REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lipca: wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu; w Warszawie przywódcy UE

REKLAMA

1 lipca w dzień inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej do Warszawy przyjadą szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef KE Jose Barroso - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Odbędzie się też uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu.

Sprawa wspólnego posiedzenia posłów i senatorów w dzień inauguracji polskiej prezydencji była omawiana w środę podczas Rady Gabinetowej, w której poza prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i ministrami wzięli też udział marszałkowie Sejmu Grzegorz Schetyna i Senatu Bogdan Borusewicz.

REKLAMA

Źródła PAP zbliżone do tego spotkania informują, że podczas Rady pojawiły się wątpliwości konstytucyjne, czy planowane na 1 lipca posiedzenie można określić Zgromadzeniem Narodowym. W ustawie zasadniczej wymienione są bowiem okoliczności, w jakich dochodzi do jego zebrania - Zgromadzenie m.in. przyjmuje przysięgę od nowo wybranego prezydenta.

REKLAMA

We wspólnym posiedzeniu obu Izb parlamentu weźmie udział prezydent i premier. Jeszcze nie zakończyły się ustalenia dotyczące scenariusza tych uroczystości; póki co przewidziane jest, że rozpoczną się one o godz. 11, a głos mają zabrać Komorowski, Schetyna i Borusewicz.

W czasie uroczystego zgromadzenia Sejmu i Senatu odtworzone zostanie też wideoprzesłanie od szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i przewodniczącego parlamentu Węgier, które oddają Polsce stery w Radzie UE, Laszlo Koevera. Od 1 lipca na sali sejmowej na pół roku znajdzie też swoje miejsce flaga UE.

1 lipca do Warszawy przyjadą też szefowie unijnych instytucji. Po uroczystościach w Sejmie Tusk spotka się w Kancelarii Premiera z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem. W trakcie spotkania nastąpi formalne przekazanie prezydencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Później planowane są spotkania Tuska z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso.

REKLAMA

Wczesnym wieczorem Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji, w trakcie której przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Po części oficjalniej odbędzie się zamknięta dla mediów premiera opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Davida Pountneya oraz bankiet.

Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna. To 50-minutowy utwór na głos i orkiestrę z wykorzystaniem tekstów młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, z którym kompozytor pracował na planie filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Reinbert de Leeuwm, wystąpi śpiewaczka Jadwiga Rappe (alt).

Otwarte dla szerokiej publiczności będzie całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach w stolicy. Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich. Aż do godz. trzeciej nad ranem na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

Wielki koncert finałowy TU Warszawa z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, w którym wezmą udział Tusk i Van Rompuy, odbędzie się przed Pałacem Kultury. Również tam zaplanowane są krótkie przemówienia.

Autorami scenariusza i reżyserami widowiska są Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki. Na trzech połączonych scenach na Placu Defilad zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, towarzyszyć im będą materiały filmowe i pokazu sztucznych ogni. Wystąpią m.in. grupa wokalna Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, saksofonista Kenny G i wokalistka Angie Stone oraz Dolores O'Riordan (The Cranberries).

Rano premier będzie gospodarzem zamkniętego spotkania z około 60-osobową grupą korespondentów zagranicznych mediów z Brukseli. Szef rządu zaprezentuje przedstawicielom prasy z całej UE cele polskiej prezydencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA