REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe kompetencje prokuratury kosztem policji

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

Po nowelizacji prokurator przełożony będzie mógł poprowadzić każdą sprawę prowadzoną przez podległych mu prokuratorów.

 

Weszła w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze (Dz.U. z 2002 r. nr 21, poz. 206 z późn. zm.). Prokurator przełożony będzie uprawniony do zmiany lub uchylenia decyzji prokuratora podległego. Uzyska również uprawnienie do przejmowania sprawy prowadzonej przez prokuratorów podległych i wykonywania ich czynności.

Zmianie ulega również definicja ustawowa prokuratora bezpośrednio przełożonego. Wynika z niej, że prokurator generalny będzie przełożonym m.in. swoich zastępców, dyrektorów biur Prokuratury Krajowej oraz prokuratorów apelacyjnych. W konsekwencji może więc wydawać polecenia dotyczące czynności prokuratorskich w postępowaniach (o jego wszczęciu, przedstawieniu zarzutów, zaniechaniu ścigania). W mocy pozostanie przepis, zgodnie z którym prokurator generalny nie może wydawać zarządzeń o treści czynności procesowych podejmowanych przez prokuratora podległego.

Zdaniem Krzysztofa Parulskiego, prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów RP, zmiany ingerują w niezależność prokuratorów.

- Prokurator generalny będzie mógł wydawać polecenia co do treści czynności procesowych podejmowanych przez prokuratora, na co do tej pory nie pozwalała ustawa (art. 10 ust. 2). Nowelizacja wprowadza nieprzejrzysty system funkcjonowania prokuratury, w którym kilkunastu hierarchicznie wyżej postawionych przełożonych prokuratorów będzie mogło oddziaływać na czynności prokuratora - wyjaśnia Krzysztof Parulski.

Dziś także wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 z późn. zm.). Przewiduje ona, że śledztwo w najcięższych sprawach (zabójstwo, rozbój) będzie mógł prowadzić tylko prokurator.

- Przepis ten wzmacnia kompetencje prokuratury kosztem policji. Rozwiązanie to jest odmienne od tendencji światowych, gdzie wzmacnia się rolę policji w postępowaniu przygotowawczym, a rolę prokuratury ogranicza się do funkcji nadzorczych - mówi prof. Piotr Kruszyński.

Prokurator będzie mógł jednak powierzyć policji śledztwo w całości lub w części oraz zlecić jej dokonanie poszczególnych czynności.

Od dzisiaj będzie możliwe też stosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do sprawcy, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku i który został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

- Dziś jest to podstawa do zatrzymania i osądzenia domniemanego sprawcy w postępowaniu przyspieszonym. Nie powinna być to jednak podstawa do tymczasowego aresztowania - mówi prof. Piotr Kruszyński, karnista z UW. Dodaje, że rozwiązanie to może przyczynić się do konieczności wypłacania odszkodowań, jeżeli okres tymczasowego aresztowania będzie dłuższy niż orzeczona kara.

ŁUKASZ SOBIECH

ARKADIUSZ JARASZEK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. nr 64, poz.432).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

REKLAMA