REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej uprawnień przy ściganiu przestępców

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Policja będzie miała prawo podsłuchiwania rozmów telefonicznych oraz przeglądania korespondencji elektronicznej osób podejrzewanych o pedofilię.

Projekt nowelizacji ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn. zm.) przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada rozszerzenie możliwości stosowania prowokacji w przypadku pedofilów i sutenerów.

REKLAMA

W praktyce może to oznaczać, że funkcjonariusze będą mogli stworzyć np. stronę internetową, która zwabi takie osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Takie rozwiązania od wielu lat funkcjonują w innych państwach. Prowokacja za pomocą strony internetowej lub założenia odpowiedniego wątku na forum internetowym pozwoli na namierzenie osoby, która rozpowszechnia pornografię dziecięcą - tłumaczy podinspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dodaje, że obecnie prowokacją w takich przypadkach może posłużyć się dziennikarz, natomiast policja już nie. Zmiana przepisów sprawi, że ściganie przestępstw o charakterze pedofilskim stanie się łatwiejsze.

Kontrola operacyjna obejmie także przestępstwa o charakterze ekonomicznym. Centralne Biuro Śledcze szybciej zastosuje np. podsłuch. W szczególnych przypadkach dyrektor CBŚ uzyska prawo do samodzielnego kierowania do sądu wniosku o zastosowanie kontroli operacyjnej. Teraz musi zwracać się zawsze do komendanta głównego policji. Podobne uprawnienia dostanie dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych KGP.

Proponowane rozwiązania pozwolą również policji na używanie środków wybuchowych do forsowania drzwi.

REKLAMA

- Policja już dziś ma duże uprawnienia. Nie mamy gwarancji, że funkcjonariusze nie będą nadużywać nowych możliwości. Praktyka nie pokazała, by istniała potrzeba dodania policji nowych uprawnień - mówi prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Tak naprawdę nie otrzymamy więcej środków przymusu bezpośredniego. Nowelizacja sprowadzi się do skatalogowania pewnych czynności, które policja już czasami realizowała na podstawie innych przepisów, np. rozporządzeń - zapewnia Mariusz Sokołowski. Dodaje, że w dalszym ciągu to sąd będzie decydował o zastosowaniu kontroli operacyjnej lub prowokacji.

Autorzy nowelizacji chcą też, by policjanci, którzy wykonując swoje obowiązki narażą się na zarzut przekroczenia uprawnień lub popełnienia wykroczenia, dostawali zwrot kosztów udzielonej im pomocy prawnej w przypadku gdy zostali uniewinnieni lub sprawę umorzono. Propozycja ta nie budzi entuzjazmu policyjnych związkowców.

- Jeżeli policjant pełni obowiązki służbowe i niesłusznie zostaną postawione mu zarzuty, to państwo powinno zagwarantować mu pomoc od adwokata, a nie jedynie perspektywę zwrotu kosztów obrony, gdy zostanie uniewinniony - uważa Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

 

 

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

    Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

    1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

    Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

    Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

    Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

    Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

     

    REKLAMA

    Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

    W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

    Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

    Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

    Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

    Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

    REKLAMA

    PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

    W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

    Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

    REKLAMA