REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej uprawnień przy ściganiu przestępców

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Policja będzie miała prawo podsłuchiwania rozmów telefonicznych oraz przeglądania korespondencji elektronicznej osób podejrzewanych o pedofilię.

Projekt nowelizacji ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn. zm.) przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada rozszerzenie możliwości stosowania prowokacji w przypadku pedofilów i sutenerów.

REKLAMA

W praktyce może to oznaczać, że funkcjonariusze będą mogli stworzyć np. stronę internetową, która zwabi takie osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Takie rozwiązania od wielu lat funkcjonują w innych państwach. Prowokacja za pomocą strony internetowej lub założenia odpowiedniego wątku na forum internetowym pozwoli na namierzenie osoby, która rozpowszechnia pornografię dziecięcą - tłumaczy podinspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dodaje, że obecnie prowokacją w takich przypadkach może posłużyć się dziennikarz, natomiast policja już nie. Zmiana przepisów sprawi, że ściganie przestępstw o charakterze pedofilskim stanie się łatwiejsze.

Kontrola operacyjna obejmie także przestępstwa o charakterze ekonomicznym. Centralne Biuro Śledcze szybciej zastosuje np. podsłuch. W szczególnych przypadkach dyrektor CBŚ uzyska prawo do samodzielnego kierowania do sądu wniosku o zastosowanie kontroli operacyjnej. Teraz musi zwracać się zawsze do komendanta głównego policji. Podobne uprawnienia dostanie dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych KGP.

Proponowane rozwiązania pozwolą również policji na używanie środków wybuchowych do forsowania drzwi.

REKLAMA

- Policja już dziś ma duże uprawnienia. Nie mamy gwarancji, że funkcjonariusze nie będą nadużywać nowych możliwości. Praktyka nie pokazała, by istniała potrzeba dodania policji nowych uprawnień - mówi prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Tak naprawdę nie otrzymamy więcej środków przymusu bezpośredniego. Nowelizacja sprowadzi się do skatalogowania pewnych czynności, które policja już czasami realizowała na podstawie innych przepisów, np. rozporządzeń - zapewnia Mariusz Sokołowski. Dodaje, że w dalszym ciągu to sąd będzie decydował o zastosowaniu kontroli operacyjnej lub prowokacji.

Autorzy nowelizacji chcą też, by policjanci, którzy wykonując swoje obowiązki narażą się na zarzut przekroczenia uprawnień lub popełnienia wykroczenia, dostawali zwrot kosztów udzielonej im pomocy prawnej w przypadku gdy zostali uniewinnieni lub sprawę umorzono. Propozycja ta nie budzi entuzjazmu policyjnych związkowców.

- Jeżeli policjant pełni obowiązki służbowe i niesłusznie zostaną postawione mu zarzuty, to państwo powinno zagwarantować mu pomoc od adwokata, a nie jedynie perspektywę zwrotu kosztów obrony, gdy zostanie uniewinniony - uważa Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

 

 

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA