Jak uwarunkowania geograficzne i gospodarcze decydują o kontaktach
27 sty 2009
Co decyduje, że miasta, gminy nawiązują ostatecznie współpracę z zagranicznymi partnerami? Jak czynniki kulturowe i edukacyjne można wykorzystać przy nawiązaniu współpracy?
Nowe zasady współpracy gmin i powiatów z partnerami unijnymi
24 gru 2008
O uczestnictwie gmin czy powiatów w europejskich ugrupowaniach współpracy terytorialnej będą decydowały w swojej uchwale organy stanowiące jednostek samorządowych. Nadzór nad takimi ugrupowaniami sprawować będzie minister spraw zagranicznych, który będzie również prowadził Rejestr Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej.
Dopuszczalność wydobywania kopalin przez gminy
05 gru 2008
Prowadzenie działalności przez gminę polegającej na wydobywaniu kopaliny nie jest wykonywaniem zadań własnych samorządu gminnego.
Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów
18 wrz 2008
Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?
Jakie możliwości daje przejęcie lotnisk wojskowych przez samorządy
05 wrz 2008
Jakie okoliczności muszą brać pod uwagę samorządy terytorialne decydujące się na utworzenie lotniska cywilnego? Jaka forma organizacyjna może okazać się najskuteczniejsza przy realizacji takiego przedsięwzięcia?
Jak efektywnie dofinansować promocję i produkty turystyczne
19 kwi 2008
Z jakich programów samorządy mogą otrzymać dofinansowanie projektów turystycznych? Co trzeba zrobić, by otrzymać wsparcie finansowe?
Jaką infrastrukturę turystyczną można sfinansować dzięki RPO
17 kwi 2008
Czy regionalne programy operacyjne różnią się znacznie w zakresie finansowania przedsięwzięć turystycznych? W jakiej wysokości potrzebny jest wkład własny, jednostki samorządu terytorialnego?
Jak gminy powinny przygotować inwestycje o charakterze socjalnym
10 kwi 2008
Z jakimi problemami borykają się gminy wiejskie przy występowaniu o dotacje z programów unijnych? Jak stworzyć Plan Odnowy Miejscowości?
Jakie elementy powinien zawierać Plan Odnowy Miejscowości
31 mar 2008
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Odnowa i rozwój wsi...
Jak przygotować inwestycję komunalną na obszarze Natura 2000
29 mar 2008
Od czego zacząć przygotowania do prac nad projektem? Jak powinno wyglądać studium wykonalności projektu inwestycyjnego? Czy konieczne są prace kompensacyjne, wpływające na powiększenie kosztów inwestycji?
Jak aktywizować społeczność na obszarach wiejskich
27 lut 2008
Społeczność wiejska boryka się z niską mobilnością ludności i związanymi z tym problememami ze znalezieniem pracy, z ograniczonym dostępem do przedszkoli czy też gorszą ofertą edukacyjną. Jak podnieść aktywność społeczną w regionach wiejskich?
Rozwój stref pomaga gminom
22 lut 2008
Szkoda, że w projekcie zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) nie przygotowano ułatwień związanych z tzw. odrolnieniem gruntów na obszarze strefy. Mogłoby to przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji wewnątrz SSE i skrócenia czasu ich przygotowania.
Kwalifikacja pomocy publicznej
30 sty 2008
Podmiot udzielający pomocy, oprócz warunków wynikających z przepisów upoważniających go do takiego działania, musi każdorazowo dokonać kwalifikacji pomocy do konkretnego przeznaczenia, co z kolei determinuje konieczność spełnienia przez beneficjenta określonych warunków.
Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich
10 sty 2008
Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania.
Żeby otrzymać licencję, nie trzeba będzie zdawać dodatkowego egzaminu państwowego
01 sty 2008
Od nowego roku otworzył się dostęp do zawodu pośrednika. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także zdobyć praktykę zawodową. Nie będzie już konieczne zdawanie dodatkowego egzaminu.
Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje
05 paź 2007
W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia.
Gmina w roli przedsiębiorcy
02 paź 2007
Czy gmina może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Sieć miejska - atrakcyjna dla inwestorów i mieszkańców
29 wrz 2007
Budowa miejskiej sieci światłowodowej to, w naturalny sposób, zadanie władz samorządowych. Jest to bowiem zbyt rozległa i kosztowna infrastruktura, by jej tworzenia podjął się inwestor prywatny, np. firma telekomunikacyjna.
O powstaniu supermarketów zdecydują wójtowie
18 wrz 2007
Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie. Nawet milion złotych zapłaci przedsiębiorca, który prowadzi działalność bez zezwolenia. Według ekspertów ograniczenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim.
Zasady powoływania i funkcjonowania związków gmin
03 wrz 2007
Związki międzygminne ułatwiają realizację inwestycji istotnych dla samorządów. Zawsze są dobrowolne. Bywają szczególnie przydatne przy ubieganiu się o fundusze unijne.
Państwa EOG dają Polsce pieniądze
29 sie 2007
Na lata latach 2004-2009 Polska ma do wykorzystania 533,51 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki te, stanowią uzupełniające źrodło finansowania inwestycji w stosunku do funduszy UE.
Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie
24 sie 2007
Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie?
Gmina powinna być inwestorem na rynku nieruchomości
30 lip 2007
Pod znakiem środków unijnych, boomu mieszkaniowego oraz organizacji EURO 2012 przebiegła tegoroczna III Ogólnopolska Konferencja Samorządowa „Jak finansować infrastrukturę miast i gmin” zorganizowana 13 czerwca br. w Warszawie.
Zgłoszenie do starosty zastąpi pozwolenie na budowę
25 lip 2007
Do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego - zamiast pozwolenia - wystarczy zgłoszenie inwestycji do starosty. Etapowy odbiór prac w trakcie budowy przez niezależnego inspektora odbędzie się na koszt inwestora. Rząd będzie mógł określić, które inwestycje są priorytetowe z punktu widzenia kraju, i przyspieszyć ich realizację.
Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012
10 lip 2007
Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie.
W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych.
Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo.
Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.
Rola i zadania gmin w procesie prywatyzacji
07 lip 2007
Komercjalizacja, czyli powołanie jednoosobowej spółki gminy lub skarbu państwa na miejsce dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego, jest w większości przypadków etapem przejściowym przed prywatyzacją.
W promocji miasta liczą się konsekwencja i spójność przekazu
26 maja 2007
Zarządzanie wizerunkiem miasta to zadanie długofalowe, które powinno zostać zapisane w strategii marketingowej. I choć każdy samorząd powinien znaleźć wyróżniki stanowiące podstawę promocyjnego przekazu, to bez wylansowania mody na Polskę, działania lokalnych władz mogą tracić na znaczeniu.
Otwarta polityka informacyjna kreuje dobry wizerunek
26 maja 2007
Samorząd dobrze znający potrzeby i oczekiwania mieszkańców, otwarty na informowanie lokalnej społeczności o podejmowanych działaniach to podstawowe założenia w budowaniu efektywnego public relations miast i miasteczek.
Jakie znaczenie ma plan zagospodarowania przestrzennego i plan rozwoju przedsiębiorczości
28 mar 2007
Jak istotny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla przedsiębiorców rozważających podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji na obszarze określonej gminy? Jakie elementy planu rozwoju przedsiębiorczości powinna rozwijać gmina?
Jak prawidłowo sporządzić lokalny program rozwoju przedsiębiorczości
28 lut 2007
Co powinien zawierać lokalny program przedsiębiorczości? Jakie są niezbędne elementy tego programu? Co daje gminie posiadanie takiego dokumentu? Kto powinien przygotować program? Czy plan może opracować firma zewnętrzna?