REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lipca: wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu; w Warszawie przywódcy UE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

1 lipca w dzień inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej do Warszawy przyjadą szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef KE Jose Barroso - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Odbędzie się też uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu.

Sprawa wspólnego posiedzenia posłów i senatorów w dzień inauguracji polskiej prezydencji była omawiana w środę podczas Rady Gabinetowej, w której poza prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i ministrami wzięli też udział marszałkowie Sejmu Grzegorz Schetyna i Senatu Bogdan Borusewicz.

REKLAMA

Źródła PAP zbliżone do tego spotkania informują, że podczas Rady pojawiły się wątpliwości konstytucyjne, czy planowane na 1 lipca posiedzenie można określić Zgromadzeniem Narodowym. W ustawie zasadniczej wymienione są bowiem okoliczności, w jakich dochodzi do jego zebrania - Zgromadzenie m.in. przyjmuje przysięgę od nowo wybranego prezydenta.

REKLAMA

We wspólnym posiedzeniu obu Izb parlamentu weźmie udział prezydent i premier. Jeszcze nie zakończyły się ustalenia dotyczące scenariusza tych uroczystości; póki co przewidziane jest, że rozpoczną się one o godz. 11, a głos mają zabrać Komorowski, Schetyna i Borusewicz.

W czasie uroczystego zgromadzenia Sejmu i Senatu odtworzone zostanie też wideoprzesłanie od szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i przewodniczącego parlamentu Węgier, które oddają Polsce stery w Radzie UE, Laszlo Koevera. Od 1 lipca na sali sejmowej na pół roku znajdzie też swoje miejsce flaga UE.

1 lipca do Warszawy przyjadą też szefowie unijnych instytucji. Po uroczystościach w Sejmie Tusk spotka się w Kancelarii Premiera z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem. W trakcie spotkania nastąpi formalne przekazanie prezydencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Później planowane są spotkania Tuska z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso.

REKLAMA

Wczesnym wieczorem Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysta gala z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji, w trakcie której przewidziane są oficjalne wystąpienia Tuska, Orbana, Barroso i Van Rompuya. Po części oficjalniej odbędzie się zamknięta dla mediów premiera opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Davida Pountneya oraz bankiet.

Z kolei w Filharmonii Narodowej odbędzie się prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna. To 50-minutowy utwór na głos i orkiestrę z wykorzystaniem tekstów młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, z którym kompozytor pracował na planie filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadzi Reinbert de Leeuwm, wystąpi śpiewaczka Jadwiga Rappe (alt).

Otwarte dla szerokiej publiczności będzie całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach w stolicy. Na Mariensztacie stanie scena dziecięca EUgeniusz gdzie zagrają międzynarodowe zespoły; na scenie EUharmonia na Rynku Nowego Miasta odbędą się koncerty muzyki etno w wykonaniu ponad setki muzyków z różnych zakątków Europy. Wystąpi m.in. węgierski zespół Teka z tancerzami, Kapela ze Wsi Warszawa i The Destroyers - osiemnastoosobowa formacja z Wysp Brytyjskich. Aż do godz. trzeciej nad ranem na scenach TrzeciE Ucho w nieczynnej elektrociepłowni na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik posłuchać będzie można muzyki eksperymentalnej, alternatywnej i niezależnej. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

Wielki koncert finałowy TU Warszawa z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, w którym wezmą udział Tusk i Van Rompuy, odbędzie się przed Pałacem Kultury. Również tam zaplanowane są krótkie przemówienia.

Autorami scenariusza i reżyserami widowiska są Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki. Na trzech połączonych scenach na Placu Defilad zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, towarzyszyć im będą materiały filmowe i pokazu sztucznych ogni. Wystąpią m.in. grupa wokalna Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, saksofonista Kenny G i wokalistka Angie Stone oraz Dolores O'Riordan (The Cranberries).

Rano premier będzie gospodarzem zamkniętego spotkania z około 60-osobową grupą korespondentów zagranicznych mediów z Brukseli. Szef rządu zaprezentuje przedstawicielom prasy z całej UE cele polskiej prezydencji.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA