REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe kompetencje prokuratury kosztem policji

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

Po nowelizacji prokurator przełożony będzie mógł poprowadzić każdą sprawę prowadzoną przez podległych mu prokuratorów.

 

Weszła w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze (Dz.U. z 2002 r. nr 21, poz. 206 z późn. zm.). Prokurator przełożony będzie uprawniony do zmiany lub uchylenia decyzji prokuratora podległego. Uzyska również uprawnienie do przejmowania sprawy prowadzonej przez prokuratorów podległych i wykonywania ich czynności.

Zmianie ulega również definicja ustawowa prokuratora bezpośrednio przełożonego. Wynika z niej, że prokurator generalny będzie przełożonym m.in. swoich zastępców, dyrektorów biur Prokuratury Krajowej oraz prokuratorów apelacyjnych. W konsekwencji może więc wydawać polecenia dotyczące czynności prokuratorskich w postępowaniach (o jego wszczęciu, przedstawieniu zarzutów, zaniechaniu ścigania). W mocy pozostanie przepis, zgodnie z którym prokurator generalny nie może wydawać zarządzeń o treści czynności procesowych podejmowanych przez prokuratora podległego.

Zdaniem Krzysztofa Parulskiego, prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów RP, zmiany ingerują w niezależność prokuratorów.

- Prokurator generalny będzie mógł wydawać polecenia co do treści czynności procesowych podejmowanych przez prokuratora, na co do tej pory nie pozwalała ustawa (art. 10 ust. 2). Nowelizacja wprowadza nieprzejrzysty system funkcjonowania prokuratury, w którym kilkunastu hierarchicznie wyżej postawionych przełożonych prokuratorów będzie mogło oddziaływać na czynności prokuratora - wyjaśnia Krzysztof Parulski.

Dziś także wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 z późn. zm.). Przewiduje ona, że śledztwo w najcięższych sprawach (zabójstwo, rozbój) będzie mógł prowadzić tylko prokurator.

- Przepis ten wzmacnia kompetencje prokuratury kosztem policji. Rozwiązanie to jest odmienne od tendencji światowych, gdzie wzmacnia się rolę policji w postępowaniu przygotowawczym, a rolę prokuratury ogranicza się do funkcji nadzorczych - mówi prof. Piotr Kruszyński.

Prokurator będzie mógł jednak powierzyć policji śledztwo w całości lub w części oraz zlecić jej dokonanie poszczególnych czynności.

Od dzisiaj będzie możliwe też stosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do sprawcy, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku i który został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

- Dziś jest to podstawa do zatrzymania i osądzenia domniemanego sprawcy w postępowaniu przyspieszonym. Nie powinna być to jednak podstawa do tymczasowego aresztowania - mówi prof. Piotr Kruszyński, karnista z UW. Dodaje, że rozwiązanie to może przyczynić się do konieczności wypłacania odszkodowań, jeżeli okres tymczasowego aresztowania będzie dłuższy niż orzeczona kara.

ŁUKASZ SOBIECH

ARKADIUSZ JARASZEK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. nr 64, poz.432).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA