizacja: 13.01.2010
Podmiot udzielający pomocy, oprócz warunków wynikających z przepisów upoważniających go do takiego działania, musi każdorazowo dokonać kwalifikacji pomocy do konkretnego przeznaczenia, co z kolei determinuje konieczność spełnienia przez beneficjenta określonych warunków. »
Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich
Aktualizacja: 13.01.2010
Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania. »
Żeby otrzymać licencję, nie trzeba będzie zdawać dodatkowego egzaminu państwowego
Aktualizacja: 13.01.2010
Od nowego roku otworzył się dostęp do zawodu pośrednika. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także zdobyć praktykę zawodową. Nie będzie już konieczne zdawanie dodatkowego egzaminu. »
Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje
Aktualizacja: 13.01.2010
W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia. »
Aktualizacja: 13.01.2010
Czy gmina może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? »
Sieć miejska - atrakcyjna dla inwestorów i mieszkańców
Aktualizacja: 13.01.2010
Budowa miejskiej sieci światłowodowej to, w naturalny sposób, zadanie władz samorządowych. Jest to bowiem zbyt rozległa i kosztowna infrastruktura, by jej tworzenia podjął się inwestor prywatny, np. firma telekomunikacyjna. »
O powstaniu supermarketów zdecydują wójtowie
Aktualizacja: 13.01.2010
Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie. Nawet milion złotych zapłaci przedsiębiorca, który prowadzi działalność bez zezwolenia. Według ekspertów ograniczenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim. »
Zasady powoływania i funkcjonowania związków gmin
Aktualizacja: 13.01.2010
Związki międzygminne ułatwiają realizację inwestycji istotnych dla samorządów. Zawsze są dobrowolne. Bywają szczególnie przydatne przy ubieganiu się o fundusze unijne. »
Państwa EOG dają Polsce pieniądze
Aktualizacja: 13.01.2010
Na lata latach 2004-2009 Polska ma do wykorzystania 533,51 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki te, stanowią uzupełniające źrodło finansowania inwestycji w stosunku do funduszy UE. »
Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie
Aktualizacja: 13.01.2010
Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie? »
Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości
Aktualizacja: 13.01.2010
Pod znakiem środków unijnych, boomu mieszkaniowego oraz organizacji EURO 2012 przebiegła tegoroczna III Ogólnopolska Konferencja Samorządowa „Jak finansować infrastrukturę miast i gmin” zorganizowana 13 czerwca br. w Warszawie. »
Zgłoszenie do starosty zastąpi pozwolenie na budowę
Aktualizacja: 13.01.2010
Do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego - zamiast pozwolenia - wystarczy zgłoszenie inwestycji do starosty. Etapowy odbiór prac w trakcie budowy przez niezależnego inspektora odbędzie się na koszt inwestora. Rząd będzie mógł określić, które inwestycje są priorytetowe z punktu widzenia kraju, i przyspieszyć ich realizację. »
Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012
Aktualizacja: 13.01.2010
Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie. W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych. Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo. Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?